Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sudca sudy kladivko
Foto: ilustračné, Shutterstock
13. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Súd začal nový proces s bývalým obhajcom Mikuláša Černáka

BANSKÁ BYSTRICA 13. októbra (WEBNOVINY) – Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici sa v pondelok začalo nové hlavné pojednávanie s advokátom Danielom M. a ďalšími tromi osobami, obžalovanými za korupciu pri žiadostiach o prepustenie z väzby.

Pojednávanie sa začalo i napriek neprítomnosti advokátovho obhajcu Ľudovíta Štangloviča, ktorý sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Preto sudca povolal náhradného obhajcu Jána Krankuša. Ten uviedol, že o svojom ustanovení súdom informoval písomne aj Daniela M., ale obžalovaný advokát sa s ním nekontaktoval.

Nový proces s bývalým obhajcom Mikuláša Černáka Danielom M. a spoluobžalovanými sa koná na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Ten na základe dovolania obžalovaných zrušil pôvodné verdikty prvostupňového i odvolacieho súdu a vrátil vec na nové prerokovanie a rozhodnutie. V rámci nového procesu sa súd bude zaoberať aj ďalšou obžalobou na Daniela M. za korupciu.

Prokurátor mu kladie za vinu, že od istého Ladislava Š. vo februári 2005 zobral úplatok 70-tisíc korún (2 323 eur). Za to s kamarátom sudcom vybavil podmienečné prepustenie z výkonu trestu jeho syna. Prokurátor podal obžalobu na súd v júni 2009, ale nebolo možné konať do skončenia prvého prípadu. Medzitým Najvyšší súd SR zrušil prvý rozsudok vrátane ďalších obsahovo nasledujúcich rozhodnutí.

Súd použil sprísňujúcu zásadu

Prípad advokáta Daniela M. a troch spoluobžalovaných sa tak vrátil na pracovisko Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici po šiestich rokoch od vyhlásenia rozsudku. V októbri 2008 samosudca vtedy odsúdil Daniela M. za korupciu pri žiadostiach o prepustenie z väzby na osem rokov väzenia a peňažný trest 500-tisíc korún (16,6 tisíca eur). Ďalším trom obžalovaným vymeral po dva roky nepodmienečne.

Daniel M. sa podľa obžaloby dopustil viacerých trestných činov, preto súd použil sprísňujúcu, tzv. asperačnú zásadu. Išlo o trestné činy prijímanie úplatku a pomoc pri tomto trestnom čine vo vzťahu k verejnému činiteľovi, ktorým bol sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici Miroslav M. Ten zomrel na infarkt v novembri 2005.

Vina Daniela M. a jeho troch spoluobžalovaných bola podľa sudcu preukázaná rozsiahlym dokazovaním, výpoveďami svedkov a ďalšími dôkazmi. Išlo najmä o odpočúvania telefonických hovorov advokáta a kancelárie sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici Miroslava M., ktorý sa podľa obžaloby s obžalovaným advokátom delil o úplatky.

Advokát korupciu poprel

Obžalovaní Róbert Sch. z Brezna a manželia Danuša a Hilmi B. z Beňadikovej v okrese Liptovský Mikuláš vtedy dostali po dva roky nepodmienečne za to, že advokátovi dali úplatky za prepustenie príbuzných z väzby a on sa s nimi delil s nebohým sudcom. Obžalovaný advokát akúkoľvek korupciu poprel. Tvrdí, že išlo iba o odmeny za právne služby.

Rovnako za nevinného sa považuje i Róbert Sch., ktorý mu podľa obžaloby dal úplatok za vybavenie prepustenia z väzby svojho brata Petra. Úplatok popreli i manželia Danuša a Hilmi B.

Na novom pojednávaní sa Daniel M. a jeho spoluobžalovaní manželia z Beňadikovej písomne ospravedlnili a požiadali, aby súd konal v ich neprítomnosti aj v ďalších termínoch. Prítomný bol iba štvrtý obžalovaný Peter Sch. z Brezna.

Sudca po oboznámení s verdiktom Najvyššieho súdu SR a ďalšími listinnými dôkazmi odročil pojednávanie na november. Predvolá šiestich svedkov podľa novšej obžaloby.

Odporúčané články

Nočné rokovania parlamentu sú zlou praxou, tvrdí Žitňanská SNS nominovala na post poslancov vyše dvetisíc kandidátov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...