Super G v Kitzbüheli vyhral Paris, slalom poznačil ťažký pád

Dominik paris
Super G sa skončil triumfom Taliana Dominika Parisa Foto: SITA/AP

KITZBÜHEL 23. januára (WEBNOVINY) – Rakúšania sa nedočkali víťazstva v piatkovom superobrovskom slalome Svetového pohára, ktorým sa v rakúskom Kitzbüheli začal 75. ročník trojdňového lyžiarskeho festivalu – slávneho Hahnenkammu.

Super G sa skončil triumfom Taliana Dominika Parisa, ktorý na zjazdovke Streifalm dlhej 2150 m dosiahol čas 1:09,99 min. Druhý skončil domáci favorit Matthias Mayer, ktorý zaostal o 6 stotín sekundy, a tretie miesto patrí ďalšiemu Rakúšanovi Georgovi Streitbergerovi (+0,34).

Ťažký pád

Jediný Slovák v štartovom poli Adam Žampa skončil na 45. priečke s odstupom 3,08 s za víťazom. Iba o jednu priečku vyššie bol líder Svetového pohára, Rakúšan Marcel Hirscher. Celkovo sa v pretekoch predstavilo 73 lyžiarov, 51 z nich bolo klasifikovaných v cieli. Preteky poznačil ťažký pád Švajčiara Marca Gisina v časti pod názvom Hausbergkante, ktorého odviezol vrtuľník do nemocnice. Rozsah jeho zranení zatiaľ nie je známy.

Dvadsaťpäťročný Paris dosiahol štvrté víťazstvo v pretekoch Svetového pohára, ale prvé v super G. Predchádzajúce tri triumfy sa spájajú so zjazdom. Favoritom bude aj v sobotňajšom najťažšom zjazde sezóny v Kitzbüheli na legendárnom Streife, ktorý pred dvoma rokmi vyhral.

Žampa v slalome so sedmičkou

Piatkový superobrovský slalom v Kitzbüheli sa ráta aj do kombinácie spolu so slalomovou jazdou, ktorá príde na rad o 16.45 h pod umelým osvetlením. Adam Žampa skončil v redukovanom poradí kombinátorov v super G na 24. mieste a znamená to, že v slalome sa predstaví s číslom 7 na štarte.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Kitzbühel (Rak.) – piatok – priebežné výsledky:

Super G mužov: 1. Dominik Paris (Tal.) 1:09,99 min, 2. Matthias Mayer (Rak.) +0,06, 3. Georg Streitberger (Rak.) +0,34, 4. Adrien Theaux (Fr.) +0,51, 5. Andrew Weibrecht (USA) +0,57, 6. Otmar Striedinger (Rak.) +0,68,… 45. Adam Žampa (SR) +3,08

Poradie v hodnotení super G (po 4 z 7 pretekov): 1. Kjetil Jansrud (Nór.) 316 bodov, 2. Dominik Paris (Tal.) 285, 3. Hannes Reichelt (Rak.) 207, 4. Matthias Mayer (Rak.) 174, 5. Otmar Striedinger (Rak.) 86, 6. Georg Streitberger (Rak.) 119

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 20 z 37 plánovaných pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 836 bodov, 2. Kjetil Jansrud (Nór.) 705, 3. Fritz Dopfer (Nem.) a Felix Neureuther (Nem.) obaja 542, 5. Dominik Paris (Tal.) 523, 6. Alexis Pinturault (Fr.) 511,… 81. Adam Žampa (SR) 41

Viac k osobe Adam ŽampaAndrew WeibrechtDominik ParisFelix NeureutherHannes ReicheltKjetil JansrudMarcel HirscherMatthias Mayer