Sulík žaluje Havrana za status na Facebooku

Richard Sulík
Foto: SITA, Facebook - koláž WbN

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Šéf ‚liberálov‘ a europoslanec Richard Sulík podal na Okresnom súde Bratislava 1 žalobu na ochranu osobnosti na Michala Havrana, ktorý v RTVS moderuje reláciu Večera s Havranom.

„Za osem rokov, čo som v politike, som za žiadne výroky proti mne nikdy nikoho nežaloval, ani nepodával trestné oznámenia. V prípade publicistu a teológa Michala Havrana som to však nútený urobiť. Vo svojom statuse ma nazval fašistom, lebo do jeho videnia sveta nezapadol môj odhad víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách,“ uviedol Sulík na Facebooku.

„Trapnučkí fašisti“

Sulíka pobúril Havranov status na sociálnej sieti Facebook, ktorým reagoval na jeho komentár pre HN k americkým prezidentským voľbám.

Michal Havran
Foto: facebook.com/havran.michal

Sulík v komentári s názvom „Môj tip: Vyhrá Trump“ okrem iného napísal: „Hlavný dôvod je, že žijeme v pomýlenom svete prehnanej politickej korektnosti. Bojuje sa za práva všelijakých menšín, za práva migrantov, za zákazy čo len náznaku diskriminácie, proti najmenším prejavom extrémizmu, xenofóbie, rasizmu… s výsledkom, že biely, pracujúci, heterosexuálny a dane platiaci americký muž je v Amerike najväčším chudákom. A práve títo a ich rodiny zvolia Trumpa.“

Havran v reakcii na jeho slová kontroval statusom na Facebooku a Sulíka rozhorčili tieto slová: „Mali sme v Európe takých liberálov, ako Jörg Haider, alebo Pim Fortuyn. Tiež začínali ako psychotickí libertariáni a skončili, rovnako ako Richad Sulík, ako trapnučkí fašisti.“

Sulíkov právny zástupca v žalobe píše, že „uvedeným konštatovaním prirovnal žalovaný žalobcu bez akéhokoľvek vecného základu k Jörgovi Haiderovi a Pimovi Fortuynovi a súčasne ho nazval ‚trapnučkým fašistom‘. Nemožno taktiež opomenúť prirovnanie žalobcu k psychotickému libertariánovi, pre ktoré žalovaný nemá žiaden konkrétny a overiteľný dôvod.“

Výzva Havranovi, aby sa ospravedlnil

Sulík uznáva, že jeho slová boli provokatívne. „Ale nebolo to fašistické (pokiaľ teda nedefinujeme ako fašistický taký názor, s ktorým sa M. Havran nestotožňuje). Neobhajujem fašizmus s jeho nadradenosťou a násilníckou povahou, nevyzývam na zvrhnutie demokracie a nastolenie hnedej diktatúry, ani nič podobné. Som demokrat, ctím si slobodu, naopak, bojujem proti nepriateľom slobody, ctím si ľudské práva, ale zároveň nie som slepý. Vidím, že sa pozvoľna otáča trend. Západ je zahltený urputnými zápasmi menšín o svoje práva, ale ignoruje sa vôľa väčšín. Ignoruje sa fakt, že s právami sú spojené aj povinnosti. Som jediný, čo cíti čoraz väčšiu absenciu tolerancie na strane menšín – názorových, národnostných, náboženských? Určite nie som,“ píše Sulík na Facebooku.

Šéf SaS napísal Havranovi slušný list, v ktorom ho vyzval aby sa mu ospravedlnil, ale odpoveď nedostal. Preto sa rozhodol podať žalobu a žiada ospravedlnenie a 10-tisíc eur, ktoré chce venovať na charitu. „Ak sa Havran ospravedlní a predmetný status stiahne, stiahnem ja žalobu. Nadávanie mi do fašistov skrátka nebudem tolerovať,“ uzavrel Sulík.

Havran v utorok ráno na žalobu reagoval slovami: „Čakal som od Sulíka pod stromček odvodový bonus a prišla zaloba.“

Richard Sulík
Foto: facebook.com/RichardSulik/
Michal Havran
Foto: facebook.com/havran.michal

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal HavranRichard Sulík