Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prvá pomoc
Foto: SITA/Diana Černáková
10. 12. 2014 17:00 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Súkromínci nechcú poskytovať prvú pomoc 24 hodín

MARTIN 12. decembra (WEBNOVINY) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) zásadne nesúhlasí s návrhom Asociácie súkromných lekárov, aby lekárska služba prvej pomoci bola otvorená len do 22. hodiny. Podľa prezidenta asociácie Mariána Petka je to v súčasnej situácii nedoriešených urgentných príjmov scestný návrh.

Asociácia vyzýva na dobudovaní urgentných príjmov

„Trváme na tom, aby lekárska služba prvej pomoci bola otvorená naďalej celú noc, pretože ide o verejný záujem v prospech pacienta. V prípade, že by náhle došlo k skráteniu do 22. hodiny, nebola by zabezpečená kontinuita poskytovania zdravotnej starostlivosti v nočných hodinách. Argumentácia, že by to zabezpečovali záchranky a vozili pacientov do nemocníc, naozaj je plne scestná, pretože toto nie je organizačne nijako zabezpečené,“ povedal Petko.

Dodal, že asociácia vyzvala ministerstvo zdravotníctva, aby konečne začalo riešiť budovanie urgentných príjmov. „A to v presne zadefinovaných nemocniciach, ktoré musí určiť ministerstvo. A potom napojiť urgentné príjmy na lekársku službu prvej pomoci aj z hľadiska financovania aj z hľadiska personálneho zabezpečenia a až po takto vybudovaných urgentných príjmoch by bolo možné uvažovať o skrátení lekárskej služby prvej pomoci do 22. hodiny,“ doplnil prezident ANS.

Asociácia nemocníc návrh dodatku zamietla

Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje 61 regionálnych nemocníc a zdravotníckych zariadení s celkovo viac ako 20-tisíc zamestnancami, na stredajšom zasadnutí Zhromaždenia členov v Martine jednomyseľne zamietla návrh dodatku kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorý žiadal zvýšenie platov pre zamestnancov nemocníc okrem lekárov paušálne o osem percent.

„Je nejasná formulácia, čo sa tým myslí – o osem percent. Či súčasťou je už aj zvýšenie platov v zmysle Zákonníka práce. A po druhé, nemocnice na to nemajú finančné prostriedky. Slovenskému odborovému zväzu navrhneme pokračovať v doterajšom znení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa bez tohto navýšenia až do konca marca 2015, kedy budú vyjasnené jednak finančné prostriedky a jednak aj pracovnoprávne vzťahy,“ dodal Marián Petko.

K téme

Riaditelia nemocníc z kauzy stravovania končia vo funkciách Rooseveltova nemocnica obhajuje kritizovanú zmluvu o strave

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Slovenskí volejbalisti podľahli na ME domácim Belgičanom a pripísali si druhú prehru Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X