Súhrn nedeľňajších výsledkov Slovnaft extraligy

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších zápasov 9. kola základnej časti hokejovej Slovnaft extraligy:

MHC Martin – HKm Zvolen 2:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 1:1 – 1:0)

Góly: 49. Uram (L. Říha), 64. Appel (L. Říha) – 57. M. Chovan (F. Turek)

Vylúčení: 7:9 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – T. Orolin, Snášel , 3100 divákov

Martin: Križan – Polák, Klepáč, Pozník, I. Ďatelinka, Šimka, Drgoň, Obuch – Uram, Jabrocký, M. Beran – Appel, L. Říha, Trokan – Themár, Markovič, Galamboš – Škumát, I. Baček, I. Dornič

Zvolen: J. Laco – Huba, Pikkarainen, L. Čierny, Juraško, J. Valach, Hraško, Tomaška – Mäkiaho, Kóňa, Pavliš – J. Kopecký, Ľ. Hurtaj, Gálik – Michal Chovan, F. Turek, Jurík – Marcinek, V. Baláž, Liščák

Kto čakal v prvej tretine súboja dvoch príťažlivých súperov hokejovú krásu, ten sa jej nedočkal. Martin už v bránke s Križanom a v útoku s uzdraveným Jabrockým začal duel opatrne. Obaja súperi sa riadili heslom „bezpečnosť nadovšetko“, a tak to na ľade aj vyzeralo. Upracovaný, bojovný hokej bez šancí preto príliš nenadchol. Náznaky gólových situácií z hokejok Themára a Gálika nepriniesli puk v sieti gólmanov.

Ani v druhej tretine sa obraz hry nezmenil. Najviac zaujala Beranova strela z medzikružia v 28. min, ktorá trafila žŕdku Lacovej bránky. Obe mužstvá sa trápili, a tak nečudo, že v polovici zápasu sa ozval piskot zo zaplnených tribún. V 36. min krátko pred návratom Šimku z trestnej lavice bol hosťujúci Turek blízko k vedúcemu gólu, ale Križan schoval puk vo svojej lapačke. O dve minúty neskôr sa pred Laca natlačil Appel, ktorý svoj úmysel nedotiahol do gólového konca. Minútu pred druhým klaksónom netrafil Polák z blízka súperovu bránku.

Čakanie na dôležitý úvodný gól, ktorý by posadil jedného z tímov na koňa, pokračovalo do 49. min, keď Říha našiel kolmicou pred modrou čiarou Urama, ktorý sa skvele zbavil súperovho obrancu a zoči-voči Lacovi otvoril skóre. Odpoveď Zvolenčanov prišla v 57. min. Turek ideálne uvoľnil pred Križanom číhajúceho Chovana a ten strelou z prvej vyrovnal – 1:1.

Do konca riadnej hracej doby už ďalší gól nepadol a muselo sa predlžovať. V nadstavenom čase mali viac šťastia domáci, v 64. min rozhodol o víťazstve Martina Appel.

Dušan Gregor (tréner Martina): „Zvolen hral trpezlivo, disciplinovane a pri každej príležitosti vychádzal do kontier. Nám viazla súhra, nekorčuľovali sme tak, ako bolo treba, hoci snahu hráčom nemôžem uprieť. Inkasovaný gól v riadnej hracej dobe bol zbytočný, to sme nemali dopustiť. Napokon som rád, že sme v predĺžení rozhodli o dvoch bodoch. Brankár Križan nás podržal.“

Miloš Holáň (tréner Zvolena): „Som hrdý na svoje mužstvo, čo dnes predviedlo. Náš tím sa mení za pochodu, postupne sa zohráva a je to poznať. Náš zámer udržať čo najdlhšie bezgólový stav nám vyšiel. V našej situácii je každý bodík dobrý, preto som rád, že bola aspoň remíza. V bojovnom zápase sa čakalo na chyby súpera. Po jednej takej, ktorú urobil Liščák, sme prehrali v predĺžení.“

HK Nitra – HK Poprad 2:1 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 8. E. Čaládi (Podstavek, T. Chrenko), rozhodujúci sam. nájazd premenil Podstavek – 57. Kroták (Škovira, Klouda)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Bundil, Milan Novák, 2358 divákov

Nitra: Lakosil – Ďurák, Špelda, V. Vlk, König, M. Novák, Jass, Ďurkech – Podstavek, T. Chrenko, M. Kováčik – H. Ručkay, Marek Slovák, E. Čaládi – Gráčik, M. Štefanka, S. Saliji – Rumpel, M. Chrenko, Ľ. Dobrý

Poprad: Šimonovič – Fabian, Bartoň, Jasečko, Jelínek, Michal Segľa, Dora – Škovira, Klouda, P. Svitana – Mašlonka, Šechný, Lapšanský – Marcel Haščák, Rataj, A. Kroták – Čížek, Slaninák, Igor Majeský

V úvode málo záživného stretnutia mal prvú príležitosť hosťujúci Šechný, no Lakosila neprekonal. V 8. min sa po akcii Podstaveka zblízka

presadil domáci Čaládi a Nitra sa ujala vedenia. Ešte v prvej tretine mohol vyrovnať Haščák, no ani on puk do siete nedostal.

Domáci brankár Lakosil sa vyznamenal aj v druhej časti, keď vo vlastnom oslabení zakombinovali Kroták s Ratajom. Šance nechýbali na oboch stranách, no vyložených bolo ako šafranu. V polovici zápasu dostali domáci puk za Šimonovičov puk po druhýkrát, no podarilo sa im to až po prerušení hry. Domáci skóre nezvýšili ani po Ručkayovom brejku v závere druhej časti.

V 45. minúte nedotiahol peknú akciu do želaného konca Popradčan Klouda a vyrovnať sa nepodarilo ani osamotenému Mašlonkovi, ktorý neuspel spomedzi kruhov. Na opačnej strane sa o tri minúty neskôr zapotil Šimonovič, ktorý kryl únik v oslabení proti dvojici Tomáš Chrenko – Kováčik. V nervóznom závere tretej tretiny hrali hostia celé dve minúty presilovku piatich proti trom, z ktorej vyťažili vyrovnávajúci gól Krotáka.

Meno víťaza nebolo známe ani po päťminútovom predĺžení, kde zaujali šance domácich Chrenka a Vlka. V samostatných nájazdoch boli úspešní domáci Podstavek a Kováčik a Nitra tak získala o bod naviac.

Július Pénzeš (asistent trénera Popradu): „Videli sme dobré extraligové stretnutie v rýchlom tempe. Góly nepadali, no šancí bolo dosť. Nepremenili

sme vyložené príležitosti. Boli sme radi, že sme pred koncom z presilovky vyrovnali. V nájazdoch sme druhýkrát neuspeli. Pochválim však chalanov, ktorí splnili to, čo sme si hovorili a s takýmto výkonom môžme byť v ďalších zápasoch úspešní.“

Peter Oremus (tréner Nitry): „Zápas bol kvalitný. Dostali sme iba jeden gól, chlapci odviedli kus poctivej roboty a sme radi, že som rád za dva body.“

Dukla Trenčín – HK Orange 20 6:3 (3:1, 3:0, 0:2)

Góly: 7. Tomík (Fatyka, Šimíček), 14. Valčák (Hruška), 18. Šimíček (Tomík), 25. Tomík (Šimíček), 37. Šimíček (Hruška, Tomík), 40. Sekeráš (Michel Miklík) – 18. Vandas, 49. M. Marinčin (Uhnák), 60. L. Hudáček (Andrej Šťastný, M. Marinčin)

Vylúčení: 3:9 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Valachovič – Stano, Šefčík, 1520 divákov

Trenčín: Kováč – Trefný, Sekeráš, Gabriš, Fatyka, Hruška, Hančák, Kvetan, Jarábek – Dubec, Šimíček, Tomík – Paroulek, Valčák, Michel Miklík – Dubec, Šimíček, Tomík – Tybor, E. Hartmann ml., T. Radulay – Troliga, O. Ďuriš, Filo

HK Orange 20: Čiliak – Jaborník, Rais, Šiška, M. Marinčin, Slimák, Jankovič, T. Devečka – Ján Sýkora, L. Hudáček, J. Gašparovič – M. Bakoš, Grošaft, Uhnák – Lisoň, S. Mlynarovič, Vandas – Šimčák, Petro, Cingel – od. 41. Andrej Šťastný

Duel mužstiev z dna tabuľky neponúkol žiadnu výnimočnú kvalitu a nehral sa ani v závratnom tempe a tak divákov potešilo aspoň množstvo gólov. Skóre otvorili domáci už v 7. min, kedy Fatykovu strelu pred bránkou tečoval Tomík. V 14. min Valčák pekne zakončil spoza kruhov a zvýšil trenčiansky náskok. O chvíľu však Vandasou strelu spoza hráča domáci brankár zbadal neskoro, no na gól mladých reprezentantov Dukla zareagovala už po 29 sekundách Šimíčkovou umiestnenou strelou.

V prostrednej časti pokračoval komorný hokej v komornej atmosfére. V 25. min po prieniku Tomík využil trenčiansku presilovku, v polovici zápasu však ďalší gól domácich nebol uznaný pre nedovolenú pozíciu útočníka v bránkovisku. Od 33. min hral Trenčín niekoľko minútovú presilovku o dvoch resp. jedného hráča a hoci sa „dvadsiatka“ obetavo bránili sekundu pred vypršaním trestu Šimíček pretlačil puk do siete. Tesne pred druhou prestávkou mal Trenčín výhodu dvojminútovej presilovky piatich proti trom a po 15 sekundách ju dokázal zužitkovať Sekeráš.

V záverečnej tretine sa obe mužstvá aj za rozhodnutého stavu ešte snažili útočiť, skórovať sa však podarilo už len snaživým hosťom. V 49. min skorigovali výsledok Marinčinovou delovkou z uhla a 16 sekúnd pred koncom Hudáček ešte zužitkoval presilovku.

Jozef Daňo (asistent trénera Trenčína): „Po predchádzajúcich prehrách sme chceli v tomto zápase uspieť. Už vopred sme upozorňovali hráčov, aby ani tohto súpera nepodcenili. Po získaní výrazného náskoku za stavu 6:1, sme sa už v poslednej tretine začali šetriť, aby sa hráči nezranili, pretože mladí reprezentanti hrali naozaj snaživo a dôrazne do

Miroslav Martinko (asistent trénera Orange 20): „Bol to pre nás náročný zápas proti súperovi, ktorý sa chcel rehabilitovať za predchádzajúce nevydarené zápasy a má podobne ako my mladé mužstvo. Trenčín využil svoje prednosti, a hoci nám strelil tri góly v presilovkách, my sme až do konca chceli hrať hokej, bojovali sme a poslednú tretinu sme dokonca vyhrali. Poučením pre nás do budúcnosti je to, že sa musíme vyvarovať najmä zbytočných vylúčení.“

HC’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)

Góly: 6. Pardavý (V. Országh, Bulík), 14. Surový (P. Frühauf, Jánoš), 14. Paľov (Drotár, Češík) – 22. Macejka (L. Jurík, M. Školiak), 56. L. Jurík (Heizer, Leskovjanský)

Vylúčení: 9:6 na 2 min, navyše: 54. Gurčík (Sp. Nová Ves) 10 min za nešport. správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Horínek, Tvrdoň, 2620 divákov

Banská Bystrica: I. Petrík – Kolba, Bauer, P. Frühauf, Vantroba, Vizváry, Biro, Bambúch, A. Mrena – V. Országh, Bulík, Pardavý – Surový, Ľ. Sabol, Jánoš – Paľov, Češík, Drotár – Ižvolt, Tonkovič

Spišská Nová Ves: Polc (14. Smik) – M. Školiak, Borovský, Ďaloga, Čintala, Petruk, Gurčík – Holečko, S. Pavličko, Smotrila – Saluga, L. Jurík, Macejka – Vartovník, Hamrák, Prokop – Lemešáni, Heizer, Hübler, od 41. aj Horský a Leskovjanský

Domácim vyšla nad očakávanie prvá tretina, v ktorej sa vedeli strelecky presadiť a ťažili z presiloviek. V 6. min Pardavý nahodil puk pred Polca a obrancovia hostí ho tečovali za chrbtát nešťastného brankára. Spišiaci mohli v 9. min vyrovnať, ale Ďaloga úplne voľný neskóroval pred odkrytoch bránkou. Rovnako sa to v 12. min nepodarilo Prokopovi. Banskobystričania využili druhú presilovku v 14. min. Po prihrávke Frühaufa sa presadil zblízka Surový. O 27 sekúnd neskôr išli domáci do trojgólového vedenia. Po rýchlom prieniku Drotára s Češíkom našiel z ľaveho kruhu odkrytý priestor pri pravej ruke Polca Paľov. Hostia si zobrali oddychový čas, do bránky išiel Smik a potom začali viac útočiť. V 16. min Smotrila prešiel až pred Petríka, ktorého neprekonal. Navyše ho fauloval Mrena. V závere tretiny Borovský strieľal od modrej do hornej žŕďky.

Nováčik znížil až po prestávke, ktorá trvala o desať minút dlhšie, nakoľko v roľbe došla voda. V 22. min Macejka prešiel až pred Petríka, položil si ho na ľad a zavesil pod hornú žŕdku. Domáci mohli odpovedať o dve minúty neskôr, keď Jánoš z ľavého pruhu trafil iba konštrukciu hosťujúcej bránky. Spišiaci v 28. min nevyužili poldruhaminútovú presilovku o dvoch hráčov. V závere druhej tretiny, mohol zvýšiť Holečko a Macejka, ale Petrík bol pozorný. Spišiakov môžu mrzieť nevyužité presilovky. Nevyužili ďalšie dve o dvoch hráčov v trvaní 10 a 20 sekúnd.

V tretej tretine sa však dostali k početným výhodám aj domáci hokejisti a to štyrikrát o jedného hráča, no Smika neprekonali. Najbližšie mal k tomu v 52. min Bulík po Pardavého prihrávke, no netrafil odkrytú bránku. V 56. min hosťujúci Heizer pálil do mantinelu, odrazený puk sa dostal k Juríkovi, ktorý nemal problém skórovať do poloprázdnej bránky. Spišiaci v závere zápasu pritlačili, zblízka neprekonal Petríka Leskovjanský a v záverečnej power play sa zoči voči gólmanovi spod Urpína nepresadil Prokop.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Nováčik vzbudzoval svojou hrou a výsledkami rešpekt. Dostali sme sa rýchlo do vedenia v prvej tretine 3:0 a vyzeralo to tak, že dohráme v pokoji tento zápas. Spišiaci sa však nevzdali, dostali nás miestami pod tlak a to ešte v tretej tretine ukázali svoju kvalitu. Nakoniec bola z toho dráma. Nováčik sa prezentoval dobrým hokejom. Som rád, že sme napokon získali tri body.“

Marián Horváth (tréner Spišskej Novej Vsi): „Myslím si, že dnešný zápas sme si prehrali v prvej tretine, kde sme veľmi ľahko púšťali stredné pásmo a domáci využili dve presilovky. V podstate sa zdalo, že zápas je rozhodnutý. Urobili sme však zmeny a hráčov motivovali. Po druhej tretine sme boli domácim vyrovnaným súperom, nevyužili sme však presilovky piatich proti trom a to nás stálo minimálne bod.“

HC Košice – HC Slovan Bratislava 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)

Góly: 17. Rudolf Huna (Húževka), 18. Juraj Sýkora (S. Gron, Rudolf Huna) – 3. D. Skokan, 36. Hujsa (A. Nedorost), 47. M. Kováčik (Lipiansky)

Vylúčení: 6:12 na 2 min, navyše: v 53. Šimurda (Košice) trest v hre ta kopnutie súpera, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: P. Grečko – Gajan, Smrek, 7574 divákov

Košice: J. Hudáček – Grman, Tabaček, Kledrowetz, Chmelo, P. Mikuš, Deyl – Dravecký, Juraj Faith, P. Bartoš – Rudolf Huna, S. Gron, Juraj Sýkora – Šimurda, Húževka, Kmiť – Höglund, Mertel, Jenčík

Slovan Bratislava: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, Tesařík, Tulupov, Štajnoch, Turunen, Sersen – Kuľha, Hujsa, Demel – Vaic, Lipiansky, Richard Huna – V. Nemec, A. Nedorost, Róbert Huna – D. Skokan, O. Rusnák, Lažo

V šlágri kola bola úvodná 10-minútovka rozháraná aj vďaka siedmim vylúčeniam. Pri hre štyroch proti štyrom ešte Lipiansky Hudáčeka neprekonal, ale v oslabení po nedorozumení košického brankára s Tabačekom sa Slovan ujal vedenia. V 3. min spoza bránky zasúval puk za Hudáčeka Skokan. V 5. min sa v presilovke neúspešne pokúšal vyrovnať Faith. V 14. min chcel Konráda prekvapiť Rudolf Huna. Krátko na to si Konrád poradil s tvrdou strelou Höglunda. Iba tri sekundy potrebovali domáci na potrestanie vylúčeného Skokana. Huna strelou po ľade spomedzi kruhov mieril presne. V 17. min mal najskôr výbornú príležitosť Demel, ale Hudáček bol pozorný. Hneď z protiútoku po obliehaní slovanistickej bránky dostal puk do bránky Sýkora – 2:1.

V 4. min druhej tretiny musel Konrád vyrážať tvrdú ranu Höglunda, švihom to zase v presilovke skúšal Bartoš. V polovici zápasu Hujsa v dobrej pozícii bránku netrafil a neuspel ani Nedorost. Belasým sa podarilo vyrovnať v 16. min potom ako Nedorost vysunul Hujsu a ten ponad Hudáčeka upravil na 2:2. V 39. min sa pred Hudáčkom ocitol Vaic, ale z uhla ho neprekonal.

V tretej minúte tretej tretiny pálil tvrdo Kledrowetz, ale Konrád jeho pokus vyrazil. V 47. min vystrelil od modrej Kováčik a Hudáček po tretí raz v zápase inkasoval. O vyrovnanie sa potom pokúšal Höglund a Gron. V 53. min inkasoval Šimurda trest v hre, domáci sa úpenlivo bránili, no mohli aj vyrovnať v oslabení. V 56. min sa do nájazdu dostal Gron, ale Konráda neprekonal. Gólová nebola ani Faithova dorážka.

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Podali sme veľmi dobrý, disciplinovaný výkon. Iróniou je, že rozhodujúci gól sme dostali po štandardnej situácii, keď puk po strele od modrej brankárovi prepadol. Pritom za stavu 2:1 sme mali zápas šancu rozhodnúť. Päťminútové vylúčenie v závere pribrzdilo našu snahu o vyrovnanie, už sme sa nedostali do záverečného tlaku.“

Antonín Stavjaňa (tréner Slovana): „Z oboch strán to bol výborný zápas. Dominovali útoky, ale aj brankári. Na začiatku sme sa dostali do vedenia, ale potom dvoma gólmi domáci otočili. Dôležité bolo, že sme ustáli oslabenia, lebo sme ich hrali veľa. V závere bolo cítiť, že tých síl už nie je veľa ale myslím si, že divák si musel prísť na svoje.“

MsHK Garmin Žilina – MHk 32 Liptovský Mikuláš 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 32. Škoda (Hriňa, Turoň), rozhodujúci sam. nájazd premenil Barinka – 57. Pohanka (Bartánus)

Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: Lištiak (L. Mikuláš) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – M. Orolin, Brath, 1080 divákov

Žilina: Lipovský – Nádašdi, Bobček, Hriňa, Rúfus, M. Horák, V. Urban – P. Barinka, Palovčík, Drevenák – Vala, M. Hreus, Škoda – Kokavec, Pleva, Spilar – od 24. min Turoň, Koložváry

Liptovský Mikuláš: Kurali – Heš, M. Varga, Kumstát, P. Lištiak, Privoznik, D. Devečka – Cibuľa, J. Halaj, Kriška – Bartánus, Pohanka, Tomášek – Kropáč, Kuric, Mikula

Úvodná tretina stredoslovenského derby bola vyrovnaná. Strelecké pokusy na oboch stranách brankári kryli. Blízko k prvému gólu mal v 9. min domáci Barinka, ktorý sa ocitol sám pred domácim Kuralim, ale nedal. O minútu neskôr mal dobrú streleckú príležitosť Lipták Pohanka, ale stav sa nemenil.

Druhú časť zápasu začali aktívnejšie domáci, viaceré strelecké pokusy však gólman hostí kryl. Potom sa hra spomalila, pri technických problémoch s prilbou Kuraliho a dvakrát pri zranení domáceho Spilara a Nádašdiho. V 31. min najproduktívnejší domáci hráč Škoda vyskúšal pozornosť liptovského gólmana, ale presadiť sa mu podarilo až v 32. keď pri vylúčení Vargu po 11 sekundách strelou od modrej čiary dostal domácich do vedenia. Liptáci v závere pridali, strely Cibuľu a Kropáča však Lipovský kryl. V záverečných sekundách mu pomohla aj žŕdka.

V poslednej tretine Liptáci v snahe vyrovnať zvýšili obrátky. V 45. min korčuľoval Bartánus sám na Lipovského, ale ten kryl. Podobne tomu bolo v 49. min pri príležitosti domáceho Hreusa. Po prvej 10-minútovke mali hostia dvakrát výhodu početnej prevahy, zužitkovali len tú druhú, keď Pohanka po rýchlej akcii vyrovnal na 1:1. V predĺžení mali navrch Žilinčania. Strely Paplovčíka, samostatný nájazd Hreusa a Valu však boli bez gólového efektu. V sérii nájazdov jediný premenil domáci Barinka a zabezpečil pre Žilinu zisk dvoch bodov.

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „Bol to veľký boj. Tímy hrali dobre v defenzíve, ťažko sa presadzovalo cez modrú čiaru. Za stavu 1:0 mohol Michal Hreus premeniť samostatný nájazd a tým mohlo byť rozhodnuté. V tomto zápase sme mali viac šťastia v Lipovského bránke a som rád, že sa nám podarilo získať dva body.“

Mojmír Trličík (tréner L. Mikuláš): „Videli sme vyrovnaný zápas. V prvej tretine to bolo vyrovnané na počet striel na oboch stranách. V druhej domáci zvýšili aktivitu, hrali agresívnejšie, vynútili si presilové hry a jednu z nich využili. V poslednej časti to bol z našej časti boj s výbornou obranou súpera. Postupne sme stupňovali našu agresivitu a tiež z presilovky sa nám podarilo vyrovnať a získať bod.“

Viac k osobe Andrej ŠťastnýAntonín StavjaňaDušan GregorJán SýkoraJuraj FaithLadislav SpišiakMarcel HaščákMichal ChovanMichel MiklíkMilan NovákRichard HunaRóbert HunaRostislav ČadaRudolf Huna