Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parlament EÚ
Foto: SITA/AP
16. 06. 2010 16:09 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Súd v zahraničí bude pre občanov SR v slovenčine

BRATISLAVA/BRUSEL 16. júna (WEBNOVINY) – Európsky parlament odhlasoval návrh zákona, ktorý zaručuje právo podozrivým počas trestných konaní na všetkých súdoch EÚ, že informácie o použitých dôkazoch a právne poradenstvo dostanú vo vlastnom jazyku. Zákon ešte musí schváliť Rada ministrov EÚ. Norma zabezpečí v celej únii spravodlivý proces pre všetkých, pričom je to prvé zo série opatrení v prospech dosiahnutia tohto cieľa, ktoré komisia navrhne v nasledujúcich štyroch rokoch. „Prísne som dohliadala na podrobnosti týchto pravidiel, pretože práva na spravodlivý proces požaduje Charta základných práv EÚ a druhotriedne práva nie sú skutočné práva. Som vďačná, že s tým Európsky parlament súhlasil po celý priebeh rokovaní. Dúfam, že členské štáty podniknú kroky, aby tieto opatrenia zaviedli do praxe a začali ich účinne uplatňovať, pretože nespravodlivosť nepozná odpočinok. Omeškanie spravodlivosti je jej odopretím,“ povedala komisárka EÚ pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová.

Prvý krok k spoločným normám Únie v trestných prípadoch urobila Európska komisia 9. marca, keď navrhla pravidlá, podľa ktorých by boli členské krajiny v plnom rozsahu povinné zabezpečovať podozrivým tlmočnícke a prekladateľské služby. Text, o ktorom sa dnes hlasovalo v Európskom parlamente, odobril minulý štvrtok parlamentný výbor pre spravodlivosť. Obsahuje hlavné body návrhu EK, v ktorých sa napríklad zaručuje právo na informácie a právne poradenstvo vo vlastnom jazyku v ktorejkoľvek fáze trestného konania na všetkých súdoch EÚ. Komisia trvala na tomto prvku, ktorý považuje za kľúčový pre zabezpečenie plného súladu s normami ustanovenými v Európskom dohovore o ľudských právach a s judikatúrou súdu v Štrasburgu, ako aj s Chartou základných práv. Tieto pravidlá by občanom zaručovali, že získajú písomný preklad najdôležitejších dokumentov, akým je napríklad text žaloby, a budú mať nárok na tlmočenie pri všetkých pojednávaniach a výsluchoch, ako aj stretnutiach s právnikom. Svojich práv sa nemôžu vzdať, kým nedostanú právnu pomoc alebo úplné informácie o dôsledkoch takého kroku.

Agentúru SITA informoval tlačový tajomník Zastúpenia Európskej komisie v SR Tomáš Halán.

SITA

K téme

EP chce sprísniť pravidlá pre obchod s derivátmi Odsúhlasili zvýšenie počtu europoslancov na 754

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X