Sulík: Fico nie je štátnik ale správca východnej gubernie

Richard sulik
Sprava dolu: Poslanci NR SR za stranu SaS, Richard Sulík a Ľubomír Galko a poslanec NR SR za stranu SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda (uprostred) počas rokovania 3. schôdze NR SR. Bratislava, 22. jún 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Parlament pochoval svoju suverenitu a zo Slovenska urobil štát, ktorý je na ceste k ekonomickej nevoľnosti.

Vyhlásil po piatkovom hlasovaní o súhlase so zmluvou o Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM), teda trvalom eurovale, predseda strany SaS Richard Sulík.

Okrem samotnej podstaty mechanizmu kritizoval aj spôsob, akým sa o zmluve hlasovalo.

Pavol Paška pošliapal demokratické zvyklosti. Odmietol zvolať grémium a v podstate znásilnil dnes parlament na to, aby silou mocou odhlasoval euroval. Toto je mimoriadne čierny deň pre demokraciu a Slovensko,“ skonštatoval Sulík.

Sulík ukázal na Nemecko

Euroval2
Foto: SITA/Diana Černáková

Podľa Sulíka sa pri hlasovaní nebolo kam ponáhľať.

A to aj preto, že aj v najväčšej európskej ekonomike Nemecku bude rozhodnutie o ratifikácii eurovalu skúmať ústavný súd a do jeho rozhodnutia nemecký prezident tento dokument nepodpíše.

„Nemecko odsunulo platnosť eurovalu, ale bohužiaľ u nás poslanci strčili hlavu do slučky a schválili dnes zmluvu o trvalom eurovale,“ povedal.

Šéf liberálov spochybňoval aj argument vládneho Smeru-SD, že trvalý euroval je potrebné prijať, aby sme vyslali jasný signál, že v prípade delenia Európy na silné a slabé krajiny, chceme patriť k tým silným.

Mimo elitného klubu?

Pri neformálnych debatách predstaviteľov desiatky európskych krajín o možnom sformovaní užšej únie medzi týmito štátmi, o ktorých médiá informovali v predchádzajúcich dňoch, totiž Slovensko chýbalo.

Keď došlo k prvej príležitosti, kde by mohol vzniknúť nejaký elitný klub a stretlo sa 10 ministrov zahraničných vecí, samozrejme ten náš pozvaný nebol. Napriek tomu sme si išli nohy dolámať, aby sme schválili vzorne a poslušne trvalý euroval. Robert Fico nie je štátnik ale vzorný správca východnej gubernie,“ tvrdí Sulík.

Vznik ESM dostal v piatok súhlas slovenského parlamentu. Poslanci v piatok podľa očakávania odsúhlasili návrh na súhlas s ratifikáciou zmluvy o tzv. trvalom eurovale výraznou väčšinou hlasov.

Po ratifikácii zmluvy prezidentom tak Slovensko definitívne odsúhlasí vznik nového eurovalu. Za návrh hlasovalo 118 z celkovo 144 poslancov, proti bolo 20 poslancov a zdržalo sa 5 zákonodarcov. Nehlasoval jeden poslanec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard SulíkRobert Fico