Sulíkovci sú pobúrení, nesúhlasia s ospravedlnením Lexovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Richard, sulík
Foto: SITA/Diana Černáková
Michal Kováč
Foto: SITA

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje za krajne poburujúce rozhodnutie sudcu, aby sa exprezident Michal Kováč ospravedlnil bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivanovi Lexovi za údajne urážlivé výroky v súvislosti s únosom jeho syna do Rakúska.

Pripomína, že SIS a jej príslušníci boli dôvodne podozriví z prípravy a realizácie tohto hanebného skutku a len rovnako hanebné amnestie zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara zabránili priechodu spravodlivosti.

„Sme svedkami justičných a policajných postupov, ktoré útočia na dôležitú zásadu demokracie, že osoby, ktoré sú objektom verejného záujmu, znášajú väčšiu mieru kritiky a zásahov do svojich práv,“ reaguje na rozhodnutie súdu predseda SaS Richard Sulík.

„Spoločným znakom týchto prípadov je ignorovanie verejného záujmu na poznaní pravdy, potláčanie práva na slobodu prejavu a, naopak, nadštandardná ochrana práv osôb, ktoré sa stali predmetom verejného záujmu. Ak sa tieto prístupy stanú zaužívanou praxou, Slovensko prestane byť štátom, v ktorom sa jeho občania cítia slobodne,“ uzatvára šéf liberálov.

SaS reaguje na tri kauzy. Súd rozhodol, že bývalý prezident Michal Kováč musí exšéfovi SIS napísať list v tomto znení: „Ospravedlňujem sa vám týmto listom za výroky, ktorými som urážal a kriminalizoval vašu osobu“. Okrem toho mu má zaplatiť 3 319 eur.

Ústavný súd v utorok odmietol Kováčovu sťažnosť proti verdiktu ako „neprípustnú“, napísal dnes denník SME. Okrem toho liberáli reagujú na verdikt súdu, podľa ktorého má Generálna prokuratúra SR zaplatiť Štefanovi Harabinovi 150 000 eur za to, že pred niekoľkými rokmi potvrdila pravosť telefonátu medzi ním a narkobarónom Bakim Sadikim. Harabin autenticitu rozhovoru popiera.

Tretím prípadom, proti ktorému protestujú, je kauza filmárky Zuzany Piussi, ktorej hrozí väzenie za filmový dokument. Sudkyňa Helena Kožíková namieta, že ju nahrávali tajne a jej tvár zverejnili bez jej súhlasu. Žiada odškodné 30-tisíc eur.

Rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní, ktorým vychádzajú v ústrety sťažovateľke a sudkyni Heleny Kožíkovej, vnímame ako zastrašovanie novinárov a každého, kto sa odváži kritizovať predstaviteľov štátnej moci vrátane justície.

S rovnakým pobúrením sledujú aj súdom priznané odškodnenie predsedovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi v kauze mafiánskeho bossa Bakiho Sadikiho.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ivan LexaMichal KováčRichard SulíkZuzana Piussi
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita