Sulík vyzval vládu, aby odmietla záchranný balík pre Grécko

Sulik sas
Predseda strany SaS Richard Sulík na tlačovej besede strany SaS o daňovej úľave pre Babišovo Duslo Šaľa a o krokoch strany SaS proti takýmto praktikám. Bratislava, 23. júl 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. júla (WEBNOVINY) – Predseda SaS Richard Sulík vyzýva vládu Smeru a všetky politické strany, aby odmietli tretí záchranný balík pre Grécko vo výške 80 miliárd eur.

„Nie je solidárne, ak chudobnejšie Slovensko má požičiavať bohatšiemu Grécku a tentoraz aj s istotou, že tie peniaze neuvidí,“ povedal vo štvrtok novinárom Sulík. Upozornil, že tak, ako záchrana Grécka nefungovala doteraz, ani tretí balík Grékov nezachráni a Slovensko príde o peniaze, za ktoré Grécku vystavilo záruky.

Novými dlhmi splatia staršie

Líder liberálov zdôraznil, že ďalšia záchrana Grécka nebude fungovať, keďže nové dlhy sa použijú na splatenie starších záväzkov. Gréci s ľavicovou vládou podľa Sulíka rovnako nedokážu prijať reformy, ku ktorým sa zaviazali.

Zároveň sa zotrvaním Grécka v eurozóne nerieši najväčší problém tejto krajiny, a to je príliš silná mena. Sulík upozornil aj na pošliapavanie demokratických princípov, keď Gréci v referende odmietli úsporné opatrenia, aby teraz pod tlakom únie prijali ešte tvrdšie kroky.

Pnutie spôsobí tretí záchranný balík Grécku aj vo vnútri eurozóny, podľa Sulíka napríklad Fínsko zvažuje, že ďalšiu pomoc Grécku zablokuje, viaceré krajiny ju zas podporujú, lebo možno podobnú pomoc budú potrebovať v budúcnosti.

Sulík straší štvrtým balíkom pomoci

„Ide sa udiať šialené zachraňovanie nezachrániteľného. Európska únia chce v treťom balíku poskytnúť Grécku 80 miliárd eur. Záruky Slovenska Grécku sa tým zvýšia na viac ako dve miliardy eur. Na každú slovenskú domácnosť to znamená tisíc eur,“ povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Ak by Slovensko o tieto peniaze neprišlo, mohlo by z nich podľa Galka dostavať diaľnicu z Bratislavy do Košíc alebo v každom krajskom meste vybudovať novú špičkovú nemocnicu aj so zariadením. „Zásadne odmietame tretí balík pre Grécko. Vyzývame všetkých predstaviteľov politických strán na Slovensku, aby sa k nášmu postoju pridali. Je našou povinnosťou zastupovať národnoštátne záujmy Slovenska a to je teraz odmietnutie tretieho balíka Grécku,“ konštatoval Galko.

Ak Grécko z eurozóny nevystúpi, ďalší štvrtý záchranný balík bude podľa Sulíka nasledovať v roku 2018, dovtedy by Grékom malo stačiť spomínaných 80 miliárd eur. Ak bude SaS v ďalšom kabinete, prípadný štvrtý balík Grécku liberáli nepodporia.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír GalkoRichard Sulík