Súkromínci nechcú poskytovať prvú pomoc 24 hodín

Prvá pomoc
Foto: SITA/Diana Černáková

MARTIN 12. decembra (WEBNOVINY) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) zásadne nesúhlasí s návrhom Asociácie súkromných lekárov, aby lekárska služba prvej pomoci bola otvorená len do 22. hodiny. Podľa prezidenta asociácie Mariána Petka je to v súčasnej situácii nedoriešených urgentných príjmov scestný návrh.

Asociácia vyzýva na dobudovaní urgentných príjmov

„Trváme na tom, aby lekárska služba prvej pomoci bola otvorená naďalej celú noc, pretože ide o verejný záujem v prospech pacienta. V prípade, že by náhle došlo k skráteniu do 22. hodiny, nebola by zabezpečená kontinuita poskytovania zdravotnej starostlivosti v nočných hodinách. Argumentácia, že by to zabezpečovali záchranky a vozili pacientov do nemocníc, naozaj je plne scestná, pretože toto nie je organizačne nijako zabezpečené,“ povedal Petko.

Dodal, že asociácia vyzvala ministerstvo zdravotníctva, aby konečne začalo riešiť budovanie urgentných príjmov. „A to v presne zadefinovaných nemocniciach, ktoré musí určiť ministerstvo. A potom napojiť urgentné príjmy na lekársku službu prvej pomoci aj z hľadiska financovania aj z hľadiska personálneho zabezpečenia a až po takto vybudovaných urgentných príjmoch by bolo možné uvažovať o skrátení lekárskej služby prvej pomoci do 22. hodiny,“ doplnil prezident ANS.

Asociácia nemocníc návrh dodatku zamietla

Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje 61 regionálnych nemocníc a zdravotníckych zariadení s celkovo viac ako 20-tisíc zamestnancami, na stredajšom zasadnutí Zhromaždenia členov v Martine jednomyseľne zamietla návrh dodatku kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorý žiadal zvýšenie platov pre zamestnancov nemocníc okrem lekárov paušálne o osem percent.

„Je nejasná formulácia, čo sa tým myslí – o osem percent. Či súčasťou je už aj zvýšenie platov v zmysle Zákonníka práce. A po druhé, nemocnice na to nemajú finančné prostriedky. Slovenskému odborovému zväzu navrhneme pokračovať v doterajšom znení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa bez tohto navýšenia až do konca marca 2015, kedy budú vyjasnené jednak finančné prostriedky a jednak aj pracovnoprávne vzťahy,“ dodal Marián Petko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Petko
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska