Súdna rada nepozastavila výkon funkcie Maruniakovej, ktorá sa spomína v súvislosti s Kočnerom

Marián Kočner
Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 28. januára, 15:18

Súdna rada v utorok aj napriek návrhu ministra Gábora Gála (Most-Híd) nepozastavila sudkyni Zuzane Maruniakovej výkon funkcie. Za návrh nehlasoval ani jeden člen rady, proti bolo 12 členov a piati sa zdržali hlasovania. Ako dôvod svojho zamietavého postoja v rámci k diskusie k návrhu členovia rady uviedli, že Maruniaková momentálne čerpá rodičovskú dovolenku, a tak funkciu nevykonáva.

V prípade druhej sudkyne, ktorá figurovala v kauze miliónových zmeniek, Denisy Cvikovej v utorok minister spravodlivosti Gábor Gál s návrhom na pozastavenie výkonu funkcie uspel. Jeho návrh totiž odobrili všetci prítomní členovia súdnej rady.

Šéf rezortu navrhol dočasne pozastaviť výkon funkcie sudkyni Zuzane Maruniakovej a aj Denise Cvikovej pre spojitosť z kauzou miliónových zmeniek.

Dala za pravdu Kočnerovi

Maruniaková rozhodovala v civilnom procese o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza a dala za pravdu podnikateľovi Marianovi K. Cviková podľa zverejnenej komunikácie z aplikácie Threema na celý proces právne dohliadala a bola aj v pojednávacej miestnosti pri vynesení rozsudku. Verdikt pritom padol na Okresnom súde Bratislava V, Cviková pôsobila na Okresnom súde Bratislava I.

Spomínané sudkyne navyše prešli výberovým konaním v čase, keď na ministerstve pôsobila ako štátna tajomníčka Monika Jankovská. Niekdajšia nominantka strany Smer-SD si údajne vymenila s Marianom K. tisíce správ. Jankovská to však naďalej popiera.

Súdna rada v utorok zároveň zobrala na vedomie správu komisie, ktorej úlohou je preverovať medializované informácie o sudcoch a ich možnom nezákonnom konaní vyplývajúcom z medializovaných komunikácii. Zároveň rada odobrila aj uznesenie, ktorým svojej predsedníčke odporúča podať návrh na disciplinárne stíhanie oboch sudkýň pre porušenie povinností sudcu.

Nevysvetlili okolnosti kauzy zmenky

Komisia vo svojej správe konštatuje, že Maruniaková ani Cviková dostatočne a dôveryhodne nevysvetlili okolnosti zmenkovej kauzy. Maruniaková podľa svojho stanoviska, ktoré uviedla komisii, zavolala Cvikovú na pojednávanie Okresného súdu Bratislava V z dôvodu, že bola vystresovaná z mediálne sledovanej kauzy a prítomnosť známej osoby ju upokojovala. Zdôraznila, že s Cvikovou sú kamarátky a navyše ju považuje za odborníčku v oblasti súdnictva.

Cviková túto verziu pred komisiou potvrdila a dodala, že sa v minulosti takto zúčastnila aj ďalších pojednávaní na iných súdoch. Podľa predsedníčky komisie Eleny Berthotyovej však tvrdenia oboch sudkýň „vzhľadom na obsah medializovaných komunikácií a sled udalostí nepôsobí dôveryhodne“.

Maruniaková podľa nej tiež nevysvetlila, prečo rozhodovanie v zmenkovej kauze uprednostnila pred prípadmi, ktoré jej boli pridelené skôr. Komisia tiež skonštatovala nezrovnalosti v procese výberu Maruniakovej na funkciu sudkyne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa CvikováGábor GálMarián KočnerMonika JankovskáZuzana Maruniaková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRSúdna rada SR