Sudcom musia doplatiť zoškrtané platy, rezort na to nemá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd_ilustračné
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Sudcom sa budú vracať peniaze z ich pôvodných platov, o ktoré prišli začiatkom roka 2011 tzv. Sulíkovou novelou zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov.

Tá bola súčasťou vtedajších úsporných opatrení Radičovej vlády a stanovením nového vzorca sa výpočet platov sudcov priamo napojil na výkonnosť ekonomiky, teda rozpočtový deficit ako aj rast HDP. Reálne to viedlo k poklesu sudcovskyćh platov o takmer 230 eur mesačne.

Situácia trvala asi pol roka, potom účinnosť zmien pozastavil ústavný súd, ktorý prijal podnet skupiny poslancov Smeru. Ústavný súd napokon v decembri 2013 rozhodol, že znižovanie platov sudcov je protiústavné. „Ministerstvo spravodlivosti bude musieť na základe rozhodnutia ústavného súdu doplatiť sudcom nielen ujdenú mzdu, ale aj príplatky k dôchodkovému a nemocenskému poisteniu,“ uviedla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová. Na tento problém ako prvá z médií upozornila Pravda.

Podľa predbežného vyčíslenia treba sudcom doplatiť sumu 3,75 milióna eur. „Tieto financie ministerstvo spravodlivosti nemá vo svojom rozpočte. Požiadalo o ne ministerstvo financií,“ uviedla Donevová. Podľa hovorkyne budú prostriedky vyplácané hneď po tom, ako sa k tomuto vyjadrí spomínaný rezort financií.

Strana SaS nesúhlasí s rozhodnutím Ústavného súdu SR, podľa ktorého je zníženie platov sudcov a prokurátorov v rozpore s ústavnými princípmi Slovenskej republiky. „Takéto rozhodnutie absolutizuje mzdu vo vzťahu k nezávislému výkonu sudcu, čo pokladáme za nenáležité zjednodušenie. Nezávislosť sudcu je predsa aj mravná kategória. O primeranosti miezd ústavných činiteľov z logických dôvodov nerozhoduje trh práce, to však neznamená, že majú byť odtrhnuté od reálneho vývoja ekonomiky,“ tvrdí strana SaS.

Preto sa podľa strany vláda Ivety Radičovej podujala mzdy ústavných činiteľov vrátane sudcov previazať s hospodárením štátu. „Aj túto cestu označil však Ústavný súd SR za nepriechodnú. Nesúhlasíme, ale rešpektujeme,“ uzatvára SaS svoje stanovisko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita