Súdne trovy za Martu Kubišovú zaplatia z verejnej zbierky

Marta Kubišová
Marta Kubišová Foto: SITA/SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Súdne trovy, ktoré musí speváčka Marta Kubišová zaplatiť po prehratom súdnom spore s kolegyňou Helenou Vondráčkovou, získali vo verejnej zbierke. Ako informuje dnešné vydanie českého denníka MF DNES, zbierku na poplatky 45-tisíc českých korún (v prepočte zhruba 1800 eur) vyhlásil pred mesiacom aktivista Jan Šinágl a prispeli do nej i známe osobnosti. Menšie čiastky podľa MF DNES poslali napríklad sociologička Jiřina Šiklová, bývalý predseda zelených Martin Bursík, spisovateľ Michal Viewegh alebo režisér Jan Hřebejk.

Vondráčková zažalovala Kubišovú za údajne urážlivý výrok z roku 2009. „Nahrávala som vtedy reláciu k 20. výročiu 17. novembra pre Radiožurnál. V rámci toho som odpovedala, že sa ku kauze Heleny nebudem vyjadrovať, aby som náhodou niečo nespáchala a nezažalovali ma o dva milióny korún. Teraz sa mám za to ospravedlniť,“ vysvetlila situáciu nedávno Kubišová. Vrchný súd v Prahe koncom júna rozhodol, že sa Kubišová musí Vondráčkovej ospravedlniť a zaplatiť súdne trovy 45-tisíc českých korún. Túto čiastku sa podarilo na špeciálne založenom účte vyzbierať za mesiac od vyhlásenia zbierky.

Podľa vyjadrenia advokátky Jany Gavlasovej, ktorá je právnou zástupkyňou Heleny Vondráčkovej, mala Kubišová uhradiť ako náklady konania presne 32 450 CZK. Kubišová zároveň podľa advokátky svoj citát prekrútila a súdy v Prahe potvrdili, že v skutočnosti na adresu sokyne vyhlásila, že: „.. na ňu bola podaná žaloba na dva milióny preto, že sa malo niečo diať na chodbe súdu pri súdnom konaní, ktoré je proti nej vedené o náhradu škody“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Helena VondráčkováJan HřebejkMarta KubišováMichal Viewegh