Supertajfún mieri na Taiwan, evakuovali už tisíce turistov

Tajfún Bopha
Veľké časti ostrova sú bez elektrickej energie. Bopha bol podľa meteorológov najničivejší tajfún tohto roka. Foto: SITA/AP

TCHAJPEJ 11. júla (WEBNOVINY) – Taiwanské úrady evakuovali vo štvrtok vyše 2300 turistov pred hroziacim tajfúnom Soulik, ktorý sprevádza vietor s rýchlosťou asi 230 kilometrov za hodinu.

Živel sa pohybuje v Juhočínskom mori smerom na severozápad a pobrežie Taiwanu má zasiahnuť v piatok večer alebo v sobotu nadránom. „Ak sa sila tajfúnu nezníži, môže strhávať strechy a vyvracať stromy,“ varoval taiwanský meteorologický úrad, podľa ktorého budú búrku sprevádzať aj silné dažde.

Úrady preto už evakuovali 2300 turistov zo Zeleného ostrova, ktorý leží pri juhovýchodnom pobreží. Varovanie pred až 12-metrovými vlnami už vydali aj úrady na japonskej Okinawe, ktorá leží asi 100 kilometrov východne od Taiwanu.

Soulik má podľa predpovedí najprv zasiahnuť Taiwan a Okinawu, neskôr sa má presunúť k čínskym pobrežným provinciám Če-ťiang a Fu-ťien. Meteorológovia búrku označili za „supertajfún“ s veľkou ničivou schopnosťou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom