Súd vypočul aj kolegu obžalovaného Juraja v prípade zabitia Filipínca Henryho v Bratislave

obvinený Juraj H.
Obvinený Juraj H. prichádza na pojednávanie Okresného súdu o návrhu na vzatie do väzby vo veci zločinu zabitia Filipínca Henryho Acordu, ktorý zomrel 31. mája 2018 na následky zranenia po incidente fyzického napadnutia medzi dvomi mužmi. Bratislava, 19. marec 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) – V kauze násilnej smrti filipínskeho občana Henryho Acordu v utorok Okresný súd Bratislava I vypočúva svedkov. Zatiaľ ich pred senátom vypovedalo deväť. Jedným zo svedkov bol napríklad taxikár Martin. Ten v inkriminovanú noc v máji minulého roka videl hádku obžalovaného Juraja H. s poškodeným Henrym. Podľa neho obžalovaný na svoju obeť zaútočil.

„Udrel ho a následne aj kopol,“ povedal s tým, že keď Acorda ležal na zemi, obžalovaný mu dal ešte dve facky. Potom na mieste podľa svedka už iba stál. „Po útoku si, myslím, uvedomil, čo urobil,“ povedal svedok. Obžalovaný Juraj H. sa vyjadril, že facky poškodenému dal v úmysle prebrať ho a nie mu ďalej ubližovať.

Trpí úzkosťou a depresiou

Ďalší zo svedkov bol kolega obžalovaného zo zamestnania Rastislav, ktorý ho v ten večer priviezol do mesta. Obžalovaný podľa neho na firemnej oslave predtým vypil približne päť pív, neskôr mu z mesta poslal SMS, že pije ďalej.

Podľa tohto svedka nebol obžalovaný násilnej povahy, priznal mu však, že trpí úzkosťou a depresiou a musí preto užívať lieky. Pred súdom tiež vypovedala známa Juraja H., s ktorou sa v ten večer v meste stretol. Podľa nej sa rozišli približne o štvrť na jednu v noci s tým, že on ešte ostane v meste.

„Trošku mal vypité, ale normálne kráčal aj rozprával,“ povedala. Ďalší svedkovia vypovedali, že videli incident v rôznych fázach, zaregistrovali napadnutého na zemi, a takisto dievčatá, ktoré volali o pomoc.

Dvaja zo svedkov vypovedali, že obžalovaný ešte po útoku označil poškodeného za pasáka. Podľa jednej svedkyne tiež povedal „tak mu treba“. Pojednávanie pokračuje výsluchom ďalších svedkov v poobedňajších hodinách.

Filipínec zomrel v nemocnici

Obžalobe pre trestný čin zabitia v tomto prípade čelí Juraj H. z Dunajskej Stredy. Incident sa odohral v sobotu 26. mája 2018 v skorých ranných hodinách na Obchodnej ulici v Bratislave. Acorda sa vtedy zastal dvoch žien, ktoré obťažoval práve 28-ročný Juraj.

Ten Acordu následne napadol, pričom ho aj kopol do hlavy. Filipínec 31. mája zomrel v nemocnici. Podľa obžaloby došlo v súvislosti s kopnutím na zemi ležiaceho Henryho k zakrvácaniu do mozgu, čo spôsobilo ťažký opuch a následnú mozgovú smrť.

Okresný prokurátor pôvodne pre Juraja H., prvotne obvineného pre ublíženie na zdraví v súbehu s trestným činom výtržníctva, nežiadal väzbu. Keď však napadnutý zomrel, skutok prekvalifikovali na zabitie a dozor nad prípadom prevzal krajský prokurátor.

Ten súhlasil s návrhom polície na väzobné stíhanie obvineného, čomu sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I vyhovel. Juraj H. v decembri 2018 požiadal o prepustenie z väzby, čomu Okresný súd Bratislava I vyhovel. Prokurátorka však podala sťažnosť na Krajský súd v Bratislave, ktorý obžalovaného ponechal vo väzbe. Argumentoval pritom, že dôvody preventívnej väzby trvajú.

Obžalovaný odmietol úmysel zabiť

Na januárovom pojednávaní obžalovaný pripustil spáchanie skutku, odmietol však úmysel zabiť. Celý skutok si podľa vlastných slov presne nepamätá. V inkriminovaný deň totiž navštívil firemný večierok svojho zamestnávateľa, kde vypil niekoľko pív.

Potom navštívil ešte niekoľko podnikov, kde pil pivo aj tvrdý alkohol. Navyše si predtým dal lieky na upokojenie, ktoré mu predpísala psychiatrička. V súvislosti s útokom na Henryho uviedol, že si myslel, že nejakým spôsobom škodil dievčatám, s ktorými bol v meste.

„Išli mi v hlave nejaké filmy,“ uviedol s tým, že Henryho považoval za pasáka. Zároveň trvá na tom, že poškodeného kopol len jedenkrát. „Potom som volal políciu,“ povedal s tým, že poškodenému nechcel ani vážne ublížiť a už vôbec nie ho zabiť.

„Nie som žiadny agresor, nikto ma tak nepozná,“ uviedol s tým, že odmieta tvrdenia, že by bol rasista. Svoje konanie označil za primitívne, chce však byť podľa vlastných slov odsúdený spravodlivo a nie na základe medializovaných informácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj H.