Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, Shutterstock
13. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(9)

Súdna rada napadla na ústavnom súde zmrazenie platov sudcov

KOŠICE 13. januára (WEBNOVINY) – Súdna rada SR zastúpená predsedníčkou Janou Bajánkovou napadla na Ústavnom súde SR pre neústavnosť zákon, ktorým bol aj tohto roku zmrazený plat sudcom. V podaní súdna rada zároveň žiada, aby ÚS pozastavil účinnosť napadnutých uznesení.

Zmrazovanie platov sudcov nespĺňa kritériá

“Vzhľadom na pozitívnu ekonomickú situáciu štátu pokračovanie v zmrazovaní platov sudcov tretí rok za sebou nespĺňa kritériá o dočasnosti opatrenia, ani kritérium o výnimočnosti zásahu do platov sudcov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou materiálnej garancie nezávislosti sudcov aj podľa judikatúry ústavného súdu,” uvádza súdna rada v podaní. Podľa nej ide o arbitrárne a svojvoľné zásahy zákonodarcu, čo je v rozpore s ústavou.

Súdna rada napáda články a ustanovenia zákona z 27. novembra 2014, ktorým sa mení a dopĺňa Zákon NR SR o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Konkrétne napadla článok 1, v ktorom sa uvádza, že v roku 2015 patrí sudcovi ústavného súdu plat vo výške určenej v roku 2012, ako aj ustanovenie, že priemerný plat sudcu vo výške určenej v roku 2012 podľa tohto zákona je priemerným platom sudcu aj v roku 2015.

Neústavnosť mala spočívať v zmrazení platov

Napáda aj článok, ktorý hovorí, že na účely určenia základného platu sudcu Najvyššieho súdu SR a Špecializovaného trestného súdu sa za základný plat považuje plat priznaný v roku 2012. V rovnakej výške ako v roku 2012 má byť aj priznaný funkčný príplatok pre rok 2015. Podľa súdnej rady napadnuté ustanovenia sú v rozpore s ústavou.

Podľa súdnej rady neústavnosť napadnutých ustanovení spočíva v tom, že NR SR zasiahla do platových pomerov sudcov zmrazením platov sudcov, takže nedôjde k valorizácii, ktorá spočíva v tom, že sa základný plat sudcov odvíja od priemerného platu v národnom hospodárstve. Poukazuje na skutočnosť, že v zmrazovaní platov sudcov sa pokračuje už tretí rok, pričom základný plat sudcu je odvodený od priemerného platu dosiahnutého ešte v roku 2011.

Zásah do materiálneho zabezpečenia sudcov musí byť dôrazne odôvodnený

“Zásah do materiálneho zabezpečenia sudcov garantovaného zákonom nesmie byť výrazom svojvôle zákonodarcu, ale musí byť odôvodnený výnimočnými okolnosťami. Zásahy zákonodarnej moci vždy prekročia ústavné limity, ak nie sú dané také skutočnosti, ktoré obsahujú jednoznačné argumenty o výnimočnej situácii alebo dočasnej povahe zásahu,” uvádza súdna rada.

Súdna rada argumentuje, že v roku 2014 bola priaznivá ekonomická situácia, ktorá sa má zlepšovať aj v roku 2015, pričom na základe pozitívnych hospodárskych výsledkov sa uvoľnila dlhová brzda. Súčasne s tým v uplynulých dvoch rokoch rástla produktivita a aj priemerná nominálna výška mzdy v národnom hospodárstve.

Harabin žiadal prešetrenie zákonnosti konania poslancov už v novembri

Štefan Harabin podal trestné oznámenie v súvislosti s ďalším zmrazovaním platov už v novembri 2014. V súčasnosti sa ním zaoberá vyšetrovateľ. Agentúre SITA to potvrdil Michal Šúrek z bratislavskej krajskej prokuratúry.

Harabin podal 14. novembra podnet na prešetrenie zákonnosti konania skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Smer-SD pri navrhovaní zmrazenia platov sudcov. Podľa neho je potrebné preskúmať prípadnú trestnoprávnu zodpovednosť poslancov, či sa nedopustili zneužívania právomoci verejného činiteľa alebo poškodzovania cudzích práv.

Šúrek spresnil, že dozorujúci prokurátor okresnej prokuratúry Bratislava I. ešte v decembri oznámenie odovzdal na vybavenie na Odbor kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I. “Vyšetrovateľ sa vecou v súčasnosti zaoberá. Po doplnení trestného oznámenia vo veci meritórne rozhodne,” informovala agentúru SITA bratislavská krajská policajná hovorkyňa Karina Považanová.

Odporúčané články

Salmanovovci nepôjdu na slobodu, zostávajú naďalej vo väzbe Čentéš dostane mastné odškodné, Gašparovič ho mal vymenovať

Témy

Diskusia

PHÆTON A takto zdravíčko slúži? Najmä to po psychike? Chápanie textu ti asi robí problémy, ale čo už. Ty truľo, ja som na rozdiel od teba nebol ani pionier. Anton Pravda Mám päťdesiat rokov(zdravím eštebákov čo nás,, monitorujú"),to len pre Teba Ty somár,takže so mnou nemôžu manipulovať tak modrí ako aj červení.Mám svoj rozum a skúsenosti.A nikdy by som si nedovolil ,posmievať sa starým ľuďom, chorým, či inak nábožensky orientovaným.Ale ja... fakt nuda Booooooože, toto je nudná téma. Poďme sa radšej baviť o tom referende. PHÆTON Kuwy ale bojujú za svoje prachy, akoby boli na ich zvýšení tak závislý ako pracujúci za minimálnu mzdu alebo dôchodcovia, ktorý majú menšie dôchodky ako 300 €. Smradi, veď súdnictvo je ďaleko najnedôveryhodnejšia inštitúcia už niekoľko desaťročí, tak žiadne zvyšovanie... PHÆTON Takí zmrdi z modrého stáda ako ty, pod vplyvom presstitútov a modrej lúzy si robíte posmech zo starších ľudí, lebo vraj sú zaostalí, nemoderní, hlúpy atd., hoci toho rozumu a skúseností majú oveľa viac ako vy "mladí, moderní, vzdelaní ..."...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

DRAN.sk

Dámskajazda

NAJKY.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...