Sudca uvalil väzbu na prvého sýkorovca

Sýkorovci
sýkorovci Foto: SITA/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA 19. februára (WEBNOVINY) – Sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dnes popoludní na neverejnom zasadaní vyhovel návrhu prokurátora a vzal do väzby prvého z jedenástich zadržaných, ktorí sú údajne členmi podsvetia skupiny tzv. sýkorovcov. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pre obvineného 31-ročného muža zo západného Slovenska žiadal väzobné stíhanie pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov a spoluobvinených a pokračovania v trestnej činnosti. Verdikt nie je právoplatný, pretože obhajkyňa obvineného podala voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

O návrhu na vzatie do väzby ostatných desiatich zadržaných bude špecializovaný sudca v Banskej Bystrici rozhodovať v sobotu 20. februára. Väzbu pre nich prokurátor zdôvodnil podozrením, že by mohli ujsť, ovplyvňovať svedkov a mariť tak vyšetrovanie, alebo pokračovať v trestnej činnosti.

Jedenástich mužov zadržali v utorok na viacerých miestach počas rozsiahlej akcie v Bratislave, Senci a Pezinku. Sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z obzvlášť závažných zločinov vydieračského únosu, hrubého nátlaku, všeobecného ohrozenia, podvodu, ublíženia na zdraví, nedovoleného ozbrojovania a zločinu poškodzovania cudzej veci. Niektorým z páchateľov hrozia v prípade uznania viny doživotné tresty.

Skupina nesie meno podľa dnes už mŕtveho Miroslava Sýkoru. V minulosti bol považovaný za jedného z bossov podsvetia. Zastrelili ho i s ochrankárom pred hotelom Holiday Inn v Bratislave 6. februára 1997. Udalosť bola výsledkom dlhotrvajúceho sporu medzi Sýkorom a Petrom Križanovičom, prezývaným Duran. Ich konflikt sa údajne datuje od delenia ukradnutých peňazí z lúpeže vo VÚB Nitra z decembra 1995. Zastreleniu Sýkoru predchádzala prestrelka, pri ktorej bol Duran postrelený do nohy a museli mu ju amputovať.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR