Súd vydal rozsudok v kauze smrteľného pobodania, Slovák indického pôvodu ide na slobodu

Súd
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – V kauze smrteľného pobodania z októbra 2017 si v pondelok slovenský občan indického pôvodu Nishit T. vypočul oslobodzujúci rozsudok.

Ako skonštatoval predseda senátu Okresného súdu Bratislava I Michal Kačáni, konanie obžalovaného napĺňa podmienky a atribúty nutnej obrany. Verdikt súdu zatiaľ nie je právoplatný, prokurátor na mieste podal odvolanie. Súd zároveň vydal príkaz na prepustenie obžalovaného z väzby.

Spomenuli aj Henryho Acordu

V odôvodnení rozsudku predseda senátu skonštatoval, že je zjavné, že bol obžalovaný napadnutý poškodenými. Z ustálenej judikatúry podľa neho vyplýva, že použitie noža proti viacerým útočníkom je možné považovať za spôsob primeraný obrane. Napadnutý totiž podľa neho nemusí voliť najmiernejší spôsob obrany alebo ustupovať.

„Súd sa nestotožnil s tým, že išlo o rasistický útok, pričom ale nie je vylúčené, že to tak obžalovaný mohol vnímať,“ povedal predseda senátu s tým, že v podmienkach Slovenska nie sú útoky na osoby inej farby pleti výnimočné.

Spomenul aj prípad Filipínca Henryho Acordu. Dodal, že aj keď rany nožom mierili na citlivé miesta poškodených, neznamená to úmysel zabiť, zvlášť keď sa zohľadnia podmienky ako nočný čas alebo množstvo vypitého alkoholu.

Incident v centre Bratislavy

Obžalobe pre trestný čin vraždy a ublíženia na zdraví v štádiu pokusu čelil slovenský občan indického pôvodu Nishit T. Incident sa odohral v októbri 2017 v nočných hodinách v centre Bratislavy. Obžalovaný sa dostal s dvoma mužmi do fyzického konfliktu, pričom Nishit T. následne použil nôž.

Poškodenému Branislavovi spôsobil zranenia na krku, ktorým podľahol. Zároveň nožom poranil na brade a hrudi aj jeho kamaráta Volodymyra. Nishita T. zadržali policajti po niekoľkých desiatkach minút. Pred súdom obžalovaný argumentoval, že išlo o sebaobranu pred rasistickým útokom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom