Súhrn výsledkov 42. kola Slovnaft extraligy

Skalica _ spišská nová ves

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov piatkových stretnutí 42. kola základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Slovnaft extraligy 2009/2010

HK Noves okná Spišská Nová Ves – HK 36 Skalica 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Gól: 31. Vartovník (Prokop, Heizer) – 18. Zálešák (Schnabel, T. Višňovský), 22. Zálešák (Lušňák, T. Višňovský), 45. R. Jarolín (Pálffy, Gründling), 51. Pálffy (R. Školiak, Šátek)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – M. Korba, Smrek, 1655 divákov

Spišská Nová Ves: Polc – Ďaloga, Harabin, Gurčík, M. Školiak, Petruk, Borovský, A. Mrena, Hančák – S. Pavličko, L. Jurík, Smotrila – Leskovjanský, Macejka, Holečko – Hübler, Heizer, Farkašovský – Vartovník, Prokop

Skalica: Kotvan – Gründling, Hranáč, Privoznik, Schnabel, Jendek, Škadra, Gula, Beňa – Pálffy, R. Jarolín, R. Hartmann – Lušňák, Zálešák, T. Višňovský – Kocák, F. Novák, D. Pašek – Kutálek, R. Školiak, Šátek

Už v 21. sekunde vyskúšal Polca v domácej bráne Pálffy, ale na dlhší čas to bola jediná strela. Hokej ustúpil taktickým šachom a až Ujčíkova šanca v 8. min akoby naštartovala oba tímy. V 9. min skryl hosťujúci Kotvan do lapačky Leskovjanského „jedovku“. Hostia však nezaostávali a hneď v protiútoku sa pekne uvoľnil Novák, ale jeho tvrdý pokus o centimetre minul Polcovu pravú žŕdku. Už o minútu nato mal ideálnu možnosť skórovať domáci Vartovník, jeho strele z čistej pozície však chýbala presnosť. Hral sa dynamický hokej, ktorý prinášal ďalšie šance. V 14. sa rútil na Polca Kutálek, domáci gólman strelu skalického útočníka skrotil. O chvíľu horelo pred Kotvanom, ten však hroziaci gólový požiar po Borovského strele a následnej Vartovníkovej dorážke uhasil a tak udrelo na opačnej strane. V 18. min nenápadnú Schnabelovu strelu od modrej jemne pred Polcom tečoval Zálešák a Záhoráci viedli.

V 22. min už Skaličania mali dvojgólový náskok. Lušňák nádhernou krížnu prihrávkou našiel čepeľ Zálešakovej hokejky a ten nezaváhal. Spišiakov tento gól nezlomil. Naopak, začali sa agresívnejšie tlačiť pred Kotvana, ale šance Holečka či Juríka skalický brankár vyriešil. V 27. min zvonila po Vartovníkovej strele žŕdka, ale prišla 31. min a Kotvan predsa len kapituloval. Domáci po osi Heizer – Prokop vymysleli vydarenú akciu a Vartovník sa nemýlil – znížil na 1:2. Následné presilovky na oboch stranách zmenu skóre nepriniesli a hostia odchádzali do kabín s prevahou o gól. V tretej tretine skóre v prospech hostí znova na upokojujúci dvojgólový rozdiel v 45. min pekným „blafákom“ upravil Jarolín, a hoci sa domáci snažili s výsledkom ešte čosi urobiť, definitívne ich „pochoval“ gól z Pálffyho hokejky v 51. min.

Dušan Kapusta (tréner Spišskej Novej Vsi): „Prehra nás mrzí, bol to zápas o našom dobiehaní súperovho náskoku, čo sa nám žiaľ nedarilo. Skaličanov v zlomových momentoch podržal Pálffy, ktorý na tretí gól prihral a štvrtý sám dal. Rozdiel spočíval práve v individualitách, ktoré Skalica má a my nie.“

Zbyněk Černý (asistent trénera Skalice): „Spišiaci potrebovali body a my tiež, preto to bol veľmi ťažký zápas. Viedli sme 2:0 a po kontaktnom góle domácich sme ustáli ich tlak. Po našom treťom presnom zásahu sme už vedeli, že je dobre. Som veľmi spokojný, víťazstvom sme si zdvihli sebavedomie.“

HK Orange 20 – HKm Zvolen 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Góly: 15. Kovaľ (Šimčák) – 6. P. Szabo (Marek Haščák, L. Čierny), 23. P. Barinka (L. Čierny, Juraško), 36. M. Jurík (F. Turek, L. Čierny)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Marcinek (Zvolen) na 10 min za napadnutie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Višňovský – Zvrškovec, Gašparík, 412 divákov

Zostavy

HK Orange 20: Pék – Jaborník, Kozák, Šiška, M. Marinčin, Čajkovský, Staňo, Šeliga – Homa, Mlynarovič, Takáč – Šimčák, Kovaľ, Cingeľ – Jokeľ, Peško, Vandas – Kadura, Mikes

Zvolen: Kristín – L. Čierny, Juraško, J. Suchý, Pikkarainen, P. Hraško, V. Urban, M. Jurík, Mašlonka – Šimurda, P. Pucher, P. Barinka – J. Kopecký, F. Turek, Marcinek – Zdeněk Nedvěd, P. Szabo, Marek Haščák – V. Baláž, Kóňa, Otčenáš

Už v 6. min Haščák zatiahol puk do útočného pásma a prihral ho Szabovi, ktorý švihom vymietol ľavý horný roh Pékovej bránky. V 15. min mladíci vyrovnali: Šimčák presne prihral Kovaľovi, ktorý len nastavil hokejku a puk skončil za Kristínom. V 23. min najprv Pék fantasticky chytil Barinkovu strelu po ľade, keď nechal na ľade položenú hokejku. Následne Juraško posunul Čiernemu, ktorý pálil od modrej a puk sa odrazil od zadného mantinelu k Barinkovi, ktorý tentoraz Péka prekonal – 2:1 pre hosťujúci Zvolen. V 36. min si Pék síce poradil s Turekovou strelou, ale na Juríkovu dorážku už bol prikrátky. Čierny si pri tomto góle pripísal tretiu asistenciu v stretnutí. V záverečnej časti sa skóre napokon už nezmenilo.

Štefan Mikeš (tréner HK Orange 20): „Opäť sme predviedli oduševnený a obetavý výkon, čo hodnotím pozitívne. Naši mladí hráči nemajú problém hádzať sa do striel, dohrávať súboje a počínať si veľmi obetavo. Veľká škoda, že druhý gól sme dostali v oslabení po našom útočnom faule a napokon bol pre hostí víťazný. Tretia tretina bola z našej strany veľmi dobrá, hoci bez gólového vyjadrenia.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Dnešný zápas zhodnotím dvoma charakteristikami: získané tri body a výborný výkon brankára Kristína. Už v priebehu prvej tretiny nás „dvadsiatkari“ niekoľkokrát prečíslili, na čo som musel hráčov dôrazne upozorniť. Náš výkon nebol dobrý, máme čo zlepšovať. Výkon súpera hodnotím ako veľmi pozitívny a ukazuje sa, že novo sa tvoriaci tím mladíkov má šancu niečo dokázať.“

HC 05 Banská Bystrica – MHC Martin 4:5 po predĺžení (1:3, 1:1, 2:0 – 0:1)

Góly: 13. M. Dian (Liščák), 37. Kolba (Vantroba, Pardavý), 52. P. Frühauf (Miroslav Hlinka), 55. Kútny (Češík, Rumpel) – 3. Jabrocký (Uram, J. Polák), 17. J. Markovič (Themár), 18. Jabrocký (M. Beran, P. Klepáč), 29. Uram (J. Polák, Jabrocký), 62. Uram (Trokan)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: Bambúch – Velebný obaja na 10 min + DKZ za zhodenie rukavíc, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, Baluška – Milan Novák, Stano, 1740 divákov

Zostavy

B. Bystrica: Fedor (18. M. Vojtek) – P. Frühauf, Vantroba, Kolba, Biro, Paľov, Vizváry, od 21. Bambúch – Tománek, Bulík, Pardavý – Padělek, Ľ. Sabol, Miroslav Hlinka – Rumpel, Češík, Kútny – M. Dian, Liščák, T. Sýkora

Martin: Dzubina – J. Polák, P. Klepáč, Pozník (od 21. Matejka, 41. Brcko), Drgoň, Velebný, I. Ďatelinka – Uram, Jabrocký, M. Beran – Appel, L. Říha, Trokan – Themár, J. Markovič, Galamboš

Pod Urpínom sa hral kvalitný hokej v dobrom tempom. Za kratší koniec rýchlo ťahali Banskobystričania, ktorí inkasovali gól už po 148 sekundách. Martinčania poslali prvú údernú formáciu na štvrtú domácu a po prihrávkach Poláka s Uramom sa presadil peknou strelou z pravého kruhu Jabrocký. Hostitelia potom nevyťažili gól z tlaku v dvoch presilovkách. V 12. min pohrozil po Drgoňovej strele tečom Říha, puk však skončil zhora na domácej bránke. O chvíľu štvrtá domáca formácia oplácala, keď na ľade bola prvá martinská. Liščák síce mieril vedľa, ale puk odrazený od mantinelu dostal do odkrytej bránky Dian. Martinčania však dvoma gólmi v rozpätí 46 sekúnd priklonili misku váh opäť na svoju stranu. Zaváhanie brankára Fedora potrestal po strele Themára v 17. min Markovič, ktorý – držiac hokejku jednou rukou – zblízka dotlačil puk do siete a v 18. min Jabrocký tečoval Beranovu strelu od modrej a previnilý Fedor sa porúčal na striedačku. Nahradil ho Vojtek. Domáci mohli potom v 18. min znížiť, keď Tománek vycvičil troch Martinčanov, ale koncovka mu pred Dzubinom nevyšla.

Nástup do druhej tretiny bol v réžii domácich, ale „tutovku“ mal na hokejke v 26. min hosťujúci Říha, ktorý sa však nepresadil zoči – voči Vojtekovi. Martinčania napokon využili presilovku, keď Polák ideálne našiel v 29. min Urama a ten pri ľavej žrdi zvýšil na 4:1 do odkrytej bránky. Potom rozhodcovská dvojica Ország, Beluška často vylučovala a v hre štyria proti štyrom sa presadil tvrdou strelou od modrej v 37. min Kolba – 2:4.

V tretej tretine sa domácim hokejistom podarilo vyrovnať. Najprv však hostia nevyužili viac ako minútovú presilovku štyroch proti trom. V 52. min slávila úspech pekná individuálna akcia Miroslava Hlinku, po ktorej sa zblízka presadil Frühauf. Tréner Martina Dušan Gregor si zobral oddychový čas, ale nepomohlo to, pretože v 55. min Kútny efektívne vystrelil z spomedzi kruhov. Dzubina síce zachytil puk, ale ponad plece mu prepadol tesne za bránkovú čiaru. Martinčania sa napokon predsa radovali z víťazstva, ale až po predĺžení. O dvoch bodoch pre hostí rozhodol tvrdou strelou v 62. min Uram, keď poslal puk pomedzi betóny

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „Zápas mal z našej strany dve tváre. Prvá polovica nebola z dobrá. Hrali sme zle, niet čo hodnotiť. Martinčania sa ani nenadreli a viedli 4:1. Až potom sme začali predvádzať našu hru. Dostali sme hostí pod tlak, vyrovnali sme na 4:4 a Bulík dokonca mohol rozhodnúť o našom víťazstve. V predĺžení sme však inkasovali. S bodom môžeme byť spokojní, pretože Martin má kvalitné mužstvo.“

Dušan Gregor (tréner Martina): „Vytvorili sme si sľubný náskok a po dvoch tretinách sme mali zápas v našich rukách. V tretej časti sme však zbytočnými chybami dovolili domácim hráčom vyrovnať. Dostali sme sa pod tlak a z neho pramenili chyby. V predĺžení sme napokon rozhodli o dvoch bodoch, ale musím konštatovať, že jeden sme určite stratili.“

HC Slovan Bratislava – HK ŠKP Poprad 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Góly: 23. J. Kováčik (Bohunický, Hujsa), 25. Hujsa (Demel), 37. M. Bakoš (O. Rusnák, A. Bezák) – 14. D. Buc (Klouda, Škovira), 46. Klouda (D. Buc)

Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – M. Junek, P. Šefčík, 3256 divákov

Slovan: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, Štajnoch, Sersen, Tesařík, Turunen, Tulupov – Kuľha, Hujsa, Demel – Lažo, Lipiansky, Vaic – Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna – A. Bezák, O. Rusnák, M. Bakoš

Poprad: Šimonovič – Fabian, J. Brejčák, Jasečko, D. Brejčák, Kledrowetz, M. Žemba – Škovira, Klouda, D. Buc – Marcel Haščák, Šechný, A. Kroták – Pavol Segľa, Rataj, Lapšanský

V úvodnom dejstve dokázal Poprad na ľade bratislavského Slovana konkurovať domácim hráčom a vypracoval si niekoľko šancí. Kroták, Škovira a Lapšanský však pred Konrádom neuspeli. Na druhej strane sa mohol presadiť Bakoš, ale Šimonovič bol pozorný. Úvodný gól duel dosiahol v 14. min Buc, ktorý zakončil protiútok „kamzíkov“. Druhá dvadsaťminútovka už bola plne v réžii belasých, ktorí dokázali množstvo príležitostí a veľký tlak využiť na strelenie troch gólov. V 23. min Hujsa vyhral vhadzovanie, puk sa cez Bohunického dostal k J. Kováčikovi a ten delovkou nedal Šimonovičovi šancu – 1:1. O necelé dve minúty už Slovan viedol: Demelov pokus usmernil do popradskej bránky Hujsa. Na 3:1 upravil v 37. min M. Bakoš, keď využil svoj dôraz pred Šimonovičom.

V 46. min dokázal Poprad znížiť na rozdiel jedného gólu – D. Buc a Klouda vnikli do útočného pásma, niekoľkokrát si vymenili puk a center prvého popradského útoku prekonal bezmocného Konráda. Vzápätí sa rútil na Šimonoviča Lažo, ale tiesnený nedokázal účinne zakončiť. Vyrovnanie mal na hokejke Lapšanský, jeho prienik po ľavom krídle však zastavili tesne pred Konrádom domáci obrancovia. Poprad sa až do konca snažil o vyrovnanie, ale Slovan si pozornou defenzívou ustrážil tri body.

Antonín Stavjaňa (tréner Slovana): „Bol to podobný zápas ako naše predchádzajúce s Popradom. Máme síce radosť z každého víťazstva, ale dnes nemáme radosť z predvedenej hry. Keď sme hrali kontaktne, dostali sme Poprad pod tlak. V prvej a tretej tretine to však z našej strany nebolo ideálne.“

Vladimír Klinga (asistent trénera Popradu): „Obe mužstva sa snažili hrať útočne. Prvé dejstvo sme hrali, mali dobrý pohyb a aj viac šancí. Po prvej prestávke sme sa však dostali pod tlak a Slovan dosiahol obrat. V záverečnej časti sa nám podarilo znížiť, ale na vyrovnanie už nebol priestor.“

Dukla Trenčín – HC Košice 2:3 po samost. nájazdoch (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 30. Šimíček (B. Jánoš, Sekeráš), 57. M. Hlavačka (B. Jánoš, Šimíček) – 8. P. Bartoš (J. Tabaček, Jenčík), 36. Andrašovský (Jenčík), rozhod. sam. nájazd P. Bartoš

Vylúčení: 6:10 na 2 min, navyše: B. Jánoš na 10 min za nešp. správanie – Vorel na 5 min+DKZ za narazenie na mantinel, J. Hudáček na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kubuš – T. Orolin, M. Valach, 2960 divákov

Zostavy

Trenčín: Hiadlovský – Sekeráš, Trefný, Martin Chovan, M. Hruška, M. Hlavačka, Jarábek – Tybor, B. Jánoš, Paroulek – Hašek, A. Kollár, Dubec – M. Filo, Šimíček, O. Ďuriš – Gašparovič, Klíma, P. Kopecký

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Huba, Šeda, Deyl, M. Grman, M. Gajdoš, Chmelo – Tomík, Húževka, P. Bartoš – Rudolf Huna, S. Gron, Andrašovský – Dravecký, Vorel, Šachl – Jenčík, Mertel, Juraj Sýkora

Zápas sa začal svižne, lepší vstup mali hostia. V 5. min Andrašovský zblízka netrafil odkrytú bránku, ale už o chvíľu sa Košice ujali vedenia po Bartošovej strele v presilovke cez zhluk hráčov pred Hiadlovským – 0:1. Trenčania potom aj pomocou presiloviek vystupňovali svoju útočnú aktivitu, nevyužili však ani 47-sekundovú presilovku piatich proti trom, pretože v 15. min im rozhodca neuznal Tyborov gól pre postavenie hráča v bránkovisku.

Zaujímavý hokej pokračoval aj v druhej dvadsaťminútovke. Domáci sa tlačili do súperovho obranného pásma, hostia podnikali nebezpečné ofenzívne výpady, obe mužstvá však mali buď vychýlené mušky alebo im v ceste stáli výborne chytajúci brankári. V polovici zápasu Trenčín ukončil Hudáčkovu dlhotrvajúcu nepriestrelnosť, keď po presilovkovom obliehaní a sérií šancí Šimíček pretlačil puk do siete a bolo vyrovnané – 1:1. V 34. min narazil hosťujúci Vorel tvrdo na mantinel Jarábka, za čo putoval predčasne pod sprchy a domci hrali 5-minútovú presilovú hru. Počínali si však veľmi zle, pretože si nevytvorili šancu a navyše im utiekol Andrašovský, ktorý v 36. min svoj nájazd rutinérsky využil -1:2.

V tretej časti sa Trenčania snažili o obrat a často strieľali, ale Hudáčka opäť nedokázali prekonať ani z vyložených šancí. Východniari strážili svoj náskok. V 44. min dokonca Gron trafil žŕdku, ale v 57. min už museli hostia kapitulovať. Hlavačka strelou od modrej čiary zužitkoval presilovku a zápas vyústil do predĺženia. V ňom mali Košice výhodu presilovej hry. Oba tímy mali po dve výborné šance rozhodnúť, na rad však museli prísť až samostatné nájazdy. Ako jediný v nich uspel Košičan Bartoš.

Jozef Daňo (asistent trénera Trenčína): „Očakávali sme ťažký zápas, pretože Košice sa dostávajú do optimálnej formy. Oba tímy predvádzali vynikajúci hokej, veľmi dobre korčuľovali – takto by mali vyzerať všetky extraligové zápasy, do hľadísk by to prilákalo ešte viac divákov. V polovici stretnutia sme hrali päťminútovú presilovku, v ktorej sme mali obrátiť vývoj, čo sa nám však nepodarilo. Naopak, dostali sme v tejto početnej výhode gól. Na konci riadneho hracieho času sme síce ešte raz vyrovnali, ale v samostatných nájazdoch sme neuspeli. Napriek tomu však musím poďakovať hráčom za bojovnosť. Sme šťastní aj z toho jedného bodu, ktorý sme získali.“

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Bol to obojstranne kvalitný zápas s dobrým nasadením a bojovnosťou. My sme strávili veľa času v oslabení, čo nás stálo cenné sily a aj preto sme v závere riadneho hracieho času dostali gól a nezískali sme všetky tri body. Napokon sme však zvíťazili aspoň po nájazdoch, takže musíme byť spokojní aj s dvoma bodmi.“

Viac k osobe Antonín StavjaňaDušan GregorErnest BokrošMarcel HaščákMilan NovákMiroslav ChudýMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert HunaRostislav ČadaRudolf HunaŠtefan Mikeš