Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Studenti aula vysoka skola
ilustračné foto Foto: SITA/Ivan Fleischer
9. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Súkromné školy si vydýchli, na peniaze sa im nesiahne

BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD) zatiaľ neplánuje brať súkromným školám peniaze. O takomto opatrení uvažoval jeho predchodca a spolustranník Dušan Čaplovič.

„Každý žiak má právo na rovnaké vzdelanie a výber školy je na ňom, či si vyberie školu štátnu, súkromnú alebo cirkevnú. Je povinnosťou štátu zabezpečiť rovnaké podmienky na vzdelávanie na všetkých typoch škôl, a preto financovanie na súkromných školách v tejto chvíli s najväčšou pravdepodobnosťou nebudeme meniť,“ hovorí Pellegrini.

Čaplovič chcel súkromným školám peniaze odobrať

Exminister školstva Čaplovič zastával názor, že súkromné školy by mali byť financované inak. S odobratím časti normatívu súkromným školám sa rátalo aj v neoficiálnom návrhu legislatívnych zmien, ktoré školským organizáciám a združeniam poslal Čaplovičov rezort na pripomienkovanie.

Jedným z argumentov bolo, že súkromné školy môžu od žiakov vyberať školné. Definitívne znenie zmien však už Čaplovič nestihol predložiť, keďže po dohode s premiérom podal začiatkom júla demisiu. Zatiaľ ich neukázal ani Pellegrini.

Proti odobratiu financií bojovala Asociácia súkromných škôl

Proti odobratiu časti financií súkromným školám bojovala Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR. Podľa šéfky asociácie súkromných škôl Saskie Repčíkovej by bol zákon, v ktorom by odobrali časť normatívu súkromným školám, diskriminačný a v rozpore s Ústavou SR, keďže všetky deti by mali dostať rovnakú šancu na vzdelanie.

Repčíková argumentovala aj tým, že rodičia detí navštevujúcich súkromné školy platia dane rovnako ako ostatní. Dodala, že približne polovica škôl poplatky nevyberá. Postoj súčasného ministra Pellegriniho súkromné školy vítajú.

„Oceňujeme, že nový minister školstva zareagoval na jednu zo zásadných pripomienok Asociácie súkromných škôl a školských zariadení k návrhu zákona, ktorým sa mala odobrať časť normatívnych prostriedkov súkromným školám a školským zariadeniam. Vážime si tento ústretový krok a považujeme ho za dobrý štart ďalšej spolupráce,“ uviedla Repčíková.

Odporúčané články

Minister Pellegrini začal ‘zametať’, buduje si vlastný tím Minister zahájil nový rok, učiteľom sľúbi menej byrokracie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...