Súd v prípade utýranej Lucky Luknárovej (†5) opäť zasadne

Kauza utýranej Lucky
Obžalovaná Mária Hauskrechtová, sociálna pracovníčka v kauze utýranej Lucky Luknárovej, v chodbe Okresného súdu Bratislava II počas čakania na začiatok hlavného pojednávania v jej prípade. Bratislava, 18. máj 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Prípad utýranej Lucky Luknárovej na slovenských súdoch pokračuje. Na pondelok vytýčil Okresný súd Bratislava II ďalšie pojednávanie so sociálnou pracovníčkou Máriou H. Tá je obžalovaná z porušenia povinností pri starostlivosti o maloletú Luciu.

Úradníci boli zavalení zbytočnosťami

Na predošlom pojednávaní vypovedali viacerí svedkovia vrátane susedy rodiny Hrotákovcov a viacerí kolegovia obžalovanej z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Bratislave II. Bývalý kolega obžalovanej bol vo svojej výpovedi k fungovaniu úradu kritický.

Podľa neho boli pracovníci zavalení množstvom zbytočnej administratívy, niektoré veci, naopak, neboli dotiahnuté. Napríklad posúvanie rôznych spisov medzi pracovníkmi si podľa neho oznamovali len ústne, bez oficiálneho písomného záznamu. Takisto v prípade zastupovania kolegov v ich neprítomnosti bolo podľa neho veľmi komplikované získať potrebné informácie k jednotlivým prípadom. Systém evidencie spisov na úrade označil za neprehľadný.

Pracovníčka úradu sa necíti byť vinná

Pracovníčku Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave II Máriu H. obžalovali z porušenia povinnosti pri starostlivosti o maloletú Lucku, ktorú utýrali na smrť otčim Juraj a matka Alexandra. Ona sama sa podľa vlastných slov vinná necíti.

Pracovníčka dostala najprv trestným rozkazom koncom októbra 2014 dva roky podmienečne za nedbanlivostný prečin marenia úlohy verejným činiteľom. Žene udelili zároveň zákaz pracovať v pozícii verejného činiteľa na päť rokov. Voči trestnému rozkazu podala odpor, preto sa v prípade začalo riadne pojednávanie.

Manželov Juraja a Alexandru Hrotákovcov odsúdili v medializovanom prípade za utýranie malej Lucie Luknárovej na 18,5 roka v prípade otčima a 14 rokov v prípade matky dievčaťa. Jej matka Alexandra dostala aj trest za neoprávnené poberanie prídavkov na mŕtvu dcéru. Sedemmesačný trest si odsedela ešte vo väzbe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Luknárová