Sulíkovci sa domnievajú, že Blaha a ďalší politici by mali niesť zodpovednosť za to, čo zverejňujú na sociálnych sieťach

Ľuboš Blaha, Smer SD
Podpredseda strany Smer-SD Ľuboš Blaha. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 15. februára 15:40

Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre vyhrážky poslancom Národnej rady SR (NR SR), ktorí minulý týždeň v parlamente podporili obrannú dohodu s USA.

Poslanci dostali vyhrážky rôzneho druhu

Na utorňajšej tlačovej konferencii o tom informoval poslanec Ján Benčík (klub SaS) s tým, že majú podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, šírenia nenávisti a násilia.

„Domnievame sa, že poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) a ďalší politici by mali niesť zodpovednosť za to, čo píšu a zdieľajú na sociálnych sieťach. Niektorí koaliční poslanci totiž dostali vyhrážky rôzneho druhu,“ zdôvodnil Benčík.

Poslanec Marek Šefčík (OĽaNO) doplnil, že tieto vyhrážky sa majú voči poslancom a ich rodinám množiť, preto podávajú toto trestné oznámenie. „To, čo sa momentálne deje na sociálnych sieťach, ale aj priamo pred obydliami poslancov, je neospravedlniteľné,“ zdôraznila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Zverejňovanie adries poslancov a ich rodín je podľa jej slov za čiarou. „Generálna prokuratúra mala v tejto veci konať už minulý týždeň, hneď ako to začalo, a to bez ohľadu na to, či s obrannou dohodou s USA súhlasí, alebo nie. Takéto konanie totiž nemá s demokraciou nič spoločné,“ konštatovala.

Poďakovanie ministra Korčoka

Na novinársku otázku, či má niekto zo zákonodarcov zvýšenú policajnú ochranu Zemanová odpovedala, že o tom za poslanecký klub SaS nemá vedomosť a aj keby to vedela, tak by tú informáciu z logických dôvodov neposkytla.

Koaličným poslancom sa poďakoval aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). „Minulý týždeň som napísal, že v parlamente padlo aj také tabu, ako je politikárčenie s bezpečnosťou a obranou našej krajiny. Bohužiaľ, fašisti a Blaha v priamom prenose veľmi rýchle predviedli, že pre nich tabu nie je vôbec nič a nezastavia sa ani pri tom, aby už siahali aj na bezpečnosť svojich kolegov a kolegýň v parlamente. O tom, že je to neprijateľné, sa už nedá len lamentovať,“ napísal Korčok vo svojom profile na sociálnej sieti. Tento krok považuje za dôležitý, aby veci chytili do rúk orgány činné v trestnom konaní.

Niektorí členovia opozičných strán Hlas – sociálna demokracia, Smer – sociálna demokracia a Republika zverejnili minulý týždeň na sociálnych sieťach takzvaný „zoznamom zradcov“ s menami 79 poslancov, ktorí v Národnej rade SR podporili obrannú dohodu s USA.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v reakcii na to v pondelok zdôraznil, že polícia tieto prípady vyhrážania sa poslancom eviduje, a preto prijala určité opatrenia, ktoré už z taktických dôvodov nechcel konkretizovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZemanováJán BenčíkĽuboš BlahaMarek ŠefčíkRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD