Navaľného odsúdili počas jedného dňa dva razy, musí zaplatiť vysokú pokutu

Russia Navalny
Moskovský súd v sobotu zamietol odvolanie opozičného lídra Alexeja Navaľného. Foto: archívne, AP Photo/Alexander Zemlianichenko
  • aktualizované 20. februára, 19:42

Moskovský súd v sobotu vymeral lídrovi opozície Alexeja Navaľného vysokú peňažnú pokutu. Za urážlivé vyjadrenia na adresu veterána druhej svetovej vojny má poškodenému zaplatiť 850-tisíc ruských rubľov. To zhruba zodpovedá čiastke 9 400 eur alebo polovici ročnej priemernej mzdy v Rusku.

Rovnaký súd iba niekoľko hodín predtým zamietol Navaľného odvolanie proti rozsudku, na základe ktorého mal stráviť za mrežami dva roky a osem mesiacov. Trest mu symbolicky znížil na dva a polroka.

Komentoval televízny šot

Navaľnyj vlani v lete verejne komentoval televízny šot, ktorý vyzýval voličov, aby v blížiacom sa referende referende podporili navrhované ústavné reformy. Výsledok ľudového hlasovania umožňuje prezidentovi Vladimirovi Putinovi uchádzať sa o znovuzvolenie aj po skončení súčasného mandátu v roku 2024.

Podľa obžaloby Navaľnyj na adresu osôb vystupujúcich vo videu použil výrazy ako „skorumpované bábky“, „ľudia bez svedomia“ a „zradcovia“. Tým údajne urazil „česť a dôstojnosť“ veterána druhej svetovej vojny Ignata Artemenka, ktorý bol medzi účastníkmi nahrávky. Deväťdesiatštyriročný veterán začiatkom februára pred súdom vyhlásil, že Navaľného vyjadrenia ho šokovali a žiada verejné ospravedlnenie.

Zatkli ho po návrate z Nemecka

Navaľného, ktorý je najprominentnejším kritikom ruského prezidenta Vladimira Putina, zatkli minulý mesiac po návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou. Navaľnyj tvrdí, že za jeho otrávením stál Kremeľ, ruské úrady toto obvinenie popierajú.

Tento mesiac moskovský súd Navaľného odsúdil na dva roky a osem mesiacov väzenia pre porušenie pravidiel podmienečného odsúdenia počas zotavovania sa v Nemecku. Podmienečný trest dostal v roku 2014 na základe obvinenia zo sprenevery.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavaľnyjVladimir Putin