Sudcovia sa zhodli na ochrane spotrebiteľa

Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 20. októbra (WebNoviny.sk) – Sudcovia občianskoprávneho a obchodnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR dnes na spoločnom zasadnutí oboch kolégií dospeli k jednotnému názoru, ktorý by mal ochrániť spotrebiteľa vo veciach návrhov s uplatneným právom zo zmeniek.

Ako agentúru SITA informoval štátny radca a hovorca Najvyššieho súdu SR Boris Urbančík, podstata doterajšieho sporu v súvislosti so zmenkami spočívala v pokusoch obchádzať slovenské zákony zamerané na ochranu spotrebiteľa vyvezením pohľadávok zo zmeniek proti spotrebiteľom do zahraničia a ich uplatňovaním prostredníctvom európskeho režimu drobných sporov.

Viaceré súdy v týchto prípadoch postupovali tak, že ochránili spotrebiteľa a zohľadňovali aj otázku neprimeraných zmluvných podmienok či dobrých mravov. Naopak, iné súdy vychádzali len z abstraktnej povahy zmenky a rozhodli v neprospech spotrebiteľa.

,,Zmenka mala zjednodušiť vymožiteľnosť nároku napríklad nebankových spoločností, čím mohla poškodzovať spotrebiteľov. Týmto rozhodnutím sa výrazne obmedzí zneužitie zmeniek na poškodzovanie záujmov spotrebiteľa,“ uviedol Urbančík s tým, že ak sa vyskytne čo i len podozrenie na možnú nekalú povahu pôvodu zmenky, súd bude musieť takýto nárok preskúmať. Predtým totiž okolnosti vystavenia zmenky súd neskúmal. Dnešné stanovisko kolégií vedie k tomu, že takto vystavená zmenka môže spôsobiť absolútnu neplatnosť nároku napríklad aj nebankových spoločností.

Spoločné stanovisko oboch kolégií znie tak, že ak navrhovateľ ako dôkaz osvedčenia uplatneného nároku doloží zmenku, platí bez ohľadu na povahu procesného nástroja, ktorý navrhovateľ použil, že ak súd poukáže na prípadnú nekalú povahu či neprípustnosť uplatneného nároku, je súd povinný zabezpečiť prieskum tohto nároku a následne pri preukázaní jeho nekalosti a neprípustnosti, dokázať jeho absolútnu neplatnosť. Ak je vystaviteľom zmenky spotrebiteľ, súd bude skúmať súvislosti a brať do úvahy právnu úpravu platnú a účinnú v čase, keď bola zmenka vystavená.

Návrh na vydanie zjednocujúceho stanoviska v otázke ochrany spotrebiteľa podal minister spravodlivosti SR Tomáš Borec koncom augusta. ,,Vďaka tomuto návrhu budú musieť všetky súdy povinne zohľadňovať otázky ochrany spotrebiteľa aj pri zmenkových konaniach,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR Alexandra Donevová s tým, že v praxi bude posilnená právna ochrana potenciálne až tisícov ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Borec
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR