Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parlament EÚ
Foto: SITA/AP
16. 06. 2010 16:09 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Súd v zahraničí bude pre občanov SR v slovenčine

BRATISLAVA/BRUSEL 16. júna (WEBNOVINY) – Európsky parlament odhlasoval návrh zákona, ktorý zaručuje právo podozrivým počas trestných konaní na všetkých súdoch EÚ, že informácie o použitých dôkazoch a právne poradenstvo dostanú vo vlastnom jazyku. Zákon ešte musí schváliť Rada ministrov EÚ. Norma zabezpečí v celej únii spravodlivý proces pre všetkých, pričom je to prvé zo série opatrení v prospech dosiahnutia tohto cieľa, ktoré komisia navrhne v nasledujúcich štyroch rokoch. „Prísne som dohliadala na podrobnosti týchto pravidiel, pretože práva na spravodlivý proces požaduje Charta základných práv EÚ a druhotriedne práva nie sú skutočné práva. Som vďačná, že s tým Európsky parlament súhlasil po celý priebeh rokovaní. Dúfam, že členské štáty podniknú kroky, aby tieto opatrenia zaviedli do praxe a začali ich účinne uplatňovať, pretože nespravodlivosť nepozná odpočinok. Omeškanie spravodlivosti je jej odopretím,“ povedala komisárka EÚ pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová.

Prvý krok k spoločným normám Únie v trestných prípadoch urobila Európska komisia 9. marca, keď navrhla pravidlá, podľa ktorých by boli členské krajiny v plnom rozsahu povinné zabezpečovať podozrivým tlmočnícke a prekladateľské služby. Text, o ktorom sa dnes hlasovalo v Európskom parlamente, odobril minulý štvrtok parlamentný výbor pre spravodlivosť. Obsahuje hlavné body návrhu EK, v ktorých sa napríklad zaručuje právo na informácie a právne poradenstvo vo vlastnom jazyku v ktorejkoľvek fáze trestného konania na všetkých súdoch EÚ. Komisia trvala na tomto prvku, ktorý považuje za kľúčový pre zabezpečenie plného súladu s normami ustanovenými v Európskom dohovore o ľudských právach a s judikatúrou súdu v Štrasburgu, ako aj s Chartou základných práv. Tieto pravidlá by občanom zaručovali, že získajú písomný preklad najdôležitejších dokumentov, akým je napríklad text žaloby, a budú mať nárok na tlmočenie pri všetkých pojednávaniach a výsluchoch, ako aj stretnutiach s právnikom. Svojich práv sa nemôžu vzdať, kým nedostanú právnu pomoc alebo úplné informácie o dôsledkoch takého kroku.

Agentúru SITA informoval tlačový tajomník Zastúpenia Európskej komisie v SR Tomáš Halán.

SITA

Odporúčané články

EP chce sprísniť pravidlá pre obchod s derivátmi Odsúhlasili zvýšenie počtu europoslancov na 754

Neprehliadnite

Lustrovaní novinári zvažujú spoločné podanie na súd, prípadné odškodné by si nenechali Kočner mal v mobile tisícky správ, na trestnej činnosti sa mali podieľať aj predstavitelia štátnych orgánov Video: Nominovali desiatku gólov, z ktorých sa tri budú uchádzať o Cenu Ferenca Puskása Jean-Claude Juncker podstúpil operáciu, predsedovi Európskej komisie odstránili žlčník Pozor na výhražnú správu na Facebooku, žiadne peniaze neplaťte Vo Vyškove našli vo výťahovej šachte telá dvoch mladých ľudí, záchranári im už nedokázali pomôcť

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X