Sulíkovci ponúkajú Ficovi riešenie, kam umiestniť utečencov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gabčíkovo
Zariadenie Slovenskej technickej univerzity (STU) v Gabčíkove, kde Slovensko poskytne dočasné, niekoľkomesačné ubytovanie ľuďom, ktorí sú v azylovom procese v Rakúsku a po jeho ukončení sa vrátia späť. Foto: SITA/Igor Kollárovics

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Riešením situácie s prijatím 500 utečencov z Rakúska je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) ich umiestnenie do bývalých vojenských priestorov mimo zastavaných území obcí.

Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave Ľubomír Galko. Ako pokračoval, ide o priestory, kde bude možné žiadateľov o azyl strážiť, aby nedošlo k stretom s obyvateľmi.

„Na všetkých miestach môžu byť vojaci, ktorí vedia žiadateľov o azyl ochrániť pred kýmkoľvek, ale aj naopak,“ poznamenal. Obyvatelia Gabčíkova, kam majú migranti v auguste prísť, totiž v nedeľu 2. augusta v miestnom referende zriadenie utečeneckého tábora odmietli. „Sme presvedčení, že vôľu občanov Gabčíkova je potrebné rešpektovať,“ poznamenal Galko.

Výsledok referenda je zlyhaním Ficovej vlády, hovorí Galko

SaS navrhla hneď tri vojenské priestory, kam by všetkých 500 alebo aspoň prevažná časť utečencov z Rakúska mohla prísť. Ide o Vojenský výcvikový priestor Lešť, ktorý presahuje kapacitu 500 postelí a je vhodný na to, aby tam bolo možné ľudí umiestniť a postarať sa o nich.

Druhou možnosťou je Vojenské zariadenie Tatranské Matliare, ktoré je oplotené, mimo obce, má kapacitu 300 postelí a je dlhodobo prázdne. „K určitým úpravám by prísť muselo,“ poznamenal Ľubomír Galko. Posledným miestom je Vojenské rekreačné zariadenie Smrekovica, ktoré je hlboko v lese a má kapacitu 99 postelí. Kapacitu v Tatranských Matliaroch i v Smrekovici je možné podľa jeho slov zväčšiť. „Smrekovica je pripravená prijať ľudí,“ doplnil.

Obrazom: Referendum proti dočasnému pobytu utečencov v Gabčíkove

Prípadné náklady sa budú presúvať len medzi orgánmi štátnej správy, a teda ministerstvom vnútra a obrany, poznamenal Galko.

Určite však podľa neho existujú aj iné vojenské priestory, napríklad kasárne, ktoré sú mimo zastavaných zón a je jednoduché ich strážiť. „Tento náš návrh je príspevkom a pomocnou rukou vláde Roberta Fica k tomu, aby bolo bezpečnosť možné za súčasnej situácie zaistiť v čo najväčšom rozsahu a zároveň rešpektovať vôľu obyvateľov Gabčíkova,“ pokračoval.

Vláda podľa jeho slov komunikáciu s Gabčíkovom nezvládla a úplne sa na ňu vykašlala. Ako povedal, „informovali len cez médiá úplne chaoticky, výsledkom je referendum a jeho výsledok je zlyhaním vlády Roberta Fica.“

Únia musí podľa Sulíka akceptovať viaceré riešenia

Ignorovanie referenda v Gabčíkove považuje predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík za nehoráznosť. Európska únia musí podľa neho akceptovať viaceré riešenia, ktoré strana predstavila už dávnejšie.

Ide o utesnenie južnej hranice, zriadenie exteritoriálneho tábora na území napríklad severnej Afriky financovaného z Európskej únie, kde budú sedieť sudcovia z krajín únie a budú posudzovať žiadosti o azyl. Tretím riešením je dôsledný boj proti pašerákom, štvrtým dôsledné presunutie všetkých ľudí, ktorí sú v EÚ ilegálne, práve do tohto exteritoriálneho tábora.

„Afrika je priam nevyčerpateľný zdroj utečencov, pričom nie je riešením týchto ľudí rozdeľovať vo forme kvót, ale ani ignorovať vôľu ľudí,“ dodal na záver šéf strany.

Výroky SaS hraničia s bezpečnostným rizikom

Výroky predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita hraničia až s bezpečnostným rizikom, zdôrazňuje sa v reakcii ministerstva obrany, ktoré poskytla hovorkyňa Martina Balleková. Vojenský obvod Lešť je územný a správny celok, ktorý slúži na zabezpečenie úloh obrany a bezpečnosti štátu, preto v zmysle zákona o vojenských obvodoch je umiestnenie žiadateľov o azyl na Lešti nereálne.

Galko ako bývalý minister obrany by mal vedieť, že v Centre výcviku Lešť prebiehajú cvičenia ozbrojených a záchranárskych zložiek vrátane zahraničných. Okrem toho sa pripravuje certifikácia Centra výcviku Lešť ako centra výnimočnosti NATO a aj z tohto dôvodu sa v jeho častiach nemôžu pohybovať osoby, ktoré nie sú na to oprávnené, zdôrazňuje ministerstvo obrany.

Rezort dodal, že Galko, ktorý je zároveň aj členom brannobezpečnostného výboru, by mal vedieť, že v týchto priestoroch sa nachádzajú aj utajované skutočnosti. O ďalších možnostiach využitia Ozbrojených síl SR rokuje rezort obrany s rezortom vnútra, doplnila Balleková.

Ministerstvo vnútra trvá na svojom

Ministerstvo vnútra výsledku referenda v obci Gabčíkovo rozumie ako prejavom obáv z migrantov, ktoré má celé Slovensko. „Práve preto vláda SR zviedla tvrdú diplomatickú vojnu a zabránila schváleniu povinných kvót, ktoré chcel členským krajinám EÚ nadiktovať Brusel. Budeme trvať na svojom postoji, že na Slovensko dobrovoľne, s pomocou charitatívnych organizácii, natrvalo prijme len 100 sýrskych kresťanov,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu vnútra.

Ministerstvo pripomína, že migranti, ktorých majú umiestniť v Gabčíkove, tam strávia iba nevyhnutný čas, pričom vláda už pripravuje celý rad bezpečnostných opatrení, pri ktorých zohľadní aj výsledok ľudového hlasovania.

„Nastavané a jasne komunikované budú ešte pred príchodom prvých migrantov. Vláda SR zároveň s veľkým znepokojením sleduje nezodpovedné postoje opozície, ktorá sa napriek predchádzajúcemu zjednoteniu celej domácej politickej scény proti povinným kvótam snaží zneužiť aktuálnu situáciu na vytĺkanie politického kapitálu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa ministerstva si však aj opozičné subjekty uvedomujú, že Slovensko je súčasťou Európskej únie, v rámci ktorej musí prejaviť určitú mieru solidarity.

Obyvatelia Gabčíkova v referende odmietli utečencov

Obyvatelia Gabčíkova v nedeľu 2. augusta v miestnom referende odmietli utečencov a zriadenie dočasného utečeneckého tábora.Proti táboru v obci hlasovalo 96,67 percenta občanov, teda 2 501 z obyvateľov, ktorí plebiscit podporili. K hlasovacím urnám prišlo 2 603 zo 4 452 oprávnených voličov.

Volebné komisie rozdali 2 600 hlasovacích lístkov, 2 587 z nich bolo platných, 13 neplatných. Referendum sa v obci začalo o 7:00, volebné okrsky sa zatvorili o 19:00. Občania oprávnení hlasovať odpovedali na otázku „Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora v budove STU v obci Gabčíkovo?“ Na referendovú otázku odpovedalo „nie“ 3,32 percenta voličov.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír GalkoRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita