Summit bude podľa Fica veľmi ťažký, hlavne otázka migrácie

Fico
Premiér Robert Fico Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Predseda vlády Robert Fico očakáva, že summit lídrov Európskej únie bude „veľmi ťažký“. Ako v lietadle cestou do Bruselu uviedol pre novinárov, hlavnými témami summitu budú povinné kvóty migrantov a situácia v Grécku. Myslí si, že otázka migrácie bude náročnejšia, keďže je politická, a nie ekonomická.

Proti kvótam sú aj ostatné krajiny Visegrádskej štvorky a pobaltské krajiny. Krajiny V4 – Slovensko, Maďarsko, Poľsko aj Česko už v minulosti avizovali, že spoločne proti kvótam vystúpia. „Ten hlas je tak silný, že Donald Tusk ako šéf Európskej rady požiadal o stretnutie s krajinami V4. Verím, že sa nám podarí odstrániť zo záverov Rady povinné kvóty a že pomoc migrantom bude iba na dobrovoľnej báze,“ uviedol Fico.

Ako premiér pripomenul, na Slovensku sa začína diskutovať aj o téme referenda. To prvýkrát spomenul samotný premiér tento týždeň, keď parlament rokoval o migrácii. „Neviem si predstaviť, že je európske a solidárne nútiť niekoho niečo robiť,“ vyhlásil premiér.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Fico takisto hovoril aj o Grécku. Podľa neho sa blíži hodina, keď sa Slovensko musí začať pripravovať na odchod Grécka z eurozóny. „Nehovorím, že odídu, ale treba byť pripravený,“ myslí si. Dodal, že by bol radšej, ak by došlo k dohode a Gréci si urobili potrebné reformy. „Zatiaľ je to šanca 50 na 50, že dôjde k dohode,“ uviedol predseda vlády. Upozornil tiež, že pre tému Grécka sa summit môže predĺžiť až do nedele.

Na summite sa lídri okrem horúcich tém migrácie a Grécka budú krátko venovať aj bezpečnosti či zamestnanosti.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskRobert Fico