Sudánska vojenská rada zrušila dohody s opozíciou a ohlásila konanie volieb

Sudán, armáda
Generál Mohammed Hamdan Dagalo, hlava vojenskej rady, ktorá vládla v Sudáne. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) – Sudánski vojenskí lídri oznámili, že rušia všetky dohody s hlavnou opozičnou koalíciou a zvolali voľby, ktoré by sa mali uskutočniť do deviatich mesiacov.

Oznámenie prišlo po násilnom zásahu vojakov proti demonštrantom v hlavnom meste Chartúm, ktoré si vyžiadalo najmenej 35 mŕtvych a stovky zranených.

Zastavili rokovania

Prechodná vojenská rada, ktorá v krajine prevzala moc po zvrhnutí dlhoročného prezidenta Umara al-Bašíra, a predstavitelia prodemokratického protestného hnutia sa po prevrate dohodli na trojročnom prechodnom období pred nastolením civilnej vlády aj štruktúre novej administratívy.

Šéf vojenskej rady Abdel-Fattah Burhan však vo vyhlásení, ktoré vysielala štátna televízia, uviedol, že sa rozhodli „prestať s rokovaniami s Alianciou za slobodu a zmenu a zrušiť všetko dohodnuté„. Spomínané voľby by sa mali podľa neho konať pod „regionálnym a medzinárodným dohľadom„.

Už pred Burhanovým vyhlásením lídri prodemokratického hnutia oznámili, že prerušujú všetok kontakt s vojenskou radou a vyzvali na generálny štrajk.

Armáda zaútočila na demonštrantov

Desaťtisíce demonštrantov kempovali od 6. apríla pred armádnym veliteľstvom v Chartúme, epicentrom sudánskeho povstania, ktoré viedlo k zvrhnutiu al-Bašíra. Sľúbili zostať v uliciach, pretože podľa nich zmena nebola dostatočná.

V pondelok sudánske bezpečnostné sily na tábor demonštrantov zaútočili. Obkľúčili ho, počuť bolo streľbu z automatických zbraní a výbuchy, z oblasti stúpal dym, informovali svedkovia a samotní protestujúci.

Vojaci podpaľovali stany demonštrantov a zatýkali ľudí, ktorí sa snažili z miesta utiecť. Blokovali tiež cesty k miestu protestov a civilistom nedovolili vyjsť do ulíc.

Vyjadrili ľútosť nad eskaláciou

Podľa aktivistov zatkli stovky ľudí. Vojenská rada vo vyhlásení uviedla, že zásah bol zameraný na „problémových ľudí a drobných kriminálnikov“ a vyjadrila ľútosť nad eskaláciou udalostí.

Zákrok odsúdilo viacero členov medzinárodnej komunity. Organizácia Spojených národov či Africká únia vyzvali na vyšetrovanie udalostí a potrestanie vinníkov.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Umar al-Bašír