Súd vynesie nad arcibiskupom Wilsonom rozsudok vo veci sexuálneho zneužívania detí v júli

Philip Wilson
Arcibiskup Philip Wilson Foto: SITA/AP

NEWCASTLE 19. júna (WebNoviny.sk) – Súd v austrálskom Newcastli vynesie rozsudok nad katolíckym arcibiskupom Philipom Wilsonom 3. júla. V utorok to oznámil sudca Robert Stone. Wilsonovi, ktorého v máji uznal súd vinným z utajovania sexuálneho zneužívania detí zo strany jeho kolegu, za to hrozí maximálne dvojročný trest odňatia slobody.

Treba vyslať správu

Počas utorkového súdneho pojednávania v prípade Wilsona sa prokurátor Gareth Harrison vyjadril, že arcibiskup musí ísť do väzenia, aby súd vyslal verejnosti správu, že inštitucionálne krytie zneužívania už nebude tolerované. Väzba 67-ročného Wilsona má podľa neho okrem iného odradiť ďalších duchovných a pomôcť jemu samotnému pochopiť, ako svojím správaním ublížil obetiam.

Wilsonov právnik Ian Temby argumentoval, že väzba môže u arcibiskupa zhoršiť jeho chronické ochorenia a vystaviť ho riziku útoku od ďalších väzňov. Rodák z Cessnoku trpí cukrovkou, ochorením srdca, Alzheimerovou chorobou a depresiou, ktoré by podľa Tembyho „mohli ohroziť jeho prežitie“. Právnik pre svojho klienta žiadal prepustenie pod podmienkou dobrého správania.

Zlý zdravotný stav neospravedlňuje

Harrison na Tembyho tvrdenia reagoval, že neexistuje dôkaz, ktorý by naznačil, že by Wilsona vo väzení napadli, a jeho zdravotný stav nie je výhovorkou na vyhnutie sa trestu. „Zlý zdravotný stav nemôže byť povolením na spáchanie trestného činu,“ povedal prokurátor.

Wilsona odsúdili za krytie zneužívania miništrantov pedofilným kňazom Jamesom Fletcherom v štáte Nový Južný Wales. Fletchera v roku 2004 odsúdili v deviatich prípadoch sexuálneho zneužitia detí, pričom o dva roky neskôr zomrel vo väzení.

Globálna kríza

Arcibiskup sa stal najvyššie postaveným katolíckym predstaviteľom na svete, ktorého obvinili a uznali vinným z takéhoto trestného činu. Po tom, ako ho uznali vinným, Wilson oznámil, že odstupuje od svojich povinností v arcidiecéze v Adelaide a ak to bude nutné, rezignuje na svoju funkciu.

Odsúdenie Wilsona je ďalším krokom k tomu, aby sa cirkev zodpovedala za globálnu krízu súvisiacu so sexuálnym zneužívaním detí, ktorá sa dotkla aj bývalého hlavného finančného poradcu pápeža Františka kardinála Georgea Pella. Niektorí právnici tvrdia, že po Wilsonovom prípade sa dá očakávať obvinenie mnohých ďalších duchovných v Austrálii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Philip Wilson