Súťaž s filmom Amnestie

Sutaz_fb_amnestia_kniha.jpg
Foto: Continental film (klient)

Blíži sa 30. výročie Nežnej revolúcie a v kinách si divákov aktuálne získava nový slovenský film Amnestie, ktorý sa vracia k udalostiam spojeným práve s revolučným obdobím. Na plátna prináša dramatický príbeh troch rodín na pozadí veľkých spoločenských zmien a rozpadu komunizmu. Osudy sú vzájomne prepletené, spájajú ich kontroverzné Havlove amnestie a následné udalosti v leopoldovskej väznici. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v tandeme s kameramanom Tomášom Juríčkom, ktorí stoja aj za mimoriadne úspešným filmom Kandidát.

Veľká väzenská vzbura v Leopoldove, ktorá vyústila do najkrvavejšieho masakru v najprísnejšom väzení s tvrdými podmienkami, sa odohrala pred 28 rokmi, v marci 1990. Hromadnej vzbure väzňov predchádzala amnestia Václava Havla, udelil ju 1. januára 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Vzťahovať sa mala na takmer 80 percent odsúdených. Havlove amnestie boli veľkou skúškou demokracie a ich kontroverznosť dodnes pretrváva v obidvoch štátoch. Spôsobili obrovskú nespokojnosť medzi väzňami a v Leopoldove následne po masovej hladovke vypukla vzbura, ktorá si napokon vyžiadala vojenský zákrok.

„Tridsiate výročie Nežnej revolúcie je dôležitý míľnik a my chceme divákom ponúknuť možnosť presunúť sa v čase – v bezpečí kinosály – do absurdného obdobia predrevolučného spoločenského systému. O prelome rokov 1989 – 1990 nebol ešte nakrútený hraný film, vďaka výbornému hereckému obsadeniu a silnému príbehu veríme, že Amnestie budú vysoko atraktívnou a pútavou snímkou,” hovorí producent filmu Maroš Hečko.

Vo filme sa naozaj objaví množstvo známych hereckých tvárí – zo slovenských hviezd napríklad Juraj Bača, Natalia Germani, Marek Majeský, Gregor Hološka, Roman Luknár, Ján Jackuliak či Jana Oľhová, z českých potom Aňa Geislerová či Marek Vašut. Snímku do kín prináša distribučná spoločnosť Continental film.

Zapojte sa do súťaže o 1x knihu Amnestie : Sloboda ako hrubá čiara za minulosťou. STačí, ak správne odpoviete na súťažnú otázku.

Súťaž bola ukončená 12:00:00 11.11.2019. Môžete stále skúsiť štastie v iných súťažiach na Webnoviny.sk

Víťaz(mi) tejto súťaže sú:

Natalia Švecová, Nová Dubnica

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom