Sulíkova SaS považuje správanie Fica za primitívne, má sa ospravedlniť Kiskovi za poslaný list

Robert Fico
Expremiér a šéf strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 6. decembra (WebNoviny.sk) – Predstavitelia opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) žiadajú premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby sa ospravedlnil prezidentovi Andrejovi Kiskovi za list, v ktorom ho žiada o zaplatenie 990-tisíc eur za využívanie vládneho špeciálu na jeho súkromné cesty.

Uvádzajú to predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík, podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a poslanci NR SR Ľubomír Galko a Jozef Rajtár v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

Kauzy strany Smer-SD

Podľa SaS žiaden verbálny útok na prezidenta, žiadne nepriateľské gesto voči nemu zo strany premiéra či ministra vnútra Roberta Kaliňáka nemôžu odlákať pozornosť verejnosti od ich vlastných káuz, pre ktoré strácajú v spoločnosti vplyv.

„Dôrazne žiadame stranu Smer-SD, aby neprenášala svoju hystériu z úbytku voličov do snáh o zdiskreditovanie hlavy štátu. Žiadame premiéra Fica, aby sa prezidentovi Andrejovi Kiskovi verejne ospravedlnil za absolútne nepatričný list, ktorým od neho žiada úhradu za využívanie štátnej letky,“ tvrdia.

„Azda premiér Fico nechce národu povedať, že v rezorte jeho ministra Kaliňáka panuje taká anarchia, že štátna letka poskytuje služby občanom ľubovoľne bez akéhokoľvek pravidla a schválenia kompetentnými osobami a ktorýkoľvek ústavný činiteľ ju môže zneužiť pre vlastnú potrebu,“ dodávajú liberáli.

Fico o liste hovoril v parlamente

Podľa nich premiér Fico a minister Robert Kaliňák si vymysleli dôvody a útočia nimi na prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Liberáli považujú správanie Fica za primitívne a nedôstojné ohováranie, ktoré poškodzuje štát v jeho základoch.

„Útoky voči hlave štátu, ktoré počas stredajšej mimoriadnej schôdze Národnej rady SR podnikli premiér Fico a minister Kaliňák, odhaľujú smutnú pravdu, že práve títo dvaja vrcholní politici Smeru-SD stoja na čele ohováračskej kampane proti prezidentovi,“ tvrdia liberáli vo svojom stanovisku.

Mal by prezident Kiska zaplatiť za súkromné lety špeciálom, ako to žiada premiér Fico?

Premiér Robert Fico o liste hovoril v utorok na pôde parlamentu. „Jednoducho toto boli súkromné lety, s tým sa jednoducho nedá nič robiť. Ak má byť poriadok v tejto krajine, každý nech si zaplatí to, čo minul na súkromné ciele,“ skonštatoval premiér.

Ako sa uvádza v reakcii hovorcu prezidenta Romana Krpelana, prezident dostáva mesačne stovky listov od občanov, ktorí potrebujú riešiť skutočné problémy.

„Napríklad zlyhávanie zdravotníctva – nedostatok lekárov, vysoké ceny energií, nízke dôchodky, nehorázne konanie polície, ktorá strieľa po mladých ľuďoch, na mafiánske praktiky štátu voči vlastným občanom. Prezident sa nebude podieľať na trápnej hre, ktorá má prekryť ďalšie odvolávanie ministra vnútra, ktorého už nemôžu vystáť ani vlastní stranícki kolegovia,“ uvádza sa v reakcii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJozef RajtárKatarína SvrčekováĽubomír GalkoLucia Ďuriš NicholsonováRichard SulíkRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita