Sudcovská rada žiadala Gála, aby v prípade Sobolovského využil novú právomoc

Gábor Gál
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) si vyžiadal písomné stanovisko sudcu Michala Sobolovského. Po jeho doručení rozhodne v prípade žiadosti sudcovskej rady Okresného súdu Bratislava V. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor rezortu spravodlivosti.

Gálova návšteva súdu

Šéf ministerstva sa bol o situácii aj osobne informovať na súde. Sudcovská rada žiadala Gála, aby v prípade sudcu Sobolovského využil novú právomoc a podal návrh na dočasné pozastavenie jeho funkcie. Dôvodom sú prieťahy v konaniach a tiež jeho verejné vystupovanie či komunikácia cez aplikáciu Threema.

Minister spravodlivosti dnes osobne navštívil Okresný súd Bratislava V. Okrem otázok v súvislosti s bežným chodom súdu zároveň riešil aj podnet sudcovskej rady súdu. Minister spravodlivosti si osobne vyžiadal písomné stanovisko dotknutého sudcu, ktorý prezentoval svoje pochybnosti v súvislosti s prideľovaním spisov. Sudcovská rada aj vedenie súdu už v predmetnej veci svoje stanovisko poskytli, minister spravodlivosti aktuálne čaká na písomné vyjadrenie sudcu a následne rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedol tlačový odbor pre agentúru SITA.

Vynesená informácia Kočnerovi

Sudca Sobolovský ešte 30. januára verejne vystúpil v súvislosti s civilnými prípadmi zmeniek televízie Markíza a žiadal odchod vedenia Okresného súdu Bratislava V.

Podľa neho totiž niekto zo súdu vyniesol informáciu kontroverznému podnikateľovi Marianovi Kočnerovi. o tom, že pre originál zmeniek si príde polícia. Ešte pred vyšetrovateľmi ich však zo súdu vyzdvihol Kočnerov advokát Andrej Šabík.

Rada okresného súdu argumentovala aj Kočnerovou komunikáciou cez aplikáciu Threema. Sobolovského v nej pritom spomínajú pod označením „slimák“, nie však v súvislosti s ovplyvňovaním rozhodovania.

Minister Gál už raz svoju novú kompetenciu využil, keď požiadal Súdnu radu SR, aby dočasne pozastavila výkon sudkyniam Denise Cvikovej a Zuzane Maruniakovej. Pri návrhu má definitívne slovo spomínaná súdna rada. Michal Sobolovský je sudcom Okresného súdu Bratislava V a pojednával civilný spor o zmenkách televízie Markíza.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej ŠabíkDenisa CvikováGábor GálMichal SobolovskýZuzana Maruniaková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR