Súd v Mjanmarsku poslal novinárov z Reuters do väzenia, písali o popravách Rohingov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Myanmar_journalists_24306 c07484dbc3bb4ffab4d275cc390da3ed.jpg
Novinári Wa Lone, vpravo, a Ťjo Sou U, vľavo. Polícia u nich našla dokumenty s citlivými informáciami. 3. september 2018 Foto: SITA/AP

RANGÚN 3. septembra (WebNoviny.sk) – Súd v mjanmarskom Rangúne odsúdil dvoch novinárov z tlačovej agentúry Reuters na sedem rokov väzenia za nelegálnu držbu oficiálnych dokumentov. Verdikt sa okamžite stretol s kritikou.

„Dnešok je smutným dňom pre Mjanmarsko, novinárov z Reuters Wa Lonea a Ťjo Sou Ua a tlač všade,“ vyjadril sa na margo rozsudku šéfredaktor agentúry Stephen J. Adler, ktorý pripomenul, že novinári strávili vo väzbe už takmer deväť mesiacov.

OSN je sklamaná verdiktom súdu

„Je to srdcervúce pre priateľov, kolegov a rodinu Wa Lonea a Ťjo Sou Ua, ktorí okrem hnevu, ktorý budú cítiť mnohí, nebudú mať priateľov a kolegov, manžela a otca,“ uviedol zas regionálny šéfredaktor Reuters Kevin Krolicki pred súdnou sieňou. Pred súdom okrem neho boli aj ďalší novinári či policajti, ktorí začali kričať, keď dvojicu odvádzali preč.

Humanitárny koordinátor Organizácie Spojených národov (OSN) v Mjanmarsku Knut Osby sa v reakcii na verdikt vyjadril, že OSN je „sklamaná dnešným rozhodnutím súdu“. „Organizácia Spojených národov stále vyzývala na prepustenie novinárov z Reuters a naliehala na úrady, aby rešpektovali ich právo na slobodu prejavu a informácií,“ uviedol s tým, že Wa Lone a Ťjo Sou U by mali dostať možnosť vrátiť sa k ich rodinám a pokračovať vo svojej novinárskej práci.

Novinári Wa Lone a Ťjo Sou U sú vo väzbe od decembra a čelili obvineniam z porušenia zákona o štátnom tajomstve, za čo im hrozilo až 14 rokov vo väzení.

Citlivé dokumenty im podstrčili

Dvojica pracovala na článkoch o popravách Rohingov v západnom Mjanmarsku, odkiaľ po krvavých zásahoch bezpečnostných síl ušlo do susedného Bangladéša okolo 700-tisíc príslušníkov tejto menšiny, a polícia u nich našla dokumenty s citlivými informáciami o tejto problematike. Novinári vinu popierajú a tvrdia, že to na nich narafičili. Viackrát sa pokúsili o prepustenie na kauciu, ale neúspešne.

Súd dvojicu formálne obvinil aj napriek tomu, že policajt, ktorého predvolali ako svedka žalujúcej strany, na začiatku procesu vypovedal, že ho nadriadený poveril podstrčením daných dokumentov, aby ich mohli zatknúť.

Po jeho výpovedi ho na rok poslali do väzenia za porušenie policajných predpisov a jeho rodinu vysťahovali z policajného bytu. Počas procesu tiež vyšlo najavo, že dokumenty predstavené ako dôkaz neboli tajné ani citlivé. Novinári vypovedali, že nežiadali ani vedome nevlastnili tajné dokumenty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať