Sulíkovci nie sú proti navýšeniu rozpočtu, ale na Matoviča majú ďalšie otázky

Richard Sulík
Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 19. mája 17:02

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nie je proti navýšeniu rozpočtu. Na stredajšej tlačovej konferencii to zopakoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Pandémia totiž podľa Sulíka spôsobila omnoho viac škôd, než predpokladali. Rozpočet je nutné podľa Sulíka upraviť, a teda navýšiť deficit a dlhy.

SaS vypočítala nevyhnutné výdavky

Strana súhlasí, aby všetky položky týkajúce sa pandémie boli predmetom navýšenia, ale majú ďalšie otázky, na ktoré nedostali zatiaľ odpoveď.

Vláda schválila novelu zákona o štátnom rozpočte, ktorou sa majú navýšiť výdavky štátneho rozpočtu o 3,4 mld. eur. Táto suma je však podľa Sulíka privysoká a treba podrobne zvážiť všetky položky.

Pretože je podľa neho logické, že by sme sa mali prikryť takou perinou, na akú máme a pri vytváraní ďalších dlhov by sme mali byť obozretní. „Vlani sme podporili navýšenie rozpočtu, lebo prišla kríza, s ktorou nikto nerátal,“ pokračoval Sulík. Strana SaS si však vypočítala nevyhnutné výdavky vo výške 1,6 mld. eur.

Matovičova práca podľa Sulíka „stojí“

Aktuálny návrh na zvýšenie výdavkov zahŕňa rôzne nepandemické položky, ktoré tam podľa Sulíka nemajú čo robiť.

Ako príklad uviedol vysielací čas v RTVS v rámci osvety ľuďom v čase pandémie v tisícoch eur alebo požiadavky na dofinancovanie slovenských železníc. Prípadne, preplatenie výdavkov subjektom hospodárskej mobilizácie by mohlo byť v nižšej sume. Preto je potrebná podľa Sulíka diskusia.

Svoje výhrady pritom predstavil aj v pondelok na koaličnej rade. No Matovič si v utorok podľa ministra hospodárstva neodpustil tlačovú konferenciu s osobnými útokmi na jeho osobu a aj na rodinu.

Podľa Sulíka Matovičova práca „stojí“, pretože chodí na rôzne služobné cesty, ktoré ani nespadajú do kompetencií ministra financií. Zvýšenie výdavkov v parlamente tak nepredstavil Matovič, ale jeho zástupca. Sulík ešte po rokovaní vlády skonštatoval, že už je unavený z doťahovania s Igorom Matovičom, avšak zároveň doplnil, že ich strana vládu nepoloží.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMH Ministerstvo hospodárstva SRSaS Sloboda a Solidarita