Súhlas na sex musí byť dobrovoľný a byť prejavom slobodnej vôle, Dáni chcú zmeniť zákon o znásilnení

Nasilie znasilnenie
Podobné zákony ako chce zaviesť Dánsko, už majú Švédsko, Nemecko, Belgicko či Veľká Británia. Foto: ilustračné, Thinkstock

Dánske ľavicové strany, ktoré majú v parlamente väčšinu poslancov, sa zhodli na zmene zákonov o sexuálnom násilí, aby umožnili trestné stíhanie sexu bez výslovného súhlasu ako znásilnenia. Zatiaľ ešte nestanovili formálne hlasovanie o legislatívnej zmene, no predpokladá sa, že ju prijmú do konca tohto roka.

Na základe dohody menšinovej sociálnodemokratickej vlády a ľavicových strán predmetný zákon bude špecifikovať, že súhlas na sex musí byť dobrovoľný a prejavom slobodnej vôle jednotlivca prostredníctvom slov alebo konania.

„Toto je jeden z najdôležitejších bojov za rodovú rovnosť v Dánsku, ktorý trvá veľmi dlho. Musíme zmeniť chápanie spoločnosti o tom, čo je znásilnenie a nové ustanovenie o znásilnení založené na súhlase je míľnikom v tomto úsilí,“ vyhlásil v stredu po oznámení dohody minister spravodlivosti Nick Haekkerup. Podobné zákony už majú Švédsko, Nemecko, Belgicko či Veľká Británia, pripomína agentúra AP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom