Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ziaci, skola
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
23. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Súkromné školy na Slovensku bojujú, aby im nevzali peniaze

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Súkromné školy bojujú za to, aby neprišli o takmer tretinu finančných prostriedkov. Ako na stredajšej tlačovej konferencii uviedla prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR Saskia Repčíková, deti zo súkromných škôl by mali podľa návrhu zákona z dielne rezortu školstva dostať od štátu iba 70 percent zo súčasného normatívu.

Návrh zákona podľa nej pripravili narýchlo a nedostatočne sa o ňom diskutovalo, rezort školstva ho zatiaľ nezverejnil. „Z detí v týchto školách urobí tento zákon občanov druhej kategórie. Všetky deti by mali dostať rovnakú šancu na štúdium,“ hovorí Repčíková.

Dostávajú toľko, čo štátne školy

Súkromné školy dostávajú v súčasnosti rovnaký normatív ako školy štátne. Ešte v novembri minulého roka hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák potvrdil, že ministerstvo školstva uvažuje o možnosti, že súkromné školy dostanú od štátu menej peňazí. Detaily však neprezradil. Tento zámer minister Dušan Čaplovič predstavil aj na rokovaní rady školských odborárov 21. novembra.

„Dôvodom je skutočnosť, že súkromné školy vyberajú poplatky za výchovu a vzdelávanie, kým štátne nie,“ vysvetlil vtedy Kaliňák. Súčasné stanovisko rezortu školstva je podobné. „Rezort školstva na tento rok pripravuje nový zákon o financovaní, ktorý bude zohľadňovať aj to, že súkromné školy majú na rozdiel od verejných škôl priestor na získavanie príjmov zo školného,“ uviedol Kaliňák. O zákone budú podľa neho ešte rokovať so školskými partnermi.

Podľa šéfky asociácie súkromných škôl nie je dôvod na to, aby deťom v súkromných školách ministerstvo školstva siahlo na peniaze. „Rodičia týchto detí rovnako platia dane ako ostatní,“ hovorí Repčíková. Podľa nej je návrh zákona diskriminačný a v rozpore s Ústavou SR. „V tejto krajine ešte stále platí zákaz diskriminácie,“ dodala. Navyše, približne polovica súkromných škôl podľa Repčíkovej poplatky vôbec nevyberá.

Peniaze budú musieť nahradiť rodičia

O návrhu nového zákona by mala vláda rozhodovať v júni a platiť by mal začať od januára 2015, hovorí šéfka asociácie súkromných škôl. Konečná verzia návrhu by teda podľa nej už mala byť hotová, no súkromné školy nedostali možnosť sa k nej vyjadriť. Opatrenie by sa malo dotknúť 42 základných škôl, 38 gymnázií, 83 stredných odborných a umeleckých škôl a ôsmich konzervatórií a teda 100-tisíc detí. Zmeny by mali od budúceho roku platiť pre prvákov a piatakov základnej školy a prvého ročníka strednej školy a ich nasledujúcich ročníkov.

Ak súkromné školy prídu o časť peňazí, nahradiť si ich budú musieť inde a platiť viac budú musieť zrejme rodičia. „Ak napríklad gymnázium má normatív 1300 eur na žiaka, zhruba príde o tých 430 eur ročne, tak aj rodič, ktorý vôbec neplatil na gymnáziu poplatky, bude musieť tých 430 eur ročne za to dieťa zaplatiť,“ dodáva Repčíková. Podľa nej sa zmena dotkne aj učiteľov a ich miezd. Pôvodne mali o časť normatívu prísť aj cirkevné školy, ktoré vyberajú od rodičov poplatky, podľa šéfky asociácie súkromných škôl však napokon takáto zmena z návrhu vypadla.

Súkromné školy chcú túto situáciu ešte zvrátiť tak, aby na stôl vláde prišiel návrh zákona bez opatrenia, ktoré súkromným školám ukrojí časť normatívu. Spustili preto iniciatívu Za rovné školstvo. V piatok 25. apríla o 16:00 organizujú koncert na Hlavnom námestí v Bratislave, kde vystúpia známe slovenské kapely i žiaci súkromných škôl, aby myšlienku rovnako financovaného školstva podporili. Ministrovi školstva tiež napísali list, v ktorom sa ho pýtajú na zámer odňať časť financií súkromným školám. Návrh zákona tiež plánujú pripomienkovať, keď ho ministerstvo zverejní.

Odporúčané články

Presun učiteľov do pôsobnosti štátu si ZMOS nevie predstaviť Ministerstvo školstva chce stopnúť zneužívanie štipendií

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...