Sulíkovci vyzývajú premiéra Fica, aby odvolal z funkcie ministra Kaliňáka

Robert Fico, Robert Kaliňák
Expremiér Robert Fico a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby odvolal z funkcie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), keďže ten evidentne nechápe, čo má skompromitovaný politik v slušnej demokratickej krajine urobiť.

Výzva premiérovi Ficovi

SaS to uvádza v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková. „Ak premiér Fico verejne vyhlásil, že by konal rovnako, keby na mieste ministra školstva Plavčana sedel Robert Kaliňák, mal si za svojimi slovami stáť a konať,“ vyhlásil predseda SaS Richard Sulík.

„Politická pozícia ministra vnútra Kaliňáka je pritom neporovnateľne horšia ako odídeného Petra Plavčana. Minister Plavčan neobhajoval podnikateľa dôvodne podozrivého z daňových podvodov. Minister Plavčan sa nesnažil verejnosti nahovoriť, že platba tohto podnikateľa vo výške 12 miliónov eur v hotovosti bolo niečo celkom bežné. Minister Plavčan neklamal verejnosť, že s takýmto podnikateľom nemá žiaden obchodný vzťah,“ dodal Sulík.

Opozícia má podpisy na zvolanie schôdze

Podľa liberálov preto ani dnes nie je premiér schopný jasne definovať, za čo presne vyzval Plavčana na odchod z funkcie.

„Či za to, lebo nesie politickú zodpovednosť za škandál s prideľovaním eurofondov na vedu a výskum alebo preto, lebo sa pri tejto rozkrádačke mohol aj osobne obohatiť,“ uvádzajú liberáli. „Ak je podľa premiéra Fica dôvodom na odchod ministra len tieň podozrenia, tak v prípade ministra vnútra Kaliňáka sme svedkami zatmenia,“ uviedol Sulík.

„Premiér Fico zjavne nedocenil, že pri ministrovi Plavčanovi vytvoril precedens, ktorý sa teraz vzťahuje aj na ministra vnútra Kaliňáka. Preto sme vyzbierali podpisy opozičných poslancov aj na zvolanie mimoriadnej schôdze vo veci vyslovenia nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Už je blízko čas, keď ich odovzdáme,“ poznamenal podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Poslankyňa SaS Natália Blahová po minulotýždňovom odvolávaní ministra práce Jána Richtera povedala, že opozícia má vyzbierané hlasy aj na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák. Ako uviedla, opozícia má nové informácie, ktoré chcú na schôdzi predniesť. „Podpisy na zvolanie schôdze už máme, je len otázka, kedy žiadosť podáme. Je to otázka niekoľkých dní,“ uzavrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína SvrčekováĽubomír GalkoNatália BlahováPeter PlavčanRichard SulíkRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD