Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kladivko
Foto: mup.vladars.net
3. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Sudca vyhral spor s exministerkou, zaklamala v parlamente

BANSKÁ BYSTRICA 4. septembra (WEBNOVINY) – Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici v stredu potvrdil prvostupňový rozsudok v prípade sporu o ochranu osobnosti, v ktorom exministerku spravodlivosti Vieru Petríkovú žaloval trestný sudca Juraj Babjak.

Spor súvisí s vystúpením exministerky spravodlivosti v Národnej rade SR počas jej odvolávania v októbri 2009. Petríková ako vtedajšia podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti čelila návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery. V tejto súvislosti sa vo svojom vystúpení zaoberala situáciou v justícii. Konkrétne na adresu Juraja Babjaka vyslovila difamujúce výroky a neoprávnené hodnotiace úsudky.

Rokovanie sledovala aj televízia

Sudca Babjak sa podľa vlastných slov usiloval s Petríkovou dohodnúť, ale tá nereagovala. Preto podal žalobu na Okresný súd v Banskej Bystrici. Ten v máji 2012 rozhodol, že Petríková zasiahla do chránených práv sudcu a intenzita zásahu do jeho osobnosti bola veľká, pretože rokovanie sledovala televízia a ďalšie médiá.

Na prvostupňovom pojednávaní sa exministerka Petríková ospravedlnila, ale voči verdiktu v jej neprospech sa odvolala. Na odvolacie konanie vo februári tohto roku prišla osobne. Štvrťhodinu pred vyhlásením odvolacieho súdu v tejto veci však podala písomnú námietku zaujatosti voči predsedníčke senátu Zite Nagypálovej.

Tvrdila, že má informácie o tom, že sudca Babjak sa so svojou kolegyňou stretol mimo pracoviska. Nešpecifikovala však, kde, ani kedy. Sudca Babjak toto tvrdenie odmietol a označil ho za výmysel exministerky. Námietkou sa zaoberal Najvyšší súd SR, kde Viera Petríková pôsobí ako sudkyňa, ale nevyhovel jej.

Zásah do profesijnej aj osobnej cti

Podľa vyjadrenia odvolacieho senátu prvostupňový súd rozhodol správne. Odvolací súd konštatoval, že Petríkovou prednesené hodnotiace úsudky bez pravdivého základu zasiahli do občianskej a profesnej cti žalobcu a boli objektívne spôsobilé privodiť ujmu na jeho právach chránených Občianskym zákonníkom a Ústavou Slovenskej republiky.

I keď má mať sudca podľa rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva, Ústavného súdu Slovenskej republiky aj všeobecných súdov Slovenskej republiky vyššiu toleranciu kritiky vo vzťahu k svojej osobe, neznamená to, že sudcovi je možné absolútne odoprieť využitie práva na ochranu osobnosti.

Petríková na výzvy nereagovala

Na prvostupňovom súde Babjak uviedol, že Petríková ako ministerka vtedy buď klamala, alebo tárala. Opakovane ju žiadal o ospravedlnenie, ale na jeho výzvy nereagovala. Dotklo sa ho, že ho kritizovala i ako sudkyňa a na pôde parlamentu, čo sa vysielalo aj v televízii. Podľa neho, „ak sa to povie na takom fóre, tak je veľký predpoklad, že tomu ľudia uveria“.

Pre agentúru SITA Babjak po vyhlásení verdiktu odvolacieho súdu uviedol, že na jeho základe požiada o ospravedlnenie tak Vieru Petríkovú, ako i ministra spravodlivosti.

Juraj Babjak

je trestným sudcom Krajského súdu v Banskej Bystrici, je predsedom senátu. Sudcom je od roku 1980, pričom od januára 2000 do januára 2007 vykonával funkciu sudcu na Ústavnom súde Slovenskej republiky.

Doposiaľ nikdy nebol pri výkone funkcie sudcu disciplinárne postihnutý. Patrí k neformálnej skupine sudcov, ktorá v priebehu roku 2009 verejne kriticky reagovala na dianie v slovenskej justícii.

Publikoval niekoľko článkov najmä v súvislosti s pozastavením výkonu funkcie sudcu, pričom kritizoval, že vo viacerých prípadoch sa tento inštitút realizuje v rozpore s ústavou. Patrí k signatárom protestu „Červená pre Harabina“ a výzvy skupiny sudcov „Päť viet“.

Odporúčané články

Bos Černák bude svedkom, vypočujú ho v kauze vraždy v Moste Rozsudky v prípade bitky Jána Dobroviča padnú v septembri

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...