Klavírny virtuóz Vadym Kholodenko v bratislavskej REDUTE - súťaž

Kholodenko_2016 1.jpg
Foto: Slovenská filharmónia

Symfonické koncerty Slovenskej filharmónie pokračujú vo štvrtok a piatok 21. a 22. februára. Sólistom večerov bude ukrajinský klavírny virtuóz Vadym Kholodenko, v ktorého interpretácii zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 3, Sz. 119 Bélu Bartóka.

Tretí Klavírny koncert je posledné dielo Bélu Bartóka, ktoré stihol skladateľ dokončiť pred svojou smrťou v roku 1945. Vznik tejto skladby sa spája s obdobím jeho pobytu v Amerike. Skladbu skomponoval ako narodeninový darček pre manželku Dittu – klaviristku. Jeho uvedenia sa skladateľ nedožil. Na úvod programov v tomto týždni je na programe dielo Zoltána Kodálya Tance z Marosszéku. Marosszék, historický región, ktorý sa dnes nachádza v Rumunsku (Mureș) bol bohatým žriedlom inštrumentálnej tanečnej hudby. Orchestrálna verzia diela vznikla v roku 1929 vďaka povzbudeniu dirigenta A. Toscaniniho. Na záver zaznie Symfónia č. 4 A dur, op. 90 Talianska Felixa Mendelssohna Bartholdyho  z roku 1832. Je výsledkom Mendelssohnovho niekoľkomesačného pobytu v Taliansku. Sám ju označil za „najveselšiu skladbu, akú som doteraz napísal… a najvyzretejšie dielo, aké som kedy vytvoril.“ Program zaznie v naštudovaní rakúskeho dirigenta Ralfa Weikerta.

Vadym Kholodenko si rýchlo buduje povesť ako jeden z hudobne najdynamickejších a technicky najtalentovanejších mladých klaviristov. Jeho hru s Philadelphia Orchestra kritika vysoko ocenila „za jeho schopnosť rozmanitého tieňovania melódie a trblietavé pasáže“. Ako víťaz Medzinárodnej klavírnej súťaže Van Cliburn (2013) si Kholodenko podmanil publikum aj kritikov a Fort Worth Symphony Orchestra ho okamžite menoval svojím prvým partnerským umelcom na nasledujúce tri roky. Medzi jeho predchádzajúce ocenenia patrí 1. cena na Medzinárodnej Schubertovej súťaži v Dortmunde (2011), 1. cena na Sendai International Music Competition v Japonsku (2010) a Grand Prix na Medzinárodnej súťaži Marie Callasovej v Aténach.

Vyhrajte lístky na koncert 21. 2. Stačí, ak správne odpoviete na súťažnú otázku.

Súťaž bola ukončená 12:00:00 20.02.2019. Môžete stále skúsiť štastie v iných súťažiach na Webnoviny.sk

Víťaz(mi) tejto súťaže sú:

Ivona Jánošíková, Bratislava
Soňa Tchirová, Bratislava
Alexnadra Važanová, Bratislava

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom