Sudcovská rada žiada Gála, aby konal v prípade sudcu Sobolovského známeho z káuz zmenky a Threema

Gábor Gál
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava V žiada ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby konal v prípade sudcu Michala Sobolovského. Pre agentúru SITA potvrdil informáciu tlačový odbor rezortu spravodlivosti. Rada žiada Gála, aby v prípade Sobolovského využil novú právomoc a podal návrh na dočasné pozastavenie jeho funkcie.

Niekto vyniesol zo súdu informáciu

Sobolovský 30. januára verejne vystúpil v súvislosti s civilnými prípadmi zmeniek televízie Markíza a žiadal odchod vedenia Okresného súdu Bratislava V.

Podľa neho totiž niekto zo súdu vyniesol informáciu kontroverznému podnikateľovi Marianovi K. o tom, že pre originál zmeniek si príde polícia. Ešte pred vyšetrovateľmi ich však zo súdu vyzdvihol advokát Mariana K. Andrej Šabík.

Rada okresného súdu argumentuje pri Sobolovskom prieťahmi v jeho konaniach či komunikáciou Mariana K. cez aplikáciu Threema. Sobolovského v nej pritom spomínajú pod označením „slimák“, nie však v súvislosti s ovplyvňovaním rozhodovania.

Pozastavili výkon Cvikovej aj Maruniakovej

„Ministrovi bol dňa 3. februára predsedníčkou sudcovskej rady Okresného súdu Bratislava V doručený podnet na zváženie postupu podľa zákona o sudcoch a prísediacich. Ide o podnet ministrovi spravodlivosti, aby ako oprávnená osoba podal Súdnej rade SR návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu,“ uviedol tlačový odbor.

Šéf rezortu spravodlivosti Gál rozhodne po tom, čo preštuduje podnet sudcovskej rady. Minister už raz svoju novú kompetenciu využil, keď požiadal Súdnu radu SR, aby dočasne pozastavila výkon sudkyniam Denise Cvikovej a Zuzane Maruniakovej.

Pri návrhu má definitívne slovo spomínaná súdna rada. Michal Sobolovský je sudcom Okresného súdu Bratislava V a pojednával civilný spor o zmenkách televízie Markíza.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej ŠabíkDenisa CvikováGábor GálMarián KočnerMichal SobolovskýZuzana Maruniaková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR