Súhrn výsledkov 33. kola Slovnaft extraligy

Skalica _ Slovan

BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov utorňajších stretnutí 33. kola základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže – Slovnaft extraligy:

HC K-Cero Nitra – HK Noves okná Spišská Nová 4:2 (1:0, 3:1, 0:1)

Góly: 19. T. Chrenko (S. Saliji, Podstavek), 22. Šátek (Kmeč, M. Štefanka), 23. H. Ručkay (König, M. Slovák), 29. H. Ručkay (M. Slovák, M. Kováčik) – 33. Prokop (Heizer, Leskovjanský) 50. Prokop (Heizer)

Vylúčení: 4:9 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Lokšík, Horínek, M. Orolin, 2504 divákov

Nitra: Lakosil – Špelda, Ďurkech, Vlk, König, Širokovs, Jass, Michal Novák – Podstavek, T. Chrenko, S. Saliji – H. Ručkay, M. Slovák, M. Kováčik – Šátek, M. Štefanka, Kmeč – Gráčik, Šinkovič, E. Čaládi

Spišská Nová Ves: Polc (29. Štefl) – Ďaloga, Harabin, Gurčík, M. Školiak, Petruk, Borovský, A. Mrena, Čintala – Holečko, S. Pavličko, Smotrila – Macejka, L. Jurík, Vartovník – Lemešani, Hamrák, Prokop – Leskovjanský, Heizer, Saluga

Úvod stretnutia siedmeho tímu s deviatym sa niesol v opatrnom duchu. Prvú vážnejšiu šancu mal v piatej minúte po Štefankovej prihrávke Čaládi, no zblízka Polca neprekonal. Brankára Spišiakov v 13. min zachránila žŕdka po Slovákovej strele. V závere prvého dejstva domáci vystupňovali tlak. Najskôr svoje šance nepremenili Ručkay a Chrenko, no druhý menovaný sa oprel do odrazeného puku a razantnou strelou otvoril skóre. Tak ako prvú tretinu skončili, tak druhú nitriansky hráči začali. Tesne po návrate vylúčeného Borovského z trestnej lavice našla ideálna Kmečova prihrávka nekrytého Šáteka a bolo 2:0. Zakrátko na to zakončil vlastnú akciu presne i domáci Ručkay a domáci viedli rozdielom triedy. V 29. min bolo už 4:0, keď Ručkay pretavil v svoj druhý gól v zápase peknú prihrávku Slováka, čím vyhnal Polca z bránky Spišiakov. Jeho náhradník Štefl v zostávajúcich minútach druhej časti svoj tím viackrát podržal. Tridsiata tretia minúta priniesla pekný gól hosťujúceho Prokopa, ktorý strelou pod hornú žŕdku znížil na 1:4. Trojgólový náskok, ktorý si domáci vzali do záverečnej časti, ich uspokojil. V záverečnej dvadsaťminútovke domáci kontrolovali svoj náskok. Na zisku troch bodov pre Nitru nič nezmenil ani gól Heizera v oslabení, keď si puk nešťastne za vlastného brankára zrazil obranca Ďurkech.

Peter Oremus (tréner Nitry): „Chlapci si zaslúžia pochvalu za zodpovedný výkon. Nedá sa však celých šesťdesiat minút hrať ofenzívne. Tri body z tohto zápasu si veľmi ceníme. Teší ma návrat Podstavka a Kmeča do zostavy a dúfam, že ďalšie zranenia sa nám už budú vyhýbať.“

Ján Faith (tréner Spišskej N. Vsi): „Dostali sme góly v závere prvej a na začiatku druhej tretiny, čo bolo rozhodujúce. Dopustili sme sa individuálnych chýb, ktoré hráči Nitry potrestali. Za stavu 0:4 sa už zápas ťažko otáča.“

HK 36 Skalica – HC Slovan Bratislava 2:3 po predĺžení (1:0, 1:1, 0:1 – 0:1)

Góly: 5. R. Hartmann (Kutálek), 22. Lušňák (Jendek, R. Školiak) – 28. Richard Huna (Tulupov), 60. Vaic (Kuľha, Kováčik), 65. Kuľha (Turunen, Lipiansky)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Hujsa (Slovan) na 10 min za nešp. správanie sa, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Junek, Šefčík, 3223 divákov

Skalica: Kotvan – Gründling, Hranáč, Schnabel, Gula, Škadra, Jendek, Beňa, Škápik – Pálffy, Zálešák, D. Pašek – Lušňák, R. Školiak, T. Višňovský – Kutálek, R. Jarolín, R. Hartmann – Štepán, F. Novák, E. Novák

Slovan: Rybár – J. Kováčik, Turunen, Tesařík, Bohunický, Tulupov, Sersen, Čajkovský, T. Varga – Kuľha, Hujsa, Demel – Lažo, A. Nedorost, Róbert Huna – Vaic, Lipiansky, Richard Huna – A. Bezák, O. Rusnák, D. Skokan

Po takmer jednomesačnej prestávke sa na Záhorie vrátil extraligový hokej. Domáci v zostave aj so Žigmundom Pálffym privítali lídra súťaže a od začiatku sa hral obojstranne rýchly hokej. V 5. minúte unikol po pravej strane domáci Kutálek, prihral pred bránku, kde Hartmann aj napriek tomu, že bol tiesnený obrancom, skóroval – 1:0. Slovan mohol vyrovnať v presilovke, ale pozorný Kotvan si postrážil dorážku. Gól nepadol ani na druhej strane, keď pri oslabení unikol domáci Školiak, prihral Tiborovi Višňovskému, ktorého však nedovolene zastavil Lažo. V 20. minúte mohol zvýšiť Pálffy, ale jeho strelu brankár Slovana Rybár kryl.

V úvode druhej tretiny pokračovala skalická presilovka a tá priniesla aj zmenu skóre. Po strele Jendeka sa nečakane odrazil puk od zadného mantinelu priamo pred voľného Lušnáka, ktorý ho upratal bez problémov do bránky – 2:0. Ideálnu šancu znížiť mal Rusnák, no jeho strela skončila na pozornom brankárovi domácich Kotvanovi. V 27. minúte unikli domáci Višnovský a Školiak, no zakončenie druhého menovaného skončilo na žŕdke. Udrelo však na druhej strane, keď z protiútoku si Kuľha položil na ľad Kotvana, ten jeho pokus vyrazil, ale osamotený Richard Huna už nemal problém poslať puk do bránky – 2:1. Po potýčke F. Nováka a Turunena hrali hostia presilovku, ale dobré šance Skokana a Sersena ostali nevyužité. Hosťom sa nepodarilo vyrovnať ani v následnej presilovke 5 proti 3, ktorá trvala len 8 sekúnd a ani v následnej presilovke o jedného hráča a tak sa stav v druhej tretine už nemenil.

Tretia tretina začala obojstranne opatrne, domáci bránili svoj náskok. Vyrovnať mohol Hujsa, zakončoval sám pred bránkou, ale Kotvan čaroval. V 51. min domáci brankár vystrašil spoluhráčov svojou chybnou rozohrávkou, ale Kuľhovi sa puk nepodarilo pretlačiť za bránkovú čiaru. Naopak, zvýšiť mohol Beňa, ale Rybár jeho pokus od modrej kryl. Rozhodnúť mohol Pálffy, ale nepochopiteľne svoj pokus nenasmeroval na bránku Slovana. Keď už sa domáci priaznivci tešili z víťazstva, so záverečnou sirénou vyrovnal po strele Kováčika Vaic. Keďže gól padol doslova v poslednej sekunde, uznali ho až po porade s videorozhodcom. Nasledovalo predĺženie, v ktorom Slovan z podobnej situácie ako pri vyrovnávajúcom góle, rozhodol o svojom triumfe. Autorom gólu po strele Turunena bol Kuľha.

Zbyněk Černý (asistent trénera Skalice): „Slovan je silné mužstvo, hral svoj hokej a hral výborne. My sme viedli 2:0 a keby nebolo nešťastného gólu na 2:1, mali by sme väčšie šance na víťazstvo. Za stavu 2:1 sme mali tri vyložené príležitosti, ktoré sme nepremenili. Záver stretnutia si ešte rozoberieme spoločne s hráčmi, ale stratiť víťazstvo v poslednej sekunde som ešte nezažil.“

Róbert Pukalovič (asistent tréner Slovana): „Napriek tomu, že sme začali aktívne a súpera sme prestrieľali, prehrávali sme 0:2. Urobili sme tri individuálne chyby, z ktorých súper využil dve na strelenie gólu. Nemohúcnosť našich strelcov pramenila v ukvapenosti, hráči boli unesení z vynikajúcej atmosféry, ktorá v Skalici panuje. Vyrovnali sme so šťastím a víťazný gól bol viac otázkou šťastia, ale aj hokejového umenia.“

MHC Martin – MHk 32 Liptovský Mikuláš 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Góly: 5. L. Říha (Pozník, Appel), 6. Pozník (Uram), 35. Jabrocký (Uram, I. Ďatelinka) – 4. Cibuľa (Valčák), 48. J. Halaj (M. Bartánus, Hučko)

Vylúčení: 12:14 na 2 min, navyše: P. Klepáč a Drgoň – Cibuľa, všetci na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Višňovský – T. Orolin, V. Snášel, 2600 divákov

Martin: Križan – Polák, P. Klepáč, Pozník, Drgoň, Velebný, I. Ďatelinka – Uram, Jabrocký, M. Beran – Appel, L. Říha, I. Dornič – Trokan, Markovič, Galamboš

Liptovský Mikuláš: Fikrt – T. Devečka, Heš, D. Devečka, Kumstát, Hučko, M. Varga – M. Bartánus, J. Halaj, Tomášek – Cibuľa, Valčák, V. Novák – Mikula, Kuric, Kropáč – Roháč, Durdiak, M. Oravec

Liptáci aj s novou posilou Valčákom začali zápas od podlahy a už v 3. min v presilovke dostali domácich do úzkych. Práve vtedy, keď mali hostia na ľade prevahu, Valčák našiel spoza bránky Cibuľu, ktorý, hoci tiesnený, nezaváhal. Z vedenia sa však Liptáci dlho neradovali, lebo už o 32 sekúnd neskôr bolo vyrovnané zásluhou Říhu. Ten sa ocitol pred Fikrtom sám a svoju bekhendovú strelu zakončil presne. Martinčania sa potom dostali do tempa a v 6. min už viedli. Uramov puk ako na podnose umne zužitkoval Pozník – 2:1. Tým sa gólová prestrelka, trvajúca 124 sekúnd, v prvej tretine skončila. Po týchto dvoch úderoch bola aktivita aj naďalej na hokejkách modro-bielych, ale Jabrocký ani Ďatelinka svoje šance nevyužili. Na opačnej strane mal smolu Bartánus, ktorý v 13. min takmer nachytal na hruškách Križana. V druhej tretine upadlo tempo, v hre bolo na oboch stranách veľa nepresností. V 24. min nastrelil Halaj iba ľavú žŕďku Križanovej bránky. Hostia zacítili šancu na dobrý výsledok a tak ešte viac zvýšili bojovnosť. V 32. min sa v situácii zoči-voči Križanovi nepresadil Novák a o dve minúty neskôr v oslabení neskóroval ani Bartánus. Martinské presilovkové trápenie sa sa skončilo až v 34. min, keď si tím trénera Dušana Gregora v početnej výhode o dvoch hráčov poistili svoj náskok. Vtedy sa Jabrocký najlepšie zorientoval pred bránkou Liptákov – 3:1. Aj v tretej tretine dominoval na ľade boj. Martin sa zameral na udržanie dvojgólového náskoku a hrozil najmä z brejkov. V 47. min mohol svojich spoluhráčov definitívne upokojiť Beran, ale presný opak sa stal o minútu neskôr, keď v presilovke Liptákov zápas zdramatizoval Halaj – 3:2. Hostia si potom chceli vynútiť predĺženie, ale Križan svoj tím podržal a Liptáci, ktorí tak utrpeli štvrtú prehru za sebou, sa v závere už nezmohli ani na power play.

Dušan Gregor (tréner Martina): „Potrebovali sme bodovať, čo sa nám podarilo. V zápase sa striedali pekné momenty s nepresnosťami. Obaja brankári podržali svoje mužstvá. Trochu nám chýbal zápasový rytmus, ale nechcem sa na to vyhovárať. Teší ma, že sme tento dôležitý šesťbodový zápas doviedli do víťazného konca.“

Ján Šterbák (tréner Liptovského Mikuláša): „Bol to dynamický, obojstranne útočný zápas. Z pohľadu útočnej hry boli domáci nebezpeční. Najmä v druhej tretine sme boli nedisciplinovaní, ale súper nás za to potrestal iba jedným gólom. V tretej časti sme strelili kontaktný gól a zápas zdramatizovali. V decembri sme odohrali len tri zápasy, s takým niečím som sa v trénerskej praxi nestretol.“

HC Košice – HK Poprad 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Góly: 20. Juraj Faith (P. Bartoš), 25. Juraj Sýkora (Dravecký, Rudolf Huna), 31. Dravecký (Vorel, Rudolf Huna), 47. Šimurda (Juraj Sýkora, Húževka), 60. P. Mikuš (Jenčík, P. Bartoš) – 4. Marcel Haščák (Šechný, Jasečko), 39. A. Kroták (z tr. strieľania), 50. Šechný (Haščák)

Vylúčení: 8:11 na 2 min, navyše M. Gajdoš (Košice) 10 min za napadnutie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Gajan, Tornay, 5876 divákov

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, M. Gajdoš, P. Mikuš, Šeda, Kledrowetz, Deyl – P. Bartoš, Juraj Faith, Jenčík – Kmiť, S. Gron, Rudolf Huna – Vorel, Šachl, Dravecký – Juraj Sýkora, Húževka, Šimurda

Poprad: Šimonovič – Fabian, J. Brejčák, Jasečko, D. Brejčák, Michal Segľa, M. Žemba (od 18. min Jelínek), Kramár – Škovira, Klouda, A. Kroták – P. Segľa, Šechný, Marcel Haščák – Mašlonka, Rataj, Buc, od 18. min aj Čížek, V. Žemba, Igor Majeský

Prvú príležitosť vo východniarskom derby mali Košičania. Po prečíslení Kmiť našiel Grona, ale Šimonovič jeho úmysel vystihol. V 4. min ešte Hudáček vychytal streleckú príležitosť Jasečka, ale vzápätí po Šechného prihrávke poslal hostí do vedenia Haščák – 0:1. O vyrovnanie sa v 12. min na dvakrát pokúšal v presilovke Jenčík, no po ňom neboli úspešní Bartoš a ani Dravecký. Brankár Šimonovič bol oporou popradského tímu. Po Fabiánovej strele v presilovke hostí „tancoval“ puk na bránkovej čiare, do bezpečia ho upratal obranca Mikuš. V 16. min sa z otočky pri početnej výhode pokúšal presadiť hosťujúci Haščák. V 18. min sa v presilovke domácich nepresadil Húževka. Tridsaťdeväť sekúpnd pred koncom prvej tretiny však predsa len vyrovnal kapitán domácich Juraj Faith počas presilovky – 1:1.

Na začiatku 5. min druhej tretiny potiahol Huna puk spoza bránky a Sýkora zblízka dostal svoj tím do vedenia – 2:1. V polovici zápasu pri presilovke domácich našiel Vorel Draveckého medzi kuhmi a ten bez prípravy trafil ľavý kút bránky – 3:1. Po chybe Kledrowtza mal gól na hokejke Haščák, ale Hudáček košický tím podržal. V 35. min hrali hostia presilovku, Kroták sa ocitol sám pred ležiacim Hudáčkom, ale ten sa blysol perfektným zákrokom. V 39. min však predsa len kapituloval. Po faule Tabačeka na Škoviru Kroták elegantne premenil nariadené trestné strieľanie a jeho 394. gól znamenal nový slovenský extraligový rekord.

V 47. min po Sýkorovej prihrávke vymietol Šimurda pavučinu v ľavom kúte Šimonovičovej bránky – 4:2. Kontaktný gól Popradu prišiel v 50. min, keď strela Šechného skončil za chrbtom Hudáčka. Hosťom sa však pri záverečnej power play vyrovnať nepodarilo. Naopak 27 sekúnd pred koncom spečatil víťazstvo Košíc gólom do prázdnej bránky Mikuš – 5:3.

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Najmä na začiatku sa prejavilo, že sme nehrali od 13. decembra. Viazol nám pohyb aj kombinácia. Do tempa nás dostali dve využité presilovky, dokázali sme si vytovriť dostatočné množstvo šancí, ale zakončenie nebolo agresívne. Domnievam sa však, že sme vyhrali zaslúžene.“

Július Pénzeš (tréner Popradu): „Bolo to vyrovnané strentutie. Košice nás prevýšili akurát v početnosti streľby a vo väčšej efektivite v presilovkách. Mali sme však na to, aby sme tu vydolovali aspoň bod.“

Dukla Trenčín – HC’05 Banská Bystrica 5:7 (0:1, 3:1, 2:5)

Góly: 21. Trefný (Sekeráš, Jánoš), 26. O. Ďuriš (M. Filo), 31. Šimíček (Sekeráš, Paroulek), 42. Hlavačka (Tybor, M. Filo), 52. Paroulek (R. Tomík) – 15. Kútny (M. Dian, Miroslav Hlinka), 25. M. Dian (Vantroba, Kútny), 45. Tománek (Bulík, Pardavý), 48. Biro (M. Dian, Kútny), 55. Tománek (P. Frühauf, Bulík), 57. Bulík (Tománek, Pardavý), 60. P. Frühauf (Drotár, Vantorba)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Drotár (B. Bystrica) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Ország – M. Novák, Brath, 3250 divákov

Trenčín: Hiadlovský – Sekeráš, Trefný, Fatyka, Gábriš, M. Hlavačka, Jarábek, Martin Chovan, Smerčiak – R. Tomík, Jánoš, Paroulek – Michel Miklík, Šimíček, Dubec – M. Filo, Tybor, O. Ďuriš – Radulay, P. Kopecký, Troliga

B. Bystrica: M. Vojtek – P. Frühauf, Biro, Vizváry, Vantroba, Paľov, Bambúch, Kubka, J. Mocek – Tománek, Bulík, Pardavý – M. Dian, Miroslav Hlinka, Kútny – Rumpel, Češík, Drotár – J. Sýkora, Ľ. Sabol, T. Sýkora

V úvodnej tretine sa obaja súperi viac-menej oťukávali a pred bránkami príliš veľa vzruchu nevyprodukovali. Domáci sa k vážnejšej šanci neprepracovali a do tempa sa dostávali s ťažkosťami. Hostia pred prvou prestávkou Bystričanov viac pritlačili a jednu z príležitostí dokázali premeniť vo vedúci gól, keď v 15. min neprehľadnú situáciu pred bránkou využil Kútny na strelu do odkrytej bránky. Hra sa poriadne rozprúdila až v druhej tretine, pribudli šance a konečne začali padať aj góly. Už v 41. sekunde tejto časti Trefný po „závare“ pred bránkou hostí využil presilovku na vyrovnanie. Onedlho však Bystričania opäť viedli, keď domáci zabudli na Diana a ten nepokrytý zblízka zavesil. Potom však Trenčín spustil na súpera útočný uragán a dokázal otočiť skóre. V 26. min po Filovom prieniku na pravej strane korunoval gólom Ďuriš, a keď v 30. min hosťujúci Tománek nepremenil trestné strieľanie, domáci vzápätí nezaváhali v presilovke o dvoch hráčov v 31. min a ujali sa vedenia po góle Šimíčka 3:2.

Na začiatku tretieho dejstva Trenčín po Hlavačkovej dorážke zvýšil svoj náskok na dvojgólový, no potom sa opäť o slovo dôrazne prihlásili hostia a ďalšími presnými zásahmi sa vrátili do zápasu. V 45. min prihrávku spoza bránky využil Tománek a presne o tri minúty neskôr rýchly protiútok zakončil Biro vyrovnaním na 4:4. Strelecké preteky sa tým vôbec neskončili. V 52. min Paroulek tvrdou strelou spomedzi kruhov vymietol pavučinu v bránke hostí, no aj tento náskok Trenčania stratili. V záverečných minútach totiž hostia dvakrát potrestali nedôraznú a nedôslednú hru domácej obrany a v dramatickom zápase strhli víťazstvo na svoju stranu. Tománek strelou ponad ležiaceho brankára a Bulík blafákom po lacnom získaní puku skórovali, pričom konečný výsledok stanovil 52 sekúnd pred koncom Frühauf gólom do prázdnej bránky pri trenčianskej power play.

Jozef Daňo (asistent trénera Trenčína): „Tento zápas sme začali zle, čo bolo ovplyvnené tým, že sme mali dlhšiu zápasovú pauzu. Od druhej tretiny sme sa však znova naštartovali využitou presilovkou a v ďalšom priebehu sme prevzali iniciatívu. Viedli sme už 4:2, no potom niektorí hráči vinou nepozornosti nezvládli taktické pokyny a o náskok sme prišli. Keď sme znova viedli 5:4, už sme si mysleli, že tento zápas vyhráme, no pri prečísleniach sme znova dostali ďalšie góly. Dve tretiny sme nehrali zle, ale záver zápasu sme nezvládli.“

Miroslav Chudý (asistent trénera B. Bystrice): „Prvá tretina už tradične býva v Trenčíne z našej strany veľmi dobrá a aj v tomto zápase sme ju zaslúžene vyhrali. Druhu tretinu však už tradične zahráme slabo. Domáci nás dostali pod tlak, z čoho pramenili naše fauly a častá hra v oslabení. Znova sme sa do hry dostali až v tretej tretine, keď sme enormným úsilím a túžbou po víťazstve tento veľmi ťažký zápas dotiahli do víťazného konca.“

Viac k osobe Dušan GregorJuraj FaithMarcel HaščákMichel MiklíkMiroslav ChudýMiroslav HlinkaPeter OremusRichard HunaRóbert HunaRostislav ČadaRudolf Huna