Súdna rada ponúkla po štvrtý raz sudcov do Štrasburgu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Súdna rada SR má už štvrtý zoznam kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).

V pondelok podporu členov Súdnej rady SR získala bývalá právnička tohto súdu Zuzana Dlugošová (14 hlasov), sudkyňa Najvyššieho súdu SR Alena Poláčková (12 hlasov) a košický krajský sudca Ladislav Duditš (10 hlasov). Dlugošová a Duditš získali podporu aj v predchádzajúcej voľbe. Predloženú kandidátku však zastavila vláda ako nevyváženú.

Dve predchádzajúce kandidátky nám vrátili zo Štrasburgu

Európsky súd pre ľudské práva

*

ESĽP bol založený v roku 1959, jeho sídlom je Štrasburg.

*

Je inštitúciou Rady Európy a každá členská krajina v ňom má jedného sudcu, v súčasnosti je ich 47.

*

Na súd sa môže obrátiť každý, kto sa domnieva, že niektorý z členských štátov RE porušil jeho práva zaručené Európskym dohovorom o ľudských právach alebo dodatkovými protokolmi.

*

Sudcovi ESĽP za Slovensko Jánovi Šikutovi sa skončilo funkčné obdobie 31. októbra 2013. Na súde môže pracovať do zvolenia nástupcu.

Jána Mazáka, tretieho kandidáta z predchádzajúcej kandidátky, ktorý v pondelkovej voľbe nekandidoval a napadol rozhodnutie vlády na Ústavnom súde SR, nahradila sudkyňa Alena Poláčková. Tá kandidovala doteraz v každej voľbe a až teraz získala dostatočnú podporu členov Súdnej rady SR. Jej kandidatúru v minulosti predkladal aj minister spravodlivosti Tomáš Borec. Dve predchádzajúce kandidátky nám vrátili zo Štrasburgu.

Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková po voľbe pre média konštatovala, že Súdna rada SR si splnila svoju povinnosť a teraz je rozhodnutie na vláde. Bajánková nechcela komentovať, či je táto kandidátka vyvážená. „Neprináleží mi to,“ dodala.

Sťažnosť Jána Mazáka proti rozhodnutiu vlády v súvislosti s predchádzajúcou voľbou bola zatiaľ pridelená náhodným výberom sudcovi spravodajcovi. Ten teraz musí preštudovať podanie a pripraviť návrh na rozhodnutie senátu v tejto veci.

Kandidáti na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva

Zuzana Dlugošová

pôsobila v rokoch 2003-2009 ako advokátka a venovala sa predovšetkým sporovej agende v oblasti občianskeho, pracovného, správneho práva a ochrane verejného záujmu a základným ľudským právam. Pôsobila aj ako členka Rozkladovej komisie Ministerstva vnútra SR. V rokoch 2004-2008 pôsobila ako národná expertka v rámci Európskej siete právnych expertov v oblasti nediskriminácie. V rokoch 2009-2013 pôsobila ako právnička na ESĽP. V tejto pozícii posudzovala sťažnosti doručené na súd zo Slovenska, pripravovala rozhodnutia a právne analýzy, zúčastňovala sa na zasadnutí súdu a prezentovala sťažnosti. Pôsobí ako poradkyňa ambasády USA v Bratislave pre oblasť právneho štátu. Venuje sa publikačnej činnosti, pôsobila aj ako pedagóg. Absolvovala viaceré zahraničné vzdelávania.

Alena Poláčková

je sudkyňou od roku 1994. Najprv pôsobila na Okresnom súde Bratislava I., kde sa venovala obchodnej a civilnej agende. Na Najvyššom súde SR pôsobí od roku 2007 v správnom kolégiu, od roku 2011 je predsedníčkou senátu správneho kolégia. V rokoch 2005-2006 zastupovala Slovensko pred ESĽP. Je členkou Poradnej rady Európskych sudcov (CCJE) a Európskej asociácie sudcov práva hospodárskej súťaže (AECLJ). Je spoluautorka odborných kníh a autorka článkov.

Ladislav Duditš

je sudcom od roku 1993, najprv v Košiciach pôsobil na okresnom, neskôr na krajskom súde. V súčasnosti je predseda senátu Krajského súdu v Košiciach. Pôsobil ako zástupca vlády v Eurojuste v rokoch 2004-2007. V rokoch 2007-2008 riadil sekciu Civilného práva na Ministerstve spravodlivosti. Je národným zástupcom a korešpondentom v Európskej komisii pre efektívnosť súdnictva (CEPEJ). Absolvoval v zahraničí viaceré študijné pobyty a semináre. Je autor odborných článkov, prednáša.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana BajánkováTomáš Borec
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaSúdna rada SR