Sulíkova SaS kritizuje Dankov etický kódex poslanca, je plný slovnej vaty

Andrej Danko
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) si podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) myslí, že návrhom na schválenie Etického kódexu poslanca NR SR vyvolá na politickej scéne búrku.

Výsmech vládnej koalície občanom

Uvádza to strana SaS vo svojom stanovisku a pripomína, že vládna koalícia sabotuje všetky snahy o sprísnenie ústavného zákona o konflikte záujmov.

Občanom chce ale nahovoriť, že otázky darov a lobingu ide riešiť v etickom kódexe. „Poslanci sa podľa Danka majú vyhýbať situáciám, ktoré by mohli viesť ku klientelizmu a korupcii. V tomto ‚etickom pravidle‘ sa skrýva esenciálny výsmech vládnej koalície občanom,“ uvádzajú liberáli.

Kódex je plný slovnej vaty

„Otázka darov, ktoré môžu byť reálnou korupciou, je vyriešená tak, že poslanec nebude musieť oznámiť prijatie darov poskytnutých pri osobných výročiach poslanca. Takže stačí poskytnúť dar ako súčasť narodenín či menín poslanca, výročia svadby, absolvovania školy, osadenia zubnej protézy či akéhokoľvek iného vymysleného výročia a dar zostane utajený,“ upozornil poslanec NR SR a predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda.

Doplnil, že dve tretiny navrhovaného etického kódexu sú plné slovnej vaty ako vzájomný rešpekt, tolerancia a dôstojnosť. „Alebo ako poslanci majú svojím konaním prispievať k dobrej povesti poslancov. A, samozrejme, obľúbená téma pána predsedu parlamentu – poslanec má byť ‚primerane spoločensky oblečený‘,“ dodáva SaS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoRichard Sulík
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a Solidarita