Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Súd, kladivko
Foto: Shutterstock
26. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Sudcovia zvolia posledného člena rady, poznáme termín voľby

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Sudcovia budú voliť svojho deviateho zástupcu v Súdnej rade 25. novembra. Voľby vyhlásila predsedníčka rady Jana Bajánková. Informácia je zverejnená na internetovej stránke Súdnej rady SR. Návrhy na kandidátov na člena súdnej rady môžu podávať sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov alebo najmenej desať sudcov do 13. októbra. Podľa zákona o súdnej rade návrhy budú doručované predsedníčke rady. O svojom ďalšom zástupcovi v tomto orgáne môže rozhodovať 1 400 sudcov.

Súdnej rade chýba jeden člen po novele ústavy, ktorá oddelila funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR a šéfa Súdnej rady SR. Do novely, ktorá vstúpila do platnosti v septembri, bol predseda NS zároveň aj šéfom rady. Rada má 18 členov. Okrem deviatich členov volených sudcami, sú v nej aj po traja zástupcovia zvolení parlamentom, vládou a troch členov deleguje prezident.

Členovia súdnej rady sa tiež dohodli, že o kandidátovi na sudcu Súdneho dvora Európskej únie za Slovensko budú rozhodovať 10. novembra. O túto pozíciu sa uchádza bývalý predseda Ústavného súdu SR, bývalý generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie a súčasný poradca prezidenta Andreja Kisku – Ján Mazák a bývalý sudca ÚS SR a sudca Súdneho dvora Európskej únie Daniel Šváby.

Rada tiež chce zistiť, koľko reálne pribúda civilných vecí na súdoch. Dohodli sa preto, že oslovia ministerstvo spravodlivosti, najvyšší súd a krajské súdy, aby získali aktuálne informácie a potom túto problematiku prerokovali. Členovia rady sa dohodli aj na vzniku komisie, ktorá vypracuje stanovisko k rekodifikácii civilných kódexov z dielne ministerstva spravodlivosti. Schválili tiež viaceré žiadosti sudcov o ich preloženie.

Najbližšie zasadnutie Súdnej rady bude 20. októbra.

Odporúčané články

Veci sa pohli k lepšiemu, hovorí o súdnictve prezident Kiska Sudcovia, ktorých Kiska odvolal, sa neobrátia na ústavný súd

Témy

Diskusia

ľuboš :)), pardon, strelil som capinu, dík, /vždy ma tak rozčertí zmienka o našej "spravodlivosti".., že si ani nekontrolujem čo naďatlujem./ bohajeho jedno hebedo skončilo a nastúpilo druhé, toto sú naozaj reformy - "potrebujeme teplučké kancelárie so satelirmi..." A čo tak súdružka začať robiť poriadky so skorumpovanými sudcam ktorí len tak mir-nix, dir-nix nevedomky pochybiai? sudcovský odev je talár a faráský sutana ale aký odev používa cirkevný súd pri biskupstvách neposlúžim. ľuboš prosím o CENNIK za rozsudky ! Ďakujem. Ozaj, množstevnú zľavu poskytujete ?:)) vraj "Najvyšší súd"..., obyčajná stoka, /česť zopar čestným bláznom v sutane..:(/ asi sa stal zázrak naše súdnictvo sa stalo závidenia hodným vzorom spravodlivosti.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...