SULÍK: Eurosocialisti donútia Smer-SD podporiť euroval

Bez názvu
Predseda NR SR Richard Sulík Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Predseda SaS Richard Sulík si myslí, že Smer-SD nakoniec zahlasuje a podporí navýšenie eurovalu I a zahlasuje za vznik eurovalu II. „Hlavne nech si spomenie na to, že nebude hlasovať, pokiaľ koalícia nebude jednotná. Dúfam, že výnimočne dodrží slovo. Myslím si, že PES zabreše a Fico pustí do gatí a zahlasuje za. Človek, ktorý má plné ústa národnoštátnych záujmov, keď toto spraví, bude si musieť donekonečna vyčítať,“ vyhlásil Sulík v rozhovore pre agentúru SITA.

Predseda Smeru-SD Robert Fico vyzval premiérku Ivetu Radičovú, aby si spravila poriadok s predsedom koaličnej SaS Richardom Sulíkom. „Smer je za mechanizmy, ktoré budú chrániť euro, ale nebude podporovať hry, ktoré rozohrala SaS. Smer podporí návrhy len vtedy, keď si Radičová urobí poriadok so Sulíkom. Ak nebude celá koalícia za dva navrhnuté mechanizmy, nevidím dôvod, prečo pomáhať vláde a SaS,“ uviedol Fico.

Slovenská vláda v stredu odobrila navýšenie záruk v Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF), teda eurovale I a založenie Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), teda eurovalu II, ktorý má v roku 2013 permanentne nahradiť EFSF. V parlamente neprejdú bez podpory SaS. SaS je proti navýšeniu eurovalu jedna a je proti vstupu Slovenska do eurovalu dva.

Bez názvu
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

FICO: Vláda na svojich rokovaniach veľa nerobí

Predseda Smeru-SD Robert Fico kritizuje program schôdzí vlády. „Vláda toho veľa nerobí. Sú to zväčša len posudzovania návrhov zákonov, ktoré predložili poslanci,“ vyhlásil Fico. Na poslednom stredajšom rokovaní vlády tak podľa neho prvých deväť bodov boli všetko návrhy poslancov NR SR. Potom tam podľa neho boli len bežné veci, ktoré túto vládu nezaťažujú.

Vláda v stredu rokovala o 27 bodoch a okrem nich aj o deviatich informatívnych materiáloch. Okrem poslaneckých návrhov prerokovala niekoľko nariadení vlády. Vypočula si hodnotenie obrany SR. Schválila cvičenie krízového manažmentu NATO. Urobila niekoľko personálnych rozhodnutí a schválila postoj SR k eurovalu I. a eurovalu

Bez názvu
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Republiková rada OKS posúdi zmluvu s Mostom-Híd

Republiková rada Občianskej konzervatívnej strany (OKS) dnes v Bratislave posúdi návrh dohody o spolupráci so stranou Most-Híd. Na jej predbežnom znení sa 17. júna dohodli predsedovia oboch strán. OKS má v parlamente štyroch poslancov, ktorí sú členmi poslaneckého klubu Most-Híd. V roku 2010 sa dostali do NR SR na kandidátke tejto strany. OKS požadovala od strany Most-Híd peniaze, ktoré Most-Híd dostáva zo štátneho rozpočtu na poslanecké mandáty. Na tom sa však vedenia strán nedohodli.

Predstavitelia strán sa však dohodli, že zástupca OKS bude v rámci delegácie Mosta-Híd chodiť na rokovania Koaličnej rady. Zástupcovia OKS sa budú môcť zúčastňovať na rokovaní pracovných skupín koalície i ministerského klubu strany Most-Híd. Stranícke predsedníctva budú mať spoločné rokovania raz za štvrťrok. Organizovať budú aj spoločné tlačové besedy. Dohoda má trvať do konca volebného obdobia alebo do zmeny Koaličnej zmluvy.

Cieľom dohody je podľa predsedu OKS Petra Zajaca úprava straníckych vzťahov medzi stranami Most-Híd a OKS. Republiková rada bude rozhodovať aj o postoji k eurovalu I a II, či postoju k odvodovej a daňovej reforme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie OKS Občianska konzervatívna strana