Sundby triumfoval v Osle a ovládol Svetový pohár

Martin Johnsrud Sundby
Nórsky bežec na lyžiach Martin Johnsrud Sundby. Foto: archívne, SITA/AP

OSLO 11. marca (WebNoviny.sk) – Nórsky bežec na lyžiach Martin Johnsrud Sundby sa stal tretíkrát v kariére držiteľom veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári.

Tridsaťdvaročný Sundby si v predstihu zabezpečil primát v sezóne 2016/2017 sobotňajším triumfom na 50 km klasicky s hromadným štartom doma v Osle, zároveň si vybojoval aj malý glóbus v hodnotení tzv. dlhých behov. Skúsený severan si vynahradil sklamanie z nedávnych majstrovstiev sveta vo fínskom Lahti, kde nezískal ani jedno individuálne zlato.

Martin Johnsrud Sundby obhájil svoj vlaňajší triumf na klasickej päťdesiatke na Holmenkollene, druhý skončil s odstupom 9,9 s Iivo Niskanen z Fínska. O bronze Rusa Alexandra Bessmertnycha v jeho súboji s Nórmi Sjurom Röthem a Niklasom Dyrhaugom rozhodla až cieľová fotografia, všetci traja mali odstup 1:15,2 min na víťaza.

Sundby figuroval od začiatku pretekov v popredí 54-členného štartového poľa, na meraných medzičasoch vždy bol najhoršie druhý. Približne od 20. kilometra utvoril vedúcu „dvojičku“ s Fínom Iivom Niskanenom, s ktorým sa dlho „ťahali“. Tri km pred cieľom rodák z Osla nastúpil a vybudoval si rozhodujúci náskok, ktorý už nepustil z rúk. Náročnú „päťdesiatku“ dokončilo 47 bežcov na lyžiach.

Sundby získal v celkovom hodnotení Svetového pohára 2016/2017 po 27 pretekoch dovedna 1626 bodov a štyri súťaže pred koncom sezóny nedostižný 450-bodový náskok pred Rusom Sergejom Usťugovom (1176 b.). Na tretie miesto sa posunul Kanaďan Alex Harvey s 844 bodmi. V klasifikácii tzv. dlhých behov získal Sundby dosiaľ 1056 bodov, čo je o 519 bodov viac ako má druhý v poradí Matti Heikkinen z Fínska.

Svetový pohár v behu na lyžiach:

Oslo (Nór.) – sobota:

Muži – 50 km klasickou technikou s hromadným štartom: 1. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 2:02:59,7 h, 2. Iivo Niskanen (Fín.) +9,9 s, 3. Alexander Bessmertnych (Rus.) +1:15,2 min, 4. Sjur Röthe +1:15,2, 5. Niklas Dyrhaug (obaja Nór.) +1:15,2, 6. Alex Harvey (Kan.) +1:15,4

Poradie vo Svetovom pohári – veľký glóbus (po 27 z 31 pretekov): 1. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 1626 bodov – istý veľký glóbus, 2. Sergej Usťugov (Rus.) 1176, 3. Alex Harvey (Kan.) 844, 4. Matti Heikkinen (Fín.) 837, 5. Marcus Hellner (Švéd.) 668, 6. Emil Iversen (Nór.) 637

Poradie vo Svetovom pohári v hodnotení tzv. dlhých behov – malý glóbus (po 16 z 18 pretekov): 1. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 1056 bodov – istý malý glóbus, 2. Matti Heikkinen (Fín.) 537, 3. Alex Harvey (Kan.) 514, 4. Livo Niskanen (Fín.) 459, 5. Sergej Usťugov (Rus.) 454, 6. Niklas Dyrhaug (Nór.) 392