Sulík a Matovič sú na vine, že je vláda, aká je, tvrdí Bugár

Béla Bugár
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 2. apríla (WebNoviny.sk) – „Nie je výstižné, keď poviem, že zradil svojich voličov, myslím si, že predal svojich voličov,“ povedal predseda strany SaS Richard Sulík na adresu predsedu strany Mostu-Híd Béla Bugára v súvislosti so zostavením vládnej koalície so Smerom-SD v sobotnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) – Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko.

Bugár mu oponoval tým, že príčinou tejto situácie je práve on a predseda OĽANO – NOVA Igor Matovič pre ich predvolebné hry a branie hlasov tým stranám, ktoré spolu mohli zostaviť pravicovú vládu – #Sieti, Kresťanskodemokrackému hnutiu (KDH) a Mostu-Híd. Bugár sa bránil aj tým, že 90 percent ich programových priorít sa dostalo do programového vyhlásenia vlády. „Kritizovali ste nás tri týždne pred voľbami, že sme nepovedali jednoznačné nie Smeru,“ povedal Bugár Sulíkovi s tým, že to urobili preto, lebo predpokladali, že to môže dopadnúť tak, ako to dopadlo – pravicová vláda nevznikne. Prioritou Mostu-Híd tak bolo, aby priority strany boli súčasťou priorít novej vlády, a to sa im podarilo, aj keď je to so Smerom.

Na otázku moderátora Sobotných dialógov, či je reálne presadiť „vlajkovú loď“ priorít Mostu-Híd boj proti korupcii s Robertom Kaliňákom ako ministrom vnútra, Dušanom Kováčikom ako špeciálnym prokurátorom, Jaromírom Čižnárom ako generálnym prokurátorom a Robertom Ficom ako premiérom, odpovedal Bugár jedným konkrétnym menom: „A s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou. Myslím si, že áno.“ Sulík má na to však iný názor. „Ryba smrdí od hlavy. Pokiaľ tam bude sedieť Kaliňák, tak aj tie móresy a zvyklosti budú také isté,“ myslí si. Béla Bugár svoj postoj k vyšetrovaniu kauzy Gorila zopakoval aj v relácii Sobotné dialógy, keď uviedol, že politik nemá, čo vyšetrovať.

Výsledky očakáva od vyšetrovateľa. Kauzu Gorila nevyšetrila ani jedna vláda. Bugár chce zabrániť tomu, aby vznikali nové kauzy a staré, ktoré sa budú dať, aby sa vyšetrili. Pozornosť chce venovať kauze s kompou a kauze Všeobecnej zdravotnej poisťovne s uzatváraním zmlúv. K téme korupčných káuz sa vyjadril aj Sulík, ktorý Bugárovi uviedol príklad nových káuz, napríklad kauzy s DPH a bytmi, s ktorými je spájaný práve minister vnútra Robert Kaliňák. „To sú dosť veľké prúsery, za toto sa odstupuje v slušných krajinách,“ povedal Sulík.

Strany, ktoré zostali v opozícii, sú podľa Bugára len frustrované z toho, že sa do vlády nakoniec nedostali. „Však oni už si rozdeľovali posty,“ povedal na margo nevzniknutej pravicovej vlády Bugár. „Boli sme to dlžní občanom, ktorí chceli slušnejšie Slovensko, nemať 150 káuz za štyri roky. Aspoň sme sa mali o to pokúsiť. Ale k tomuto pokusu, bohužiaľ, nedošlo,“ povedal Sulík s tým, že Bugár mohol preto urobiť viac.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárIgor MatovičRichard SulíkRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Vláda SR