Sulíkovci chcú odvolávať Danka, ak nezverejní svoju rigoróznu prácu

Ďuriš Nicholsonová, Danko
Zľava: Poslankyňa za stranu SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a predseda SNS Andrej Danko. Foto: koláž WBN

BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Opozícia dáva predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS) ultimátum, aby do budúceho piatka predstúpil pred verejnosť a zverejnil svoju rigoróznu prácu.

Dva dôvody na odvolanie z funkcie

Ak tak neurobí, opozícia má zozbierané podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorej jediným bodom bude návrh na odvolanie Danka z postu predsedu NR SR.

Povedala to na piatkovej tlačovej besede podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. Ako uviedla, dnes existujú dva dôvody na to, aby bol Danko odvolaný z funkcie.

„Prvým dôvodom je kauza okolo jeho rigoróznej práce, nikto nevieme na základe čoho a ako nadobudol svoj titul. Druhý dôvod sú jeho proruské ambície, ktoré sú v príkrom rozpore so zahraničnou politikov Slovenskej republiky. Teraz sa prihlásil k orbánovskej politike a volá po centralizácií moci. To je neprípustné,“ vyhlásila.

Verejnosť má právo poznať pravdu

Podľa nej má verejnosť právo poznať pravdu. „Takto morálne zdevastovaný človek zastáva druhú najvyššiu ústavnú funkciu v tejto krajine, to je neprípustné,“ vyhlásila s tým, že podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze má od poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a See rodina – Boris Kollár, a tiež od nezaradených poslancov okolo Miroslava Beblavého.

„Poslednýkrát dávame ultimátum, aby do piatka budúceho týždňa sa Danko pokúsil očistiť svoje meno, predstúpil pred verejnosť a zverejnil svoju prácu a všetko, čo je potrebné. Ak tak neurobí, v piatok podpisy odovzdáme a mimoriadna schôdza bude zvolaná,“ dodala.

Líder SaS Richard Sulík v piatok podotkol, že je podozrenie, že Dankol používa titul JUDr., i keď na to nemá nárok. „Nepredložil rigoróznu prácu a nevie vysvetliť, prečo rigoróznu prácu robil v Banskej Bystrici. Toto je vážny problém. Slovensko je člen EÚ, člen civilizovaného sveta a v takom hochštapleri nemajú vo vysokej politike čo robiť,“ vyhlásil Sulík. Líder liberálov osobne vníma ako nebezpečné aj hlásenie sa Danka k centralizácií moci. „Danko má v sebe gény diktátora a zakrýva to čoraz menej, robí hanbu sebe a celej našej krajine,“ dodal Sulík.

Existenciu záverečnej práce potvrdili

Podpredsedníčka parlamentu za stranu SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová podala v utorok 16. októbra trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa a zároveň podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby preskúmali zákonnosť konania vedenia UMB, ktoré po 18 rokoch utajilo dovtedy verejnú rigoróznu prácu Andreja Danka.

Vedenie Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici potvrdilo existenciu rigoróznej práce Andreja Danka, ako aj prijatie jeho žiadosti zo dňa 21. septembra 2018 o jej nesprístupnenie. Zároveň vyzvalo Danka, aby prácu zverejnil. UMB to chce dosiahnuť zákonnou cestou.

„Uchádzač požiadal o vykonanie rigoróznej skúšky dňa 21. decembra 1999 na Katedre správneho práva a medzinárodného práva Právnickej fakulty UMB, kde si zvolil tému Verejná správa a jej charakteristické črty. Rigorózna skúška bola vykonaná dňa 21. júna 2000 v súlade s platnou legislatívou a internými normami univerzity v odbore správne právo s výsledkom skúšky vyhovel,“ uviedla UMB vo svojom stanovisku, ktoré je zverejnené na stránke univerzity.

Denník N 24. septembra napísal, že predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko tají, ako sa stal doktorom práv. V životopise si uvádza iba štúdium na Univerzite Komenského, kde ukončil magisterské štúdium. Titul JUDr. získal na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB). Svoju záverečnú prácu odmietol zverejniť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBoris KollárLucia Ďuriš NicholsonováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita