Superkombinácia pre Hirschera, Žampa skončil na 19. mieste

Marcel Hirscher
Rakúšan Marcel Hirscher sa stal majstrom sveta v superkombinácii na šampionáte alpských lyžiarov v americkom Beaver Creeku. Foto: SITA/AP

BEAVER CREEK 9. februára (WEBNOVINY) – Rakúšan Marcel Hirscher sa stal majstrom sveta v superkombinácii na šampionáte alpských lyžiarov v americkom Beaver Creeku. Striebro si vybojoval Nór Kjetil Jansrud, ktorý v súčte zjazdu a slalomovej jazdy zaostal za víťazom o 19 stotín sekundy.

Bronzovú medailu získal obhajca titulu Američan Tedy Ligety (+0,30). Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil 19. miesto so stratou 2,24 s za Hirscherom. Staršiemu zo Žampovcov patrila po zjazde 32. priečka a piatou najrýchlejšou slalomovou jazdou sa dostal do prvej dvadsiatky. Andreas Žampa skončil na poslednom 39. mieste spomedzi tých, ktorí boli klasifikovaní v cieli. Mladší zo Žampovcov pokazil zjazdársku časť a v slalome už svoju pozíciu nevylepšil.

Ondřej Bank má podozrenie na otras mozgu

Nedeľňajšie preteky nepríjemne poznačil pád českého reprezentanta Ondřeja Banka. Siedmy muž sobotňajšieho majstrovského zjazdu nezvládol nájazd na posledný skok tesne pred koncom superkombinačného zjazdu, udrel si aj hlavu a dokotúľal sa do cieľa. Priamo tam ho ošetrovali na záchranárskych saniach a neskôr previezli s rozrezanou tvárou a podozrením na otras mozgu do nemocnice.

Neohrozený líder Svetového pohára Hirscher (25) získal do zbierky tretiu individuálnu a celkovo štvrtú medailu z majstrovstiev sveta, po slalome a tímovej súťaži zo Schladmingu 2013 tretiu zlatú. Na prvé miesto z disciplíny univerzálnosti mu stačil tridsiaty čas zo zjazdu a potom suverénne najrýchlejšia jazda zo slalomového kola.

Po zjazde Hirscher zaostával za lídrom Kjetilom Jansrudom o 3,16 s, ale v súčte so slalomom na zjazdárskeho špecialistu nahral 19 stotín, ktoré mali cenu zlata. Na MS 2015 vybojoval už tretiu zlatú medailu pre Rakúsko po víťazoch super G Anne Fenningerovej a Hannesovi Reicheltovi. Najcennejšieho kovu v kombinácii mužov sa Rakúšania dočkali presne po 10 rokoch. Toľko uplynulo od triumfu Benjamina Raicha v Bormiu.

Žampa sa do tridsiatky najlepších nedostal

„V cieli som takmer hodinu čakal na výsledky, ale oplatilo sa mi to. Som hotový s nervami, v živote by som si nevedel predstaviť, že to takto bude fungovať. Dostať sa z 30. miesta k zlatu je niečo neuveriteľné, šialené,“ citovala Marcela Hirschera ORF.

Adam Žampa bol vlani na ZOH v Soči v superkombinácii senzačne piaty, nedávno na pretekoch Svetového pohára v Kitzbüheli siedmy, ale majstrovská kombinačná súťaž mu nevyšla podľa predstáv. V zjazdárskej časti stratil cenné stotiny sekundy najmä v spodnej „kĺzavejšej“ časti pretekov a tiež pri skokoch, ktoré neustál podľa predstáv a príliš sa v nich „rozbalil“.

Odstup 3,36 s v cieli za lídrom Kjetilom Jansrudom tesne nestačil na tridsiatku najlepších, čo znamenalo, že slovenský reprezentant v 2. kole prišiel o výhodu menej rozbitej trate. Napriek tomu predviedol výbornú slalomovú časť a piaty najrýchlejší čas ho posunul na konečnú 19. pozíciu. V porovnaní s MS v Schladmingu 2013 si pohoršil o šesť priečok.

„Nie som spokojný, lebo som zahodil do koša šancu na dobrý výsledok. Devätnáste miesto ním určite nie je. Všetci vieme, aký je rozdiel medzi tým ísť do slalomovej časti prvý – druhý alebo tridsiaty druhý. Trať pre slalom bola veľmi zle pripravená a číslo jeden na štarte bolo obrovskou výhodou. Možno to šťastie, ktoré som mal na olympijských hrách, mi teraz chýbalo, ale taký je šport. V zjazde som stratil dôležité stotiny najmä na poslednom skoku, v slalomovej časti som sa snažil ísť naplno, nič iné mi v tej situácii ani neostávalo. Treba ísť ďalej a pripraviť sa na ďalšie preteky,“ povedal Adam Žampa pre agentúru SITA.

Hlasy medailistov (zdroje: ORF, Laola, AP):

Marcel Hirscher (Rak. / zlato): „V cieli som takmer hodinu čakal na výsledky, ale oplatilo sa mi to. Som hotový s nervami, v živote by som si nevedel predstaviť, že to takto bude fungovať. Dostať sa z 30. miesta k zlatu je niečo neuveriteľné, šialené. Ak by Ondřej Bank nespadol a nediskvalifikovali ho, nemal by som zlatú medailu. Štartoval by som do slalomu tridsiaty prvý a nie prvý a bola by to úplne iná situácia. Mať dobré štartovné číslo je niekedy veľké šťastie v v našom športe. Môj cieľ pre tento šampionát – získať medailu akého akéhokoľvek lesku – som už splnil. Teraz už môžem jazdiť pokojnejšie.“

Kjetil Jansrud (Nór. / striebro): „Je to dobrý pocit opúšťať šampionát s medailou vo vrecku. Všetci odo mňa očakávali boj o zlato v zjazde a ja som získal striebro v disciplíne, v ktorej som bol outsiderom. Znamená to pre mňa veľmi veľa.“

Ted Ligety (USA / bronz): „Po zjazde som bol pesimistický. Moja jazda nebola dostatočne sebavedomá. Len dve dobré jazdy vám môžu zabezpečiť dobrý výsledok. V slalome som mal šťastie na dobré štartové číslo, lebo trať sa rýchlo zhoršovala. Urobil som aj pár chýb, preto je medaila veľmi dobrý výsledok.“

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní – Beaver Creek (USA) – nedeľa – výsledky:

Superkombinácia mužov (zjazd + 1. kolo slalomu): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:36,10 min, 2. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,19, 3. Ted Ligety (USA) +0,30, 4. Romed Baumann (Rak.) +0,38, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +0,41, 6. Carlo Janka (Švaj.) +0,70, 7. Andreas Romar (Fín.) +0,83, 8. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,86, …19. Adam Žampa +2,24, 39. Andreas Žampa (obaja SR) +9,39

Medailová bilancia MS 2015 (po 5 z 11 disciplín):

Rakúsko 3 1 0

Švajčiarsko 1 0 2

Slovinsko 1 1 0

Kanada 0 1 0

Francúzsko 0 0 1

USA 0 1 2

Nórsko 0 1 0

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAndreas ŽampaCarlo JankaKjetil JansrudMarcel Hirscher