Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slivka, slivovica, alkohol, liehovina
Foto: ilustračné, Thinkstock
8. 06. 2018 14:26 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Súkromné pálenie alkoholu z ovocia bude mať likvidačné dôsledky pre priemysel, varujú liehovarníci

BRATISLAVA 8. júna (WebNoviny.sk) – Deväť stavovských organizácií zastupujúcich výrobcov a predajcov alkoholu je proti legalizácii súkromného pálenia alkoholu na Slovensku.

Legalizácia súkromného pálenia bude mať podľa nich negatívny dopad na verejné financie, môže vážne ohroziť verejné zdravie a životné prostredie a pre liehovarnícky priemysel a pestovateľské pálenice na Slovensku bude mať likvidačné dôsledky. Stavovské organizácie preto vyzývajú poslancov, aby predmetný návrh stiahli. Informovala o tom v piatok Potravinárska komora Slovenska (PKS) v tlačovej správe.

Poslanci strany Most-Híd navrhujú novelizovať zákon o výrobe a uvádzaní liehu na trh, ktorým sa povolí súkromná výroba destilátu. Podľa navrhovaného znenia sa má znížená sadzba spotrebnej dane z alkoholických nápojov uplatňovať aj na destilát vyrobený súkromným výrobcom destilátu.

Rozpor s právom Európskej únie

Podľa názoru stavovských organizácií je novela zákona v rozpore s právom Európskej únie a jej prijatie bude mať negatívny dopad na verejné financie, nakoľko sa výrazne zníži výber spotrebnej dane z liehu.

„Súkromná výroba destilátu bude nekontrolovateľná, čo sa týka vyrobeného množstva, ale aj kvality destilátu. To môže znamenať významné riziko z pohľadu bezpečnosti a zdravia obyvateľstva,“ konštatujú zástupcovia výrobcov a predajcov alkoholu.

Schválenie predkladaného návrhu bude podľa nich výrazne zvýši počet znečisťovateľov životného prostredia a bude mať významný dopad na zamestnanosť, nakoľko súkromné pálenie alkoholu bude pre pestovateľské pálenice, ale aj liehovarnícky priemysel na Slovensku, likvidačný.

Stavovské organizácie na základe týchto tvrdení teraz vyzývajú najvyšších štátnych predstaviteľov, aby urobili nevyhnutné kroky k zastaveniu prerokovávania predmetného návrhu v parlamente, a zároveň vyzývajú poslancov Most-Híd, aby svoj návrh stiahli.

Príklad z Maďarska

Ako negatívny príklad uviedli vzniknutú situáciu v Maďarsku. „V Maďarsku bola v roku 2010 prijatá obdobná právna úprava, ktorá umožňovala domácu výrobu destilátov v objeme maximálne 50 litrov za rok. Takto vyrobený etanol bol zároveň oslobodený od spotrebnej dane. Európska komisia kvôli tomu iniciovala voči Maďarsku konanie o porušení EÚ práva. Súdny dvor EÚ rozhodol, že Maďarsko takouto právnou úpravou porušilo právo EÚ. Predmetná právna úprava mala v Maďarsku zároveň významné negatívne dopady. V roku 2014 bolo viac ako 14 miliónov litrov destilátu vyrobených súkromnými osobami.  Celkový výnos zo spotrebných daní klesol o približne 50 až 60 miliónov eur. Oficiálne zdanený obchod s liehovinami klesol oproti roku 2009 o takmer dve tretiny,“ dodali stavovské organizácie v tlačovej správe.

Pod vyhlásenie sa podpísalo deväť stavovských organizácií zastupujúcich výrobcov a predajcov liehu, ako aj pestovateľské pálenice – Potravinárska komora Slovenska, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Únia potravinárov Slovenska, Agrárna komora Slovenska, Združenie páleníc a liehovarov na výrobu destilátov na Slovensku, Asociácia platiteľov spotrebnej dane z liehu a liehovín, Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku, Zväz obchodu SR a Slovenské združenie pre značkové výrobky.

Odporúčané články

Úmrtia Slovákov na ochorenia srdca a ciev sa neznižujú, viacero opatrení to môže zmeniť Priemerný Slovák ročne vyhodí 111 kilogramov jedla, ministerka Matečná vyzýva k uvedomelosti

Neprehliadnite

Investigatívna novinárka McKeeová podľahla strelným zraneniam, polícia hovorí o teroristickom čine Kresák nevylúčil opätovnú kandidatúru na post ústavného sudcu, chce najmä očistiť svoje meno Video+foto: V Prešove mohli už deviatykrát vidieť živú krížovú cestu Volkswagen Slovakia má pred sebou kľúčový rok, v novom pláne sa sústredí na tri piliere Fedcupový súboj Slovensko – Brazília otvoria Cibulková a Alvesová Vianočný príspevok má dostať deväť z desiatich penzistov, maximálny bude vo výške 200 eur Na obnovu zhorenej katedrály Notre-Dame môžu prispieť aj Slováci Slováci majú napriek zdražovaniu bývanie naďalej cenovo dostupnejšie ako v minulosti

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.