Summit EÚ bude riešiť útečencov i odpočúvanie Merkelovej

Európska únia
Foto: SITA/AP

BRUSEL 24. októbra (WEBNOVINY) – Hlavnými témami štvrtkového a piatkového summitu EÚ v Bruseli by mali byť podpora zamestnanosti a takzvanej digitálnej ekonomiky, podľa očakávaní mu však budú v skutočnosti dominovať otázky nelegálnej imigrácie či spor okolo sledovania komunikácie americkými spravodajskými službami.

Tragédie v Stredomorí, kde sa iba za posledný mesiac utopilo niekoľko stoviek utečencov, boli podnetom pre početné výzvy, aby EÚ začala situáciu riešiť.

Juhoeurópske krajiny, ako sú Taliansko, Grécko, Malta, Cyprus, Bulharsko a Španielsko, pritom vyčítajú ostatným členom dvadsaťosmičky, že s náporom imigrantov z Afriky a Blízkeho východu sa musia vyrovnávať samy.

Taliansky premiér Enrico Letta už v tejto súvislosti vyzval európskych lídrov na posilnenie agentúry Frontex, ktorá pomáha pri ochrane vonkajších hraníc EÚ, a zavedenie nového kontrolného systému Eurosur. Frontex totiž údajne za posledné dva roky v Stredomorí zachránil 16-tisíc životov, jeho rozpočet však v rovnakom období výrazne klesol v rámci politiky šetrenia.

Francúzsky prezident François Hollande plánuje na zasadnutí Európskej rady upozorniť na potrebu sprísnenia ochrany osobných údajov, keďže podľa ministra zahraničných vecí Laurenta Fabiusa bez toho „nie je možné rozvíjať digitálnu sféru“.

Iniciatíva súvisí s informáciami o amerických špionážnych programoch, ktorých terčom bola podľa najnovších správ i nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá v stredu vyjadrila svoje rozhorčenie priamo prezidentovi USA Barackovi Obamovi, ktorého požiadala „bezodkladné a úplné vysvetlenie“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováEnrico LettaFrançois Hollande