Šikuta sa stal šéfom najvyššieho súdu, podporilo ho 12 zo 17 členov súdnej rady

SÚDNA RADA: Voľba predsedu Najvyššieho súdu SR
Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková (uprostred). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 11. mája, 17:47

Členovia Súdnej rady SR v pondelok opätovne volili nového predsedu Najvyššieho súdu SR (NS SR). O post sa uchádzali dvaja sudcovia – Ivan Rumana a Ján Šikuta. Rada nakoniec do funkcie zvolila Šikutu, ktorého podporilo 12 z jej 17 členov.

Na zvolenie potreboval kandidát minimálne desať hlasov členov rady, následne ho musí ešte odobriť prezidentka Zuzana Čaputová.

Rada volila šéfa najvyššieho súdu doteraz trikrát, no vždy neúspešne. Naposledy bola voľba naplánovaná na koniec apríla, členovia rady ju však preložili. Cieľom bolo, aby sa novovymenovaní členovia súdnej rady nominovaní vládou a parlamentom mali čas oboznámiť s agendou. Za členov Súdnej rady SR totiž boli piati noví členovia vybraní len niekoľko dní, respektíve hodín pred termínom voľby.

Šikuta v minulosti pôsobil ako sudca na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Sudcom na Najvyššom súde SR je od roku 2015, o post predsedu sa uchádzal aj vlani v novembri. Pre Rumanu išlo o premiéru, ako kandidáta ho navrhlo 12 členov súdnej rady. Rumana je sudcom od roku 1996 a na najvyššom súde pôsobí od roku 2005.

Najvyšší súd mal naposledy riadneho šéfa na jeseň minulého roka, keď ho viedla Daniela Švecová. V súčasnosti ho riadi jeho najstarší sudca Peter Szabo. Zastupujúcu šéfku Jarmilu U. obvinila polícia 11. marca z viacerých trestných činov a následne odišla do dôchodku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela ŠvecováIvan RumanaJán ŠikutaZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRSúdna rada SR